Новини

Новий законопроект — крок у боротьбі з тютюнопалінням

10/07/2015

1 липня 2015 р. в ІА «Укрінформ» відбулась прес-конференція, на якій народні депутати та експерти представили законопроект № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну»

Ініціаторами законопроекту виступили народні депутати Богомолець О.В., Гопко Г.М., Мусій О.С., Унгурян П.Я., Корчинська О.А, Луценко І.В., і експерти Центру контролю над тютюном та Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». Законопроект розроблено відповідно до положень Глави 22 «Громадське здоров’я» Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, а саме статті 428, де сказано: «Україна поступово наближує своє законодавство та практику до принципів acquis ЄС, зокрема у сфері інфекційних хвороб, служб крові, трансплантації тканин і клітин, а також тютюну».

— У всьому цивілізованому світі борються з курінням, — говорить Ольга Богомолець, Народний депутат України, голова Комітету ВР з питань охорони здоров’я. — Сигарета вбиває деколи швидше, ніж інші види отрути. У Європі ви рідко зустрінете людину з сигаретою в зубах. А ми живемо наче «в джунглях», де курити — це справа звички, а часом мало і не гордості. Більше того, куріння практично заохочує держава, дозволяючи глобальні продажі сигарет і їхню непряму рекламу.

Новий законопроект пропонує запровадити нові вимоги до регулювання інгредієнтів та смакових добавок, маркування тютюнових виробів та повної заборони реклами тютюнових виробів у мережі інтернет. Такі заходи дозволять підтримати тенденцію зменшення поширеності куріння в Україні, зокрема серед молоді.

Найбільш помітною новацією буде зміна зовнішнього виду пачок сигарет: площа медичних попереджень збільшиться з 50% до 65%, а малюнки будуть розташовані у верхній половині пачки з обох боків. Графічні малюнки-попередження будуть затверджуватися виключно МОЗ, а не Кабінетом міністрів України, як це відбувалося у 2009–2012 роках, коли запроваджувалися перші попередження.

Крім того, законопроект передбачає заборону використання смакових добавок до тютюнових виробів. Такі популярні інгредієнти, як: цукор, ментол, кориця, ваніль, какао, шоколад додаються до тютюнових виробів, щоб зробити їх приємнішими на смак та привабливішими для молоді. Також вони створюють ілюзію безпеки або навіть користі для здоров’я. Однак за домішками криються додаткові фактори ризику для здоров’я людей. Цукор і шоколад за інформацією ВООЗ при горінні виділяють токсичні речовини, солі органічних кислот приглушують смак гіркоти нікотину, а анестезуюча дія ментолу полегшує більш глибоке вдихання тютюнового диму.

— Наразі близько 600 інгредієнтів застосовуються при виготовленні тютюнової продукції, говорить Отто Стойка, головний лікар Київського міського Центру здоров`я. — Небезпека полягає у прихованій від споживачів сигарет токсичності інгредієнтів та їхніх сполук під час згорання та їхнє сприяння посиленню залежності. Курці можуть не мати уявлення про те, які речовини, окрім нікотину та тютюну, можуть міститись у сигареті.

Пам’ятка для тих, хто вирішив кинути курити

Законопроект також запроваджує нові вимоги до продажу та маркування електронних сигарет, безпечність яких поки не доведена науково.

— Дослідження показують, що вміст нікотину та інших хімічних речовин в електронних сигаретах може широко варіюватися, і для споживача немає способу визначити, яку саме кількість нікотину він отримає при використанні конкретного виробу. Більшість електронних сигарет містять значні дози пропіленгліколю, який викликає подразнення при вдиханні. Проведені в США тести показали наявність діетиленгліколю, який у минулому став причиною масових отруєнь і смертей, коли його випадково додавали у споживчі товари замість пропіленгліколю, — наголошує Андрій Скіпальський, експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, ГО «Життя».

Документом також передбачаються зміни до ЗУ «Про рекламу», зокрема пропонується повністю заборонити рекламу тютюнових виробів у мережі інтернет. Наразі така реклама можлива за умови підтвердження віку користувача інтернету, але цей процес достатньо формальний та потребує тільки одного додаткового кліку.

Прийняття законопроекту допоможе знизити рівень поширеності куріння, а також буде чітким сигналом для ЄС про готовність України виконувати всі положення Угоди про Асоціацію й у сфері громадського здоров’я.

“Фармацевт Практик” #7-8′ 2015

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ