У кафе та ресторанах мимоволі стаєш пасивним курцем
Відвідувачі київських барів та ресторанів зазнають згубного впливу тютюнового диму. Під загрозою опиняється здоров’я як тих, хто курить, так і тих, хто обирає зали для некурців. Про це йшлося на нещодавній прес-конференції «Презентація результатів моніторингу якості повітря в кафе і ресторанах Києва».
В Україні на законодавчому рівні визначено, що в закладах громадського харчування не менше половини території має відводитися для некурців. Та щоб реально захистити здоров’я відвідувачів одного розділення приміщення замало. Необхідно створювати такі умови, за яких тютюновий дим не потраплятиме до зали для некурців. Як розповів керівник проекту «Київ без тютюнового диму» Тарас Шевченко, державний контроль за забрудненням повітря тютюновим димом здійснюється неефективно. Перевіряється лише наявність зал для некурців. Саме тому організатори проекту «Київ без тютюнового диму», проведеного спільно з Інститутом раку Розвел Парк (США), дослідили якість повітря у столичних кафе та ресторанах.
Учасники акції забрали проби повітря у 40 закладах харчування Києва за допомогою спеціального пристрою — персонального аерозольного монітора TSI SidePak AM510. Таким чином, вимірювався рівень аерозольних часток (фракція PM2.5), які не затримуються у носовій та ротовій порожнині і можуть потрапляти глибоко в легені і навіть у кров. За результатами дослідження, у київських кафе та ресторанах, де дозволено курити всюди, рівень забрудненості повітря частками фракції PM2.5 перевищує норму у 12 разів, а в зонах для некурців інших закладів — у 4 рази.
— Важливим є не стільки дотримання закону, скільки негативний вплив на стан нашого здоров’я, — зазначив Тарас Шевченко. — Коли ходимо у місця, де не палять, все одно відчуваємо запах тютюнового диму. Але за це ніхто не несе відповідальності: органи влади не можуть довести, що тютюновий дим поширюється на всю територію. Тому ми вирішили надати наукові докази цього.
У забрудненому тютюновим димом приміщенні людина з одним вдихом отримує більше 4000 хімічних речовин, із яких понад 50 — канцерогени. Це може викликати кашель, прискорене серцебиття, хрипи, задишку, підвищену втомлюваність, подразнення очей, слизової оболонки порожнини носа, а також захворювання легень, приступи астми, загострення хронічного бронхіту, аритмію та інші серцево-судинні, онкологічні захворювання та навіть смерть. Найбільше шансів захворіти мають працівники закладів харчування, але від цього не захищені й звичайні відвідувачі, зокрема діти.
— Від пасивного куріння може захистити лише впровадження 100% вільних від тютюнового диму приміщень і повна заборона куріння у кафе, барах і ресторанах Києва, — наголосив Тарас Шевченко. — Ми закликаємо депутатів Київради зробити нарешті реальний крок для захисту здоров’я киян і прийняти відповідне рішення. Сподіваємося, що Київ стане прикладом для інших міст України. А гості з Європи під час чемпіонату з футболу Євро–2012 зможуть харчуватися в Києві в чистих закладах.
Українцям залишається чекати, коли їхнє здоров’я, як і європейців, держава захищатиме на законодавчому рівні. А поки що варто шукати ресторани та кафе, де курити заборонено.