ВАКЦИНАЦІЯ ЗБЛИЖУЄ НАС
В останній тиждень квітня проходить Всесвітній тиждень імунізації. З нагоди цієї події 20 квітня відбувся online-захід за підтримки компанії GSK Україна, присвячений актуальній ситуації щодо вакцинації в Україні
Короновірус SARS-CoV-2 – не єдиний інфекційний чинник, що загрожує людству. На сьогодні розроблено ефективний захист проти 31 захворювання. Імунізація проти поліомієліту, правця, кашлюка, дифтерії, кору та епідемічного паротиту щороку врятовує мільйони життів дітей усьому світі. Через пандемію COVID-19 50% батьків скасували або відклали планову вакцинацію. ВООЗ попереджає про небезпеку перехресного інфікування і закликає не скасовувати щеплення.
Федір Лапій, канд. мед. наук, доцент кафедри дитячих інфекційних захворювань з курсом імунології НМАПО імені П. Л. Шупика представив данні щодо глобального скорочення зареєстрованих випадків вакцин-контрольованих захворювань останніми роками:
- Захворювання на кір скоротилися на 70%;
- Кашлюк – 93%;
- Дифтерія – 77%;
- Правець – 87%;
- Краснуха – 93%.
Спікер відзначив важливість охоплення вакцинацією широких верств населення для формування колективного імунітету. Так, для його формуванні необхідно охопити:
- Вакцинацією проти дифтерії 85% населення;
- Кору – 83-94%;
- Епідемічного паротиту – 75-85%;
- Кашлюка – 92-96%;
- Поліомієліту – 80-86%;
- Краснухи – 83-83%;
- Натуральної віспи – 80-85%.
Колективний імунітет через вакцинацію забезпечує непрямий захист невакцинованих людей у популяції. «Своєчасна і повна профілактика вакцин-контрольованих інфекцій у дитячому віці забезпечує підвищення успішності і працездатності людей старшого віку, – підсумовує Ф. Лапій. – Вакцинація – це не витрати бюджету, а інвестиції у майбутнє держави».
Роман Родина, директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», зазначив, що провал у програмах планових вакцинацій спостерігався у 2020 році не тільки в Україні: «Важливо дотримуватись Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яку розроблено на період до 2022 року. Тільки це допоможе запобігти поширенню вакцин-контрольованих інфекцій».
На заході також обговорювались питання щодо здійснення програм вакцинації проти COVID-19, оформлення карт (паспортів) імунізації і створення єдиного реєстру даних. Учасники наголосили, що не вакцина є небезпекою, а хвороба.
Компанія GSK представила свій напрямок боротьби з COVID-19. Їх мета – створення ад’ювантів – речовин, які збільшуватимуть чи урізноманітнюватимуть реакцію антигенів (імунну відповідь)