Новини

Які новації чекають на аптечні заклади та фармацевтів, розповів Роман Ілик

Новини

Які новації чекають на аптечні заклади та фармацевтів, розповів Роман Ілик

14/03/2019

Відкритий діалог «Роль фармацевта в реформі охорони здоров’я» проходив 12 березня 2019 р. в НМУ імені О.О.Богомольця на фармацевтичному факультеті. В заході взяли участь заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик, викладачі та студенти факультету, представники практичної фармації – члени ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» з Кіровоградської, Чернігівської, Київської, м.Києва, Черкаської, Волинської, Львівської, Чернівецької, Полтавської, Одеської, Черкаської, Рівненської та Дніпропетровської областей, декани фармацевтичних факультетів ОМУ, ЛНМУ імені Данила Галицького, ХМАПО, НАПУ імені П.Л.Шупика.

Роман Ілик

Роман Ілик

Аптека – це перш за все заклад охорони здоров’я, а фармацевт – медичний працівник. Ми маємо покласти край негативній тенденції, коли аптеки працюють, як крамнички з продажу ліків, а фармацевти, не маючи достатньої медичної кваліфікації, працюють мерчендайзерами, що штовхають пацієнтам дорогі брендові препарати, які не завжди є ліками”, – зазначив Роман Ілик.

МОЗ України спільно з профільними асоціаціями планують повністю змінити правила існування аптечного ринку та роль фармацевта. Зокрема йдеться про створення більш жорстких правил регулювання для протидії прихованій монополізації ринку, розширення географії аптек, обмеження кількості закладів в мережі, сприяння аптекам, що виготовляють ліки, реалізовують наркотичні препарати, інсуліни, спеціалізовані лікарські засоби та беруть участь у державних програмах, зокрема в урядовій програмі реімбурсації “Доступні ліки”. Фармацевтична освіта для топ-менеджера, керівника аптечного закладу, має стати обов’язковою.

Для аптечних мереж може бути встановлено соціальне навантаження. Якщо, наприклад, власник має 10–20  аптек, то він зобов’язаний відкрити аптеку і в сільській місцевості. Це має бути визначено законодавчо і чітко зафіксовано. Зрозуміло, що бізнес у селі рідко є прибутковим і досягти там фінансових результатів доволі складно”, – зазначив Роман Ілик.

Щоб припинити практику лобізму більш дорогих препаратів, МОЗ України розглядає введення двох підходів – інструмент регресивних націнок на лікарські засоби (встановлення граничного відсотку прибутку аптеки за упаковку препарату в залежності від ціни препарату – чим дорожчий лікарський засіб, тим менша націнка) та оплату за фармацевтичну послугу (чітка вартість послуги фармацевта за кожну упаковку реалізовану пацієнту).

Нині на законодавчому рівні врегульовані питання рецептурних препаратів, зокрема їх відпуск виключно за рецептом. Водночас  аптеки часто порушують ці правила і продають рецептурні ліки без рецепту. Посиленням цього контролю нині займається Держлікслужба. Зі свого боку Міністерство працює над вирішенням цієї проблеми стратегічно – через впровадження електронного рецепту та обов’язкового кодування та маркування кожної упаковки лікарського засобу. Завдяки електронній системі охорони здоров’я та контролю усього шляху препарату – від потрапляння на ринок до кінцевого споживача – у майбутньому відпуск препаратів без рецепту стане неможливим.

Для студентів спеціальності “Фармація, промислова фармація” та їхніх викладачів найактуальнішими є освітні питання, зокрема  нова комплексна оцінка знань студента – Єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ), який вже влітку складитимуть студенти-медики 3 року навчання. Зокрема студенти фармацевти 19 червня 2019 року складатимуть КРОК 1 та іноземну мову професійного спрямування. Перескласти кожен компонент ЄДКІ можна один раз за власний кошт – у серпні 2019. Якщо студент повторно не складає один з компонентів ЄДКІ, він буде відрахований відповідно до статті 46 Закону України “Про вищу освіту”.

У 2019 році також вводиться мінімальний конкурсний бал для вступу на спеціальність “Фармація, промислова фармація” – 130 балів для другого (хімія або біологія) та третього (математика або фізика) сертифікатів.

“Понад 87% роботодавців незадоволені  якістю підготовки фармацевтичних кадрів. І це не дивно, адже понад 2/3 студентів за фахом фармація навчаються заочно. Фармацевт, провізор, завідувач аптеки – це ті люди, які приймають рішення, що впливають на здоров’я пацієнта. І коли йдеться про фаховість цих працівників, компромісів бути не може. Тому вимоги до вступу та якості освіти ми підвищуємо і тут”, – розповів Роман Ілик.

Джерело: прес-служба МОЗ України

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ