АктуальноНовини

Запатентовано «конструктор дітей» – етика під питанням

04/10/2013

Американська компанія запатентувала систему, яка дозволить батькам вибрати риси їх нащадків. Нова технологія захистить від вроджених захворювань і дасть можливість вибрати колір очей, волосся й інші параметри майбутньої дитини.

Компанія 23andMe отримала патент на систему, яка вперше за тисячі років історії людства дозволить надійно програмувати певні якості потомства. Заявка на патент була подана в 2008 році, тепер її схвалено і компанія 23andMe може стати першою, хто пропонує послуги по створенню «ідеальної дитини». Перш за все система призначена для людей, які з тих чи інших причин не можуть мати дітей і потребують донорства або сурогатного материнства.

Технологія з’явилася не на порожньому місці. З 2009 року компанія 23andMe пропонує сервіс під назвою Inheritance Calculator (дослівно «Калькулятор спадкування»), який дозволяє батькам побачити ступінь ймовірності того, що їх майбутня дитина успадкує певні батьківські риси, наприклад каштанове волосся або непереносимість лактози. Нова технологія «проектування» дитини включає цей калькулятор, але йде далі і пропонує батькам вибрати цілу низку рис.

Виглядати це буде так: у спеціальній анкеті батьки виберуть відповідні пункти на кшталт «я хочу, щоб очікувана тривалість життя моєї дитини склала …» або «я хочу дитину з високою ймовірністю блакитних очей». Потім жінка проходить процедуру екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) із використанням спеціально відібраної донорської сперми. Донор відбирається сервісом 23andMe, який за допомогою математичних обчислень і аналізу власного генетичного профілю матері та донорів підбирає генетичний матеріал, який з високим ступенем ймовірності реалізує побажання батьків з приводу якостей їх майбутньої дитини. Зрозуміло, що дана технологія може використовуватися і на своєрідних сайтах знайомств, користувачі які воліли б не покладатися на «капризи природи», а науково вибрати партнера для народження «ідеальних» дітей.

Можливо комусь здасться, що знайдеться мало охочих скористатися новою послугою, але тільки в США щорічно за допомогою ЕКЗ від донорів вагітніють більше 50 тис. жінок, отже потенційна аудиторія велика.

Поки компанія 23andMe не оголошувала про плани з комерційного впровадження нової послуги. Треба відзначити, що вибір якостей майбутньої дитини за немедичними вимогами є незаконним у низці країн, наприклад Великобританії та Канаді. Експерти з області охорони здоров’я побоюються, що спроби батьків поліпшити свою дитину призведуть до порушення його здоров’я і свободи. Крім того, очевидна перевага певних рис призведе до збіднення різноманітності людського геному, що загрожує ускладненнями для всього людства в більш віддаленому майбутньому.

Материал подготовила +Екатерина Свириденко

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ