Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при грипі та гострих респіраторних інфекціях”
НАКАЗ
N
м.Київ
Повідомлення про оприлюднення
Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при грипі та гострих респіраторних інфекціях”
Пояснювальна запискуа
Повідомлення про оприлюднення
проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
“Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при грипі та гострих респіраторних інфекціях”
На виконання наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Галузевої програми стандартизації медичної допомоги на період до 2020 року”, наказу Міністерства охорони здоров’я України від 15 квітня 2013 року № 303 “Про створення мультидисциплінарних робочих груп з розробки медичних стандартів (уніфікованих клінічних протоколів) медичної допомоги на засадах доказової медицини в 2013 році” робочою групою за участю провідних профільних спеціалістів медичної галузі розроблено проект наказу “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при грипі та гострих респіраторних інфекціях” .
Проект наказу та повідомлення про оприлюднення проекту розміщено на сайті Міністерства охорони здоров’я України: moz.gov.ua .
Пропозиції та зауваження просимо надсилати впродовж місяця з дня оприлюднення до Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я України або в електронному вигляді на адресу: [email protected].
Контактна особа – Ліщишина О. М.(тел. 044-536-13-40).
ПРОЕКТ НАКАЗУ
Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при грипі та гострих респіраторних інфекціях
На виконання Плану заходів Міністерства охорони здоров’я України з реалізації Галузевої програми стандартизації медичної допомоги на період до 2020 року, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 року № 597,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Уніфікований клінічний протокол первинної, екстреної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги дорослим та дітям “Грип”, розроблений на основі адаптованої клінічної настанови, заснованої на доказах “Грип та гострі респіраторні інфекції”, як джерела доказової інформації про найкращу медичну практику, що додається.
2. Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги (М. Хобзей) забезпечити перегляд та оновлення Уніфікованого клінічного протоколу первинної, екстреної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги дорослим та дітям “Грип”, затвердженого пунктом 1 цього наказу, не пізніше листопада 2016 року.
3. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України, забезпечити:
3.1. Розробку в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на основі Уніфікованого клінічного протоколу первинної, екстреної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги дорослим та дітям “Грип”, затвердженого пунктом 1 цього наказу, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28 вересня 2012 року № 751 “Про створення та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги в системі Міністерства охорони здоров’я України“, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2012 року за № 2001/22313.
3.2. Впровадження та моніторинг дотримання в закладах охорони здоров’я зазначених локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнта) при наданні медичної допомоги пацієнтам.
4. Державному підприємству “Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України” (О. Нагорна) забезпечити внесення медико-технологічних документів до реєстру медико-технологічних документів.
5. Визнати такими, що втратили чинність:
5.1 Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20 травня 2009 року № 189-Адм “Про затвердження “Протоколу діагностики та лікування нового грипу A (H1/N1)- Каліфорнія у дорослих“.
5.2 Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 10 листопада 2009 року № 814 “Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)”.
5.3 Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 11 листопада 2009 року № 813 “Про затвердження Алгоритму надання медичної допомоги хворим на пандемічний грип, викликаний вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)“.
5.4 Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 18 листопада 2009 року № 832 “Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 № 189-Адм “Про затвердження “Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія у дорослих“.
6. Унести зміни до таких наказів Міністерства охорони здоров’я України:
6.1. Позицію 19 в частині “ІІ рівень надання медичної допомоги”, позицію 62 в частині “ІІІ та ІV рівні надання медичної допомоги” розділу 5 “Інфекційні хвороби” Тимчасових галузевих уніфікованих стандартів медичних технологій діагностично-лікувального процесу стаціонарної допомоги дорослому населенню в лікувально-профілактичних закладах України, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 липня 1998 року № 226 виключити.
6.2. Таблицю “Грип, спричинений ідентифікованим вірусом грипу. J11” позиції 3 розділу “Дитячі інфекційні хвороби” тимчасових нормативів надання медичної допомоги дитячому населенню в умовах амбулаторно-поліклінічних закладів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 грудня 2002 року № 502, виключити.
6.3. Таблиці “Шифр за МКХ-10: I11 Назва нозологічної форми: Грип – легке, середньоважке протікання, неускладнений” та “Фармакотерапія. Шифр МКХ-10: Назва нозологічної форми: Грип” нормативів надання медичної допомоги дорослому населенню в амбулаторно-поліклінічних закладах за спеціальністю “інфекційні хвороби”, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 грудня 2002 року № 507 виключити.
6.4. Таблиці “Шифр МКХ 10 J 02 Назва нозологічної форми: Гострий фарингіт”, “Шифр МКХ 10 J 03 Назва нозологічної форми: Гострий тонзиліт, в т.ч. катаральна, фолікулярна , лакунарна ангіна”, “Шифр МКХ 10 J01 Назва нозологічної форми: Гострий синусит: гайморит, фронтит, етмоїдит”, “Шифр МКХ 10 J 04.0 Назва нозологічної форми: Гострий ларингіт” Тимчасових державних соціальних нормативів за спеціальністю “Загальна практика-сімейна медицина”, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 05 травня 2003 року № 191, виключити.
6.5. Протокол діагностики та лікування грипу у дітей, затверджений пунктом 1 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 09 липня 2004 року № 354 “Про затвердження протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей” виключити.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра О. Толстанова.
Міністр Р. Богатирьова
Пояснювальна записка
до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
“Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при грипі та гострих респіраторних захворюваннях”
Короткий опис проблеми. Актуальність для України
Сьогодні грип є найбільш поширеною інфекційною хворобою в світі і реєструється на всіх континентах. Впродовж багатьох років грип та гострі респіраторні інфекції за частотою захворювання переважають над всіма іншими інфекційними захворюваннями разом взятими. Їх доля в структурі інфекційної захворюваності складає 50 – 75%.
Особливість грипу – велика швидкість поширення. Так, наприклад, ціла країна може бути охоплена хворобою впродовж 3 – 4 тижнів. Під час епідемічних спалахів хворіє до 30 – 50% громади, що призводить до великих економічних втрат. На сьогоднішній день грип залишається неконтрольованою та малокерованою інфекцією. Під час епідемії грипу завжди збільшується кількість летальних випадків від серцево-судинних та легеневих захворювань. Епідемії грипу тягнуть за собою величезні економічні збитки. Впродовж останнього століття в світі було 6-ть пандемій грипу. Щорічно в світі на грип хворіє кожен 10-й дорослий та кожна 3-я дитина.
Такі властивості як можливість обмінюватися генетичною інформацією із збудниками грипу тварин, можливість тривалий час зберігатися в організмі людини після одужання та, як припускають, бути одним із можливих факторів розвитку у людини повільно прогресуючих інфекцій посилюють значущість цієї хвороби.
Грип призводить до ослаблення неспецифічної та імунологічної реактивності організму, що призводить до загострення фонових захворювань та розвитку вторинних бактеріальних ускладнень. Все це надає проблемі особливого значення та актуальності.
Мета і шляхи її досягнення
Забезпечення якості, ефективності та доступу до медичної допомоги пацієнтів із грипом шляхом встановлення єдиних вимог щодо профілактики, діагностики, лікування хворих, обґрунтування кадрового забезпечення та оснащення закладів охорони здоров’я; визначення індикаторів якості медичної допомоги для проведення моніторингу та клінічного аудиту в закладах охорони здоров’я.
Підготувала +Марія Морозова