Проект наказу МОЗ “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при бронхіальній астмі “
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
N
м.Київ
Повідомлення про оприлюднення
Проект наказу МОЗ “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при бронхіальній астмі ”
Пояснювальна записка
Повідомлення про оприлюднення
проекту наказу МОЗ
“Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при бронхіальній астмі “
На виконання наказу МОЗ України “Про затвердження Галузевої програми стандартизації медичної допомоги на період до 2020 року”, наказу МОЗ України від 30.08.2011 №550 “Про створення мультидисциплінарних робочих груп з опрацювання медичних стандартів та уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги на засадах доказової медицини” робочою групою за участю провідних профільних спеціалістів медичної галузі розроблено проект наказу МОЗ”Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при бронхіальній астмі” .
Проект наказу та повідомлення про оприлюднення проекту розміщено на сайті Міністерства охорони здоров’я України: moz.gov.ua .
Пропозиції та зауваження просимо надсилати впродовж місяця з дня оприлюднення до Департаменту лікувально-профілактичної допомоги МОЗ України або в електронному вигляді: [email protected],
контактна особа – Ліщишина О.М.(тел.044-536-13-40)
Проект наказу
Про затвердження та впровадження
медико-технологічних документів
зі стандартизації медичної допомоги
при бронхіальній астмі
На виконання наказу МОЗ України “Про затвердження Галузевої програми стандартизації медичної допомоги на період до 2020 року”, наказу МОЗ України від 30.08.2011 №550 “Про створення мультидисциплінарних робочих груп з опрацювання медичних стандартів та уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги на засадах доказової медицини”
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Уніфіковані клінічні протоколи первинної, вторинної (спеціалізованої) “Бронхіальна астма у дітей” та “Бронхіальна астма у дорослих”, розроблені на основі адаптованої клінічної настанови, заснованої на доказах, “Бронхіальна астма”, як джерела доказової інформації про найкращу медичну практику, що додаються.
2. Департаменту лікувально-профілактичної допомоги та Департаменту охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення забезпечити перегляд та оновлення Уніфікованих клінічних протоколів первинної, вторинної (спеціалізованої) “Бронхіальна астма у дітей” та “Бронхіальна астма у дорослих”, затверджених пунктом 1 цього наказу, не пізніше 2015 року.
3. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь (головних управлінь) охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління МОЗ України забезпечити:
3.1. Розробку в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на основі Уніфікованих клінічних протоколів первинної, вторинної (спеціалізованої) “Бронхіальна астма у дітей” та “Бронхіальна астма у дорослих”, затверджених пунктом 1 цього наказу, відповідно до Уніфікованої методики з розробки клінічних настанов, медичних стандартів, уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги, локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на засадах доказової медицини, затвердженої наказами МОЗ України та НАМН України: від 19.02.2009 № 102/18 та від 3.11.2009 № 798/75.
3.2. Впровадження та моніторинг дотримання в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнта) при наданні медичної допомоги пацієнтам.
4. ДП “Державний експертний центр МОЗ України” забезпечити внесення медико-технологічних документів до галузевого реєстру медико-технологічних документів.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Толстанова О.К.
Віце-прем’єр-міністр України – Міністр Р.В.Богатирьова
Пояснювальна записка
до проекту наказу МОЗ
“Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при бронхіальній астмі”
Короткий опис проблеми. Актуальність для України.
Бронхіальна астма залишається актуальною медико-соціальною проблемою. За критеріями поширеності, важкості перебігу, складності у діагностиці, терапії та реабілітації бронхіальна астма займає провідне місце серед “захворювань сторіччя”. Це обумовлено підвищенням захворюваності та смертності, раннім початком хвороби, пізньою постановкою діагнозу, багатофакторністю захворювання. На цю патологію страждають до 300 мілліонів мешканців планети. Показники поширеності на бронхіальну астму варьюють в різних странах та популяціях і складають від 1-18 %. У дітей цей показник коливається від 5-10 % в популяції і залежить від віко – статевих характеристик. Встановлено, що у ранньому віці частіше хворіють хлопчики, ніж дівчатка (6 % у порівнянні з 3,7 %), однак у пубертатному віці частота захворюваності на бронхіальну астму стає однаковою. У віковому аспекті найбільша поширеність на бронхіальну астму реєструється в шкільному віці. Висока захворюваність на бронхіальну астму у дітей характерна для екологічно – несприятливих промислових регіонів. Так, у мешканців міста частіше реєструється бронхіальну астму, ніж у мешканців села (7,1% та 5,7 % відповідно).
Бронхіальна астма ассоційована з ризиком інвалідізації та смертності. За даними ВООЗ серед 15 мілліонів пацієнтів, що є інвалідами, 1 % складають хворі на бронхіальну астму. Щорічно у світі помирають до 250000 хворих на бронхіальну астму.
Перелік переваг, що надасть впровадження уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги.
– зменшення захворюваності, інвалідизації та передчасної смертності;
– своєчасне виявлення пацієнтів, хворих на бронхіальну астму;
– єдиний підхід до визначення захворювання, профілактики, діагностики та лікування.
Характеристика цільової популяції, на яку розрахована клінічна настанова:
– діти та дорослі з бронхіальною астмою.
Подготовила +Мария Морозова