Проект наказу МОЗ “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів, розроблених на засадах доказової медицини, з медичної допомоги при цукровому діабеті ІІ типу”
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ |
НАКАЗ | |
N | |
м.Київ |
Повідомлення про оприлюднення
Проект наказу МОЗ “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів, розроблених на засадах доказової медицини, з медичної допомоги при цукровому діабеті ІІ типу”
Пояснювальна записка
На виконання Наказу МОЗ України від 21.11.2011 № 808 “Про забезпечення виконання рішення розширеної апаратної наради МОЗ України за участю НАМН України “Про розробку медичних стандартів та уніфікованих клінічних протоколів на засадах доказової медицини””” та відповідно до Наказу МОЗ України від 30.08.2011 № 550 “Про створення мультидисциплінарних робочих груп з опрацювання медичних стандартів та уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги на засадах доказової медицини”, робочою групою за участю провідних профільних спеціалістів медичної галузі розроблено проект наказу МОЗ “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів, розроблених на засадах доказової медицини, з медичної допомоги при цукровому діабеті ІІ типу”
Проект наказу та повідомлення про оприлюднення проекту розміщено на сайті Міністерства охорони здоров’я України: moz.gov.ua .
Пропозиції та зауваження просимо надсилати впродовж місяця з дня оприлюднення до Департаменту лікувально-профілактичної допомоги МОЗ України або в електронному вигляді: [email protected] ,
контактна особа – Ліщишина О. М.(тел. 044-536-13-40)
Про затвердження та впровадження
медико-технологічних документів,
розроблених на засадах доказової
медицини, з медичної допомоги при цукровому діабеті ІІ типу”
На виконання Наказу МОЗ України від 21.11.2011 № 808 “Про забезпечення виконання рішення розширеної апаратної наради МОЗ України за участю НАМН України “Про розробку медичних стандартів та уніфікованих клінічних протоколів на засадах доказової медицини””” та відповідно до Наказу МОЗ України від 30.08.2011 № 550 “Про створення мультидисциплінарних робочих груп з опрацювання медичних стандартів та уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги на засадах доказової медицини”
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Уніфікований клінічний протокол первинної і вторинної медичної допомоги при цукровому діабеті 2 типу.
2. Рекомендувати ректорам вищих медичних навчальних закладів, головним лікарям закладів охорони здоров’я, професійним медичним організаціям та асоціаціям, іншим зацікавленим громадським організаціям, діяльність яких спрямовується на поліпшення якості медичної допомоги використовувати адаптовані клінічні настанови “Цукровий діабет 2 типу” як джерело інформації про найкращу медичну практику.
3. Департаменту лікувально-профілактичної допомоги МОЗ України (Хобзей М. К.) забезпечити перегляд та оновлення медико-технологічних документів, затверджених в пп. 1, 2 наказу, не пізніше 2015 року.
3. Департаменту лікувально-профілактичної допомоги МОЗ України (Хобзей М. К.), Департаменту охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення (Осташко С. І.), Управлінню контролю якості медичних послуг МОЗ України (Худошина О. В.) відповідно до покладених завдань та функцій здійснювати контроль за дотриманням уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги в практиці сімейних лікарів/лікарів загальної практики та закладів охорони здоров’я відповідно їх компетенції під час ліцензування та акредитації.
4. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити:
4.1. Розробку в підпорядкованих закладах охорони здоров’я протягом 3-х місяців локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на основі уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги, затверджених в п. 1 наказу, відповідно Уніфікованої методики з розробки клінічних настанов, медичних стандартів, уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги, локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на засадах доказової медицини”, затвердженої наказами МОЗ України та АМН України від 19.02.2009 р. № 102/18 та від 3.11.2009 р. № 798/75.
4.2. Впровадження та моніторинг дотримання в підпорядкованих закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнта) при наданні медичної допомоги хворим.
5. ДП “Державний експертний центр МОЗ України” (Бліхар В. Є.) забезпечити внесення медико-технологічних документів до галузевого реєстру медико-технологічних документів.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра О.К.Толстанова.
Міністр | Р.В.Богатирьова |
Короткий опис проблеми. Актуальність для України.
В Україні за даними Центру медичної статистики МОЗ України на кінець 2010 року зареєстровано 1 813 000 чол. хворих на ЦД. При цьому слід пам’ятати, що діабет 2 типу складає близько 90-95% усіх хворих на діабет. Проте кількість людей з недіагностованою патологією перевищує у 3-4 рази.
Відповідно до світової статистики, кожні 13-15 років кількість хворих на цукровий діабет подвоюється. Аналогічна тенденція спостерігається і в Україні – показник захворюваності збільшився з 115,6 (1993 рік) до до 248,4 (2008 рік)) на 100 тис. населення; поширеності – відповідно з 699,2 до 2354,7. Переважно це стосується кількості хворих на цукровий діабет 2 типу. Ситуація ускладнюється також тим, що при такому діабеті спостерігається артеріальна гіпертензія в 2 рази частіше, ніж у пацієнтів, які не страждають на цукровий діабет.
Цукровий діабет 2 типу є гетерогенним та багатофакторним захворюванням. Він розвивається в надрах метаболічного синдрому і є основою для розвитку серцево-судинних захворювань.
Комплексне розв’язання проблеми, тривала наявність якої вкрай негативно позначається на демографічній ситуації та трудоресурсному потенціалі держави, координація зусиль центральних і місцевих органів виконавчої влади дозволять покращити стан здоров’я хворих на ЦД та здоров’я населення в цілому
Таким чином, удосконалення надання медичної допомоги хворим на ЦД 2 типу в амбулаторно-поліклінічних та стаціонарних умовах з використанням сучасних стандартизованих підходів, які ґрунтуються на засадах доказової медицини, має пріоритетне значення для практичної медицини.
Перелік переваг, що надасть впровадження уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги.
– зменшення захворюваності, інвалідизації та передчасної смертності;
– своєчасне виявлення пацієнтів, хворих на ЦД 2 типу;
– єдиний підхід до визначення захворювання, профілактики, діагностики та лікування.
Характеристика цільової популяції, на яку розрахована клінічна настанова:
– особи з ЦД 2 типу.