Проект наказу МОЗ “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при хронічному обструктивному захворюванні легень”
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
м.Київ
Повідомлення про оприлюднення
Проект наказу МОЗ “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при хронічному обструктивному захворюванні легень”
Пояснювальна записка
Повідомлення про оприлюднення
проекту наказу МОЗ
Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при хронічному обструктивному захворюванні легень”
На виконання наказу МОЗ України “Про затвердження Галузевої програми стандартизації медичної допомоги на період до 2020 року”, наказу МОЗ України від 30.08.2011 №550 “Про створення мультидисциплінарних робочих груп з опрацювання медичних стандартів та уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги на засадах доказової медицини” робочою групою за участю провідних профільних спеціалістів медичної галузі розроблено проект наказу МОЗ”Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при хронічному обструктивному захворюванні легень” .
Проект наказу та повідомлення про оприлюднення проекту розміщено на сайті Міністерства охорони здоров’я України: moz.gov.ua .
Пропозиції та зауваження просимо надсилати впродовж місяця з дня оприлюднення до Департаменту лікувально-профілактичної допомоги МОЗ України або в електронному вигляді: [email protected],
контактна особа – Ліщишина О.М.(тел. 044-536-13-40)
Проект наказу
Про затвердження та впровадження
медико-технологічних документів
зі стандартизації медичної допомоги
при хронічному обструктивному
захворюванні легень
На виконання наказу МОЗ України “Про затвердження Галузевої програми стандартизації медичної допомоги на період до 2020 року”, наказу МОЗ України від 30.08.2011 №550 “Про створення мультидисциплінарних робочих груп з опрацювання медичних стандартів та уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги на засадах доказової медицини”
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Уніфікований клінічний протокол медичної допомоги при хронічному обструктивному захворюванні легень, розроблений на основі адаптованої клінічної настанови, заснованої на доказах, “Хронічне обструктивне захворювання легень”, як джерела доказової інформації про найкращу медичну практику, що додаються.
2. Департаменту лікувально-профілактичної допомоги забезпечити перегляд та оновлення Уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги при хронічному обструктивному захворюванні легень, затвердженому пунктом 1 цього наказу, не пізніше 2014 року.
3. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь (головних управлінь) охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління МОЗ України забезпечити:
3.1. Розробку в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на основі Уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги при хронічному обструктивному захворюванні легень, затвердженого пунктом 1 цього наказу, відповідно до Уніфікованої методики з розробки клінічних настанов, медичних стандартів, уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги, локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на засадах доказової медицини, затвердженої наказами МОЗ України та НАМН України: від 19.02.2009 № 102/18 та від 3.11.2009 № 798/75.
3.2. Впровадження та моніторинг дотримання в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнта) при наданні медичної допомоги пацієнтам.
4. ДП “Державний експертний центр МОЗ України” забезпечити внесення медико-технологічних документів до галузевого реєстру медико-технологічних документів.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Толстанова О.К.
Віце-прем’єр-міністр України – Міністр
Р.В.Богатирьова
Пояснювальна записка
до проекту наказу МОЗ
“Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при хронічному обструктивному захворюванні легень”
Короткий опис проблеми. Актуальність для України.
Хронічне обструктивне захворювання легень (далі – ХОЗЛ) залишається однією з найбільших проблем охорони здоров’я на сьогоднішній день, в медико-соціальному та економічному плані, воно є однією з основних причин захворюваності та смертності в усьому світі; люди страждають від цього захворювання роками, і передчасно вмирають від нього або від його ускладнень. У всьому світі спостерігається прискорене зростання ХОЗЛ, внаслідок тривалого впливу факторів ризику і старіння населення.
Частка ХОЗЛ, як однієї з провідних причин смерті, постійно збільшується. Так, у 1990 році ХОЗЛ була на 6-му місці серед причин смерті, до 2020 року переміститься на 3-тє місце, до 2030 року, за даними останніх прогнозів – буде четвертою провідною причиною смерті у світі.
ХОЗЛ страждає від 8 до 22% дорослих у віці 40 років і більше.
За оцінками DALY (методологія, яка визначає, яку частину в загальну смертність і непрацездатність вносить та чи інша медична проблема, і відображає суму років, втрачених через передчасну смерть і років, що прожиті в непрацездатності з урахуванням тяжкості недуги) ХОЗЛ у 1990 році був на 12-му місці з соціальних втрат, на нього припадало 2,1% всіх втрат, і, за прогнозами, до 2030 року він переміститься на 7-му позицію.
Виділення в 2009 році ХОЗЛ в окрему графу статистичної звітності вже сьогодні дало відчутний результат. Виявлення ХОЗЛ у 2010 році зросла (у 2009 році було зареєстровано 377 267 випадків, в 2010 – 420 083, тобто було вперше виявлено 42816 хворих.
Перелік переваг, що надасть впровадження уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги.
– зменшення захворюваності, інвалідизації та передчасної смертності;
– своєчасне виявлення пацієнтів, хворих на хронічне обструктивне захворювання легень;
– єдиний підхід до визначення захворювання, профілактики, діагностики та лікування.
Характеристика цільової популяції, на яку розрахована клінічна настанова:
– особи з хронічним обструктивним захворюванням легень.