Законодательство

Проект наказу МОЗ України “Про внесення змін до Переліку захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами”

21/08/2012

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
N
м.Київ

Повідомлення про оприлюднення

Проект наказу МОЗ України “Про внесення змін до Переліку захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами”

Пояснювальна записка

ПОВІДОМЛЕННЯ
про оприлюднення проекту наказу МОЗ України
проекту наказу МОЗ України “Про внесення змін до Переліку захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами”

Міністерством охорони здоров’я України вiдповiдно до Закону України “Про дорожнiй Рух”, Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2011 № 511, з метою врегулювання питань, пов’язаних з періодичністю і порядком проходження медичного огляду водіями транспортних засобів в інтересах безпеки на дорогах та вдосконалення системи медико-психофiзiологiчної експертизи придатностi водiїв до керування транспортними засобами розроблені зміни до Перелiку захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами (далі – Перелік), затвердженого наказом МОЗ України від 24.12.99 № 299, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2000 за № 31/4252, виклавши його в новій редакції.

Поданий на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України нормативно-правовий акт не підтримується Спільним представницьким органом сторони всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань для ведення колективних переговорів та соціального діалогу на національному рівні та Спільним представницьким органом сторони роботодавців на державному рівні у частині використання індивідуального підходу при прийнятті рішення про допуск особи до керування відповідними транспортними засобами, що на їх думку є корупційним чинником.

Проте, зауваження цих органів не можуть бути враховані з наступного.

Згідно з п. 1.6. наказу Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 № 124/345 попередній, періодичний та позачерговий медичні огляди проводяться медичною комісією. що створюється в закладі охорони здоров’я. До складу медичної комісії входить: лікар-терапевт (голова комісії), лікар-невропатолог, лікар-отоларинголог, лікар-офтальмолог, лікар-хірург. Перелік закладів охорони здоров’я, яким надається право створювати вищезазначені медичні комісії та проводити попередній, періодичний та позачерговий медичні огляди, щорічно затверджуються відповідно наказами Міністерства охорони здоров’я Автономної республіки Крим, управлінь (головних управлінь) обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

п. 2.2. Попередній медичний огляд включає в себе загальне обстеження спеціалістами медичної комісії, лабораторне і функціональне обстеження (загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, ЕКГ, обстеження гостроти й полів зору, обстеження вестибулярного апарату, визначення групи крові та резус-фактора). В окремих випадках для уточнення діагнозу членами медичної комісії призначаються громадянину індивідуальні додаткові обстеження. При проведенні попереднього медичного огляду враховуються результати обов’язкового профілактичного наркологічного огляду громадянина та дані щодо перебування громадянина на психіатричному обліку за місцем проживання.

п. 3.2. Періодичний медичний огляд включає в себе: загальне обстеження спеціалістами медичної комісії, лабораторне і функціональне обстеження (загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, ЕКГ, обстеження гостроти й полів зору, обстеження вестибулярного апарату). В окремих випадках для уточнення діагнозу членами медичної комісії призначаються індивідуальні додаткові обстеження. При проведенні періодичного медичного огляду враховуються результати обов’язкового профілактичного наркологічного огляду громадянина та дані щодо перебування громадянина на психіатричному обліку за місцем проживання.

При винесенні рішення про ступінь придатності до керування відповідними транспортними засобами індивідуальний підхід використовується з урахуванням соціального захисту особи і особливості функціонального стану організму (характеру, ступеня прояву патологічного процесу, наявності хронічних захворювань) та сукупністю захворювань. Під “сукупністю” захворювань слід розуміти врахування індивідуальної оцінки стану здоров’я оглянутого, взаємний зв’язок стану здоров’я оглянутого та погіршення перебігу хвороби, можливі ускладнення, не визначений кінець хвороби, з втратою працездатності та можливою інвалідізацією.

Індивідуальний підхід у процесі прийняття рішення щодо допуску оглянутого до керування відповідним транспортним засобом застосовується медичною комісією по мірі необхідності і є обов’язковим.

Після врегулювання розбіжностей, усунення зауважень до нормативно-правового акту, планується повторно подати його на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

Пропозиції та зауваження щодо положень наказу просимо надсилати до Міністерства охорони здоров’я України за адресою:

вул. Михайла Грушевського, 7, м. Київ, 01021, тел.             (044) 253-82-92

E-mail:  [email protected]

Проект регуляторного акта оприлюднений шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України в мережі Інтернет www.moz.gov.ua.

Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються до 01.09.2012 у письмовому та/або електронному вигляді.
Заступник Міністра – керівник апарату                                                               Р. Богачев

ПРОЕКТ

Про внесення змін до Перелiку

захворювань і вад, при яких особа

не може бути допущена до керування

відповідними транспортними засобами

Вiдповiдно до ст. 15 Закону України “Про дорожнiй рух”, Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.93 № 340 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 511), з метою врегулювання питань, пов’язаних з періодичністю і порядком проходження медичного огляду водіями транспортних засобів в інтересах безпеки на дорогах та вдосконалення системи медико-психофiзiологiчної експертизи придатностi водiїв до керування транспортними засобами

НАКАЗУЮ:

1. Унести зміни до Перелiку захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.12.99 № 299, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2000 за № 31/4252, виклавши його в новій редакції, що додається.

2. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь (головних управлінь) охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити виконання вимог чинного законодавства закладами охорони здоров’я, які здійснюють медичні огляди водiїв та кандидатiв у водiї транспортних засобів.

3. Департаменту розвитку та реформ медичної допомоги (Хобзей М. К.) забезпечити у встановленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра охорони здоров’я України Моісеєнко Р. О.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Віце-прем’єр-міністр України – Міністр                                                     Р.В.Богатирьова

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту наказу МОЗ України “Про внесення змін до Перелiку захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами”

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту

Проект наказу розроблено відповідно до Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 467/2011, Закону України “Про дорожній рух”, Закону України від “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху”, Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2011 № 511, наказу МОЗ України та МВС України від 05.06.2000 № 124/345 “Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів“, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2000 за № 435/4656.

2. Мета і шляхи її досягнення

Медичний огляд є обов’язковою умовою отримання посвідчення водія з визначенням мінімальних стандартів фізичної і розумової придатності для керування транспортними засобами.

Проект наказу розроблений з метою вдосконалення медичного забезпечення безпеки дорожнього руху, визначення здатності кандидатів у водії і водіїв до безпечного керування транспортними засобами, відсутності у водія медичних протипоказань до керування засобом відповідної категорії, попередження причин та умов виникнення дорожньо-транспортних пригод.

У проекті наказу врахована існуюча національна ситуація і відповідні положення Директиви 2006/126/ЄС Європейського парламенту і Європейської Ради від 20.12.2006 “Про водійські посвідчення”, із змінами та доповненнями, внесеними Директивою 2009/113/ЄС від 25.08.2009.

3. Правові аспекти

На сьогодні у цій сфері правового регулювання діють:

– Закон України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”;

– Закон України “Про дорожній Рух”

–  Закон України “Про автомобільний транспорт”;

– Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху”;

– Указ Президента України “Про заходи щодо посилення безпеки пасажирських перевезень автомобільним транспортом” від 20.05.2004 року № 570/2004;

– Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Програми забезпечення безпеки дорожнього руху та екологічної безпеки транспортних засобів” від 6 квітня 1998 року  № 456;

– Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами” від 8 травня 1993 року № 340;

– Наказ Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства внутрішніх справ України “Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів” від 05.06.2000 № 124/345;

– Наказ Міністерства транспорту та звя’зку України “Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів” від 07.06.2010 № 340;

– Наказ Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Переліку захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідним транспортним засобом” від 24.12.1999 року № 299;

– Наказ Міністерства охорони здоров’я України “Про створення Єдиного реєстру комісій з медичних оглядів водіїв (кандидатів у водії) транспортних засобів” від 19.09.2005 року № 478;

– Наказ Міністерства охорони здоров’я України “Про вдосконалення системи контролю за проведенням медичних оглядів водіїв (кандидатів у водії) транспортних засобів і обов’язкових профілактичних наркологічних оглядів” від 17.07.2008 № 392.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту наказу не потребує додаткових фінансових та інших витрат з державного та місцевих бюджетів та від суб’єктів господарювання.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект наказу потребує погодження з Міністерством внутрішніх справ та підлягає державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.

7. Запобігання корупції

У проекті наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект наказу розміщено на офіційному сайті МОЗ України для громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект наказу не стосується соціально-правової сфери.

10. Прогноз результатів

Прийняття наказу сприятиме подальшому розвитку системи охорони здоров’я, вдосконаленню медичного забезпечення безпеки дорожнього руху, врегулюванню питань, пов’язаних з періодичністю і порядком проходження медичного огляду водіями транспортних засобів в інтересах безпеки на дорогах та вдосконалення системи медико-психофiзiологiчної експертизи придатностi водiїв до керування відповідними транспортними засобами, сприятиме попередженню причин та умов виникнення дорожньо-транспортних пригод.
Перший заступник Міністра                                                                           Р.О.Моісеєнко
Підготувала +Марія Морозова

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ