Проект наказу МОЗ України “Про затвердження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення”
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
26.07.2012 N
м.Київ
Повідомлення про оприлюднення
Проект наказу МОЗ України “Про затвердження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення”
Пояснювальна записка
Аналіз регуляторного впливу
Повідомлення про оприлюднення
проекту наказу МОЗ України “Про затвердження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення”
Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення проекту наказу МОЗ України “Про затвердження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення” (далі – проект наказу).
Проект наказу розроблено на виконання підпункту 3 пункту 1 статті 6 Закону України “Про протидію захворюванню на туберкульоз“, Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012 – 2016 роки, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. №1341-р та з метою удосконалення системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні
Проект наказу, аналіз регуляторного впливу, повідомлення про оприлюднення проекту розміщено на сайті Міністерства охорони здоров’я України.
Зауваження та пропозиції приймаються у письмовому або електронному вигляді за адресою:
– Міністерство охорони здоров’я України (01601, Київ, вул. М. Грушевського, 7 тел. (044) 253-40-25, e-mail: [email protected]).
– Державний заклад “Всеукраїнський центр контролю за туберкульозом МОЗ України” (04073, Київ, Московський проспект, 19, тел.(044) 461-81-02, e-mail:[email protected] ).
Зауваження до проекту наказу приймаються в письмовому або в електронному вигляді на вищевказані адреси протягом місяця з дати його оприлюднення шляхом розміщення на офіційному веб-сайті МОЗ України www.moz.gov.ua.
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
_____________________________ Київ № ____________________
Про затвердження опитувальних
листів для моніторингових візитів
та інструкцій щодо їх заповнення
На виконання підпункту 3 пункту 1 статті 6 Закону України “Про протидію захворюванню на туберкульоз“, Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012 – 2016 роки, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. №1341-р та з метою удосконалення системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Опитувальний лист №1 “Управління програмою” та Інструкцію щодо його заповнення, що додаються.
1.2. Опитувальний лист №2 “Виявлення та лікування хворих на туберкульоз на амбулаторному етапі лікування в загально-лікувальній мережі” та Інструкцію щодо його заповнення, що додаються.
1.3. Опитувальний лист №3 “Діагностика та лікування хворих на туберкульоз у спеціалізованих закладах охорони здоров’я та структурних підрозділах закладів охорони здоров’я, що здійснюють діагностику туберкульозу та надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз на стаціонарному етапі лікування” та Інструкцію щодо його заповнення, що додаються.
1.4. Опитувальний лист №4 “Діагностика та лікування хворих на туберкульоз у спеціалізованих закладах охорони здоров’я та структурних підрозділах закладів охорони здоров’я, що здійснюють діагностику туберкульозу та надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз на амбулаторному етапі лікування” та Інструкцію щодо його заповнення, що додаються.
1.5. Опитувальний лист №5 “Інфекційний контроль в протитуберкульозних закладах” та Інструкцію щодо його заповнення, що додаються.
1.6. Опитувальний лист №6 “Бактеріоскопічна діагностика в лабораторіях загально-лікувальної мережі” та Інструкцію щодо його заповнення, щододаються.
1.7. Опитувальний лист №7 “Мікробіологічна діагностика в лабораторіях спеціалізованих закладів охорони здоров’я та структурних підрозділів закладів охорони здоров’я, що здійснюють діагностику туберкульозу та надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз” та Інструкцію щодо його заповнення, що додаються.
2. Установити, що опитувальні листи, затверджені пунктом 1 цього наказу, поширюються на заклади охорони здоров’я всіх форм власності та підпорядкування.
3. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити впровадження опитувальних листів, затверджених пунктом 1 цього наказу, в підпорядкованих спеціалізованих закладах охорони здоров’я та структурних підрозділах закладів охорони здоров’я, що здійснюють діагностику туберкульозу та надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз.
4. Головам комісій з проведення моніторингових візитів до регіонів України подавати матеріали перевірки до ДЗ “Всеукраїнський центр контролю за туберкульозом МОЗ України” (далі – Центр) протягом 3 днів після завершення перевірки для подальшого узагальнення та проведення аналізу.
5. Директору Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги Хобзею М.К.забезпечити подання цього наказу у встановленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
6. Директору ДЗ “Всеукраїнський центр контролю за туберкульозом МОЗ України” Стельмах О.М. забезпечити узагальнення та проведення аналізу матеріалів моніторингових візитів.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Толстанова О. К.
8. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Віце-прем’єр-міністр України
Міністр Р.В.Богатирьова
ПОГОДЖЕНО
Виконуючий обов’язки голови
Державної служби України
з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу
та інших соціально небезпечних
захворювань
___________ Є.В.Ханюков
___________2012 рік
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення”
1. Обґрунтування необхідності прийняття акту.
Проект наказу підготовлено на виконання підпункту 3 пункту 1 статті 6 Закону України “Про протидію захворюванню на туберкульоз“, Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012 – 2016 роки, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. №1341-р та з метою удосконалення системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні
2. Мета і шляхи її досягнення.
Метою наказу є удосконалення системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні
3. Правові аспекти.
У даній сфері правового регулювання діють такі нормативно-правові акти:
– Основи законодавства України про охорону здоров’я;
– Закон України “Про інформацію”
4. Фінансово-економічне обґрунтування.
Реалізація цього проекту наказу не потребує додаткових асигнувань з державного бюджету. Фінансове забезпечення здійснюватиметься в межах загального бюджету Програми “Зупинимо туберкульоз в Україні” за фінансової підтримки Глобального Фонду для боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
5. Позиція заінтересованих органів.
Проект наказу потребує погодження з Міністерством Юстиції України.
6. Регіональний аспект
Проект наказу не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.
7. Запобігання корупції
Проект наказу не містить ризики вчинення корупційних правопорушень та не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.
8. Громадське обговорення.
Проект наказу розміщений на офіційному веб-сайті МОЗ України www.moz.gov.ua для громадського обговорення.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект наказу не стосується соціально-трудової сфери, тому не потребує погодження з уповноваженими представниками від всеукраїнських профспілок, їх об’єднань та всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців.
10. Оцінка регуляторного впливу
Проект наказу є регуляторним актом. Підготовлено Аналіз регуляторного впливу.
11. Прогноз результатів
Прийняття зазначеного проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України забезпечить удосконалення системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні.
Заступник Міністра
О.К.Толстанов
Аналіз регуляторного впливу
проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
“Про затвердження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення”
1. Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання .
Проект наказу “Про затвердження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення” підготовлено на виконання підпункту 3 пункту 1 статті 6 Закону України “Про протидію захворюванню на туберкульоз“, Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012 – 2016 роки, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. №1341-р.
Питання протидії захворюванню на туберкульоз є одним з пріоритетів державної політики у сфері охорони здоров’я та соціального розвитку. В умовах високого рівня захворюваності на туберкульоз та ВІЛ/СНІДу, в тому числі з множинною та надзвичайною медикаментозною резистентністю, виникає потреба у ефективних методах зниження рівня епідемії в державі шляхом розширення доступу до високоякісних послуг у боротьбі з цим захворюванням.
Таким чином, зазначений проект наказу забезпечить удосконалення системи управління інформацією та раціональне використання ресурсів у сфері контролю за туберкульозом в Україні.
2. Цілі державного регулювання.
Метою розробки наказу є затвердження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення для удосконалення системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні.
3. Альтернативні способи досягнення зазначених цілей.
Альтернативних способів досягнення зазначених цілей не існує.
4. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми, і відповідні заходи.
Прийняття проекту наказу дозволить удосконалити систему моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні на державному рівні. Визначена проблема не може бути розв’язана на регіональному рівні і потребує державного регулювання.
Проект вирішує проблему відсутності єдиної системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні.
5. Можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття акту.
Визначені цілі будуть досягнуті в разі впровадження на національному рівня наказу МОЗ України “Про затвердження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення”
6. Очікувані результати прийняття акту.
Сфери впливу | Позитивні наслідки | Негативні наслідки |
Держава | Очікуються позитивні наслідки: створення єдиної системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні | Негативного впливу не прогнозується. |
Суб’єкти господарювання | Очікуються позитивні наслідки: впровадження опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення для удосконалення системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні. | Негативного впливу не прогнозується. |
Громадяни | Очікуються позитивні наслідки: підвищення якості надання медичної допомоги хворим на туберкульоз. | Негативного впливу не прогнозується. |
7. Обґрунтування терміну дії регуляторного акту.
Термін дії регуляторного акту не обмежений у часі, акт може бути переглянутий за необхідності внесення чергових змін.
8. Показники результативності акту.
Основним показником прийняття акту є впровадження на національному рівні опитувальних листів для моніторингових візитів та інструкцій щодо їх заповнення для удосконалення системи моніторингу та оцінки заходів з протидії туберкульозу в Україні..
Надходження до державних та місцевих бюджетів та державних цільових фондів, пов’язаних з дією акта, не передбачається.
Дія акту поширюватиметься на суб’єкти господарювання – спеціалізовані заклади охорони здоров’я та структурні підрозділи закладів охорони здоров’я, що здійснюють діагностику туберкульозу та надають лікувально-профілактичну допомогу хворим на туберкульоз на амбулаторному та стаціонарному етапах лікування.
Виконання вимог акту суб’єктами господарювання та/або фізичними особами додаткових коштів та витрат часу не потребують.
Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб обумовлюється офіційним опублікуванням проекту наказу шляхом розміщення на офіційному сайті Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України.
9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватись відстеження результативності акту .
Базове відстеження – після набрання чинності акту шляхом аналізу статистичних даних.
Повторне відстеження – через 1 рік після набрання чинності акту шляхом аналізу статистичних даних.
Для базового відстеження будуть використані зауваження та пропозиції суб’єктів господарювання, на яких поширюватиметься дія цього регуляторного акту.
Заступник Міністра О.К.Толстанов
Підготувала +Марія Морозова