Законодательство

Проект наказу МОЗ України “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я”

13/01/2014

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
N
м.Київ

Повідомлення про оприлюднення

Проект наказу МОЗ України “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я”

Пояснювальна записка

Аналіз регуляторного впливу

ПОВІДОМЛЕННЯ

 

про оприлюднення проекту наказу МОЗ України “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я”

 

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення з метою обговорення Проекту Методики з ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я (з додатками форм обліку до неї).

Проект Методики розроблено відповідно до Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467, з метою удосконалення порядку ведення бухгалтерського обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я, впорядкування матеріальної відповідальності за збереження та використання цих матеріальних цінностей.

Проект Методики з ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я та повідомлення про оприлюднення Проекту розміщено на сайті Міністерства охорони здоров’я України: www.moz.gov.ua.

Зауваження та пропозиції приймаються у письмовому вигляді Управлінням бухгалтерського обліку МОЗ України за адресою: вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, або в електронному вигляді на адресу: [email protected].

Контактна особа Білоконь Галина Дем’янівна, тел. (044) 253 48 06.

ПРОЕКТ

  Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та  медичних виробів у закладах охорони здоров’я

Відповідно до статті 6 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, пункту 9 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467, з метою запровадження єдиних підходів щодо обліку з надходження, переміщення, списання використаних і непридатних лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я, посилення матеріальної відповідальності за їх збереження та використання

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити Методику ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я (далі Методика), що додається.

 

2. Керівникам закладів охорони здоров’я, підпорядкованих Міністерству охорони здоров’я України, Міністерству охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити виконання цієї Методики.

3. Визнати таким, що не застосовується на території України, наказ Міністерства охорони здоров’я СРСР від 02 червня 1987 року № 747 “Про затвердження Інструкції з обліку медикаментів, перев’язувальних засобів і виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах охорони здоров’я, що перебувають на Державному бюджеті СРСР”.

4. Начальнику Управління бухгалтерського обліку   головному бухгалтеру (Н. Лапенко) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр                                                                                                            Р. Богатирьова

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

до проекту наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я”

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я”

 

Прийняття проекту наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” (далі Методика) зумовлене необхідністю виконання підпункту 1 пункту 8 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 № 148-р “Питання зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни”.

Міністерство фінансів України відповідно до статті 6 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” рекомендує Міністерству охорони здоров’я України, відповідно до галузевих особливостей, питання відображення в бухгалтерському обліку окремих операцій щодо надходження і списання лікарських засобів та медичних виробів врегульовувати Методичними рекомендаціями.

Згідно підпункту 3.4.6. пункту 3.4. Порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року № 34/5 на державну реєстрацію не подаються акти: рекомендаційного, роз’яснювального та інформаційного характеру (в тому числі методичні рекомендації). У разі затвердження Методичних рекомендацій наказ не буде поширюватися на підприємства, установи та організації комунальної та приватної форми, оскільки буде мати тільки рекомендаційний характер, тому проект названо Методикою.

 

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” приймається з метою запровадження єдиних методологічних засад у обліку, контролю за збереженням та раціональним використанням цих матеріальних цінностей.

 

3. Правові аспекти

Проект “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” розроблено відповідно до положень Конституції України, Основ законодавства України про охорону здоров’я, Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, інших нормативно-правових актів.

 

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з державного та місцевих бюджетів України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” підлягає погодженню з Міністерством фінансів України, Міністерством юстиції України.

6. Регiональний аспект

Проект Методики не стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

Проект наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” не містить ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” оприлюднений на веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України для обговорення з громадскістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Прийняття зазначеного проекту зумовлено необхідністю вдосконалення законодавства, що регламентує методологічні засади у обліку, дії суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері охорони здоров’я та необхідністю подальшої гармонізації національної нормативно-правової бази.

11. Прогноз результатів

Прийняття запропонованого проекту наказу “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” сприятиме удосконаленню порядку ведення бухгалтерському обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони, впорядкування матеріальної відповідальності за збереження та використання цих матеріальних цінностей.

Заступник Міністра охорони здоров’я України керівник апарату                     Р. Богачев

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

 

проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я”

 

1. Опис проблеми

Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” підготовлено на виконання підпункту 1 пункту 8 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 № 148-р щодо розробки та затвердження Інструкції з ведення обліку лікарських засобів, перев’язувальних засобів та виробів медичного призначення у закладах охорони здоров’я.

Відповідно до Закону України “Про бухгалтерський обік та фінансову звітність в Україні” регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Бюджетним кодексом України встановлено, що бюджетні установи ведуть бухгалтерський облік відповідно до національних стандартів (положень) бухгалтерського обліку, що затверджуються Міністерством фінансів України, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку.

На сьогоднішній день бюджетні установи при веденні бухгалтерського обліку керуються нормативно-правовими актами Державного казначейства України, які є чинними до того часу, поки їх в установленому порядку не буде визнано такими, що втратили чинність.

Метолологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси, до яких належать лікарські засоби та медичні вироби, підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності), визначені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 “Запаси”, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246, Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку запасів, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 10.01.2007 № 2, а бюджетними установами Інструкцією з обліку запасів, затвердженою наказом Державного казначейства України від 08.12.2000 № 125.

Статтею 6 Закону визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, у межах своєї компетенції, відповідно до галузевих особливостей розробляють на базі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку методичні рекомендації щодо їх застосування.

Згідно підпункту 3.4.6. пункту 3.4. Порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року № 34/5 на державну реєстрацію не подаються акти: рекомендаційного, роз’яснювального та інформаційного характеру (в тому числі методичні рекомендації). У разі затвердження Методичних рекомендацій наказ не буде поширюватися на підприємства, установи та організації комунальної та приватної форми, оскільки буде мати тільки рекомендаційний характер, тому проект названо Методикою.

На сьогоднішній день на території України застосовується Інструкція з обліку медикаментів, перев’язувальних засобів і виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах охорони здоров’я, які перебувають на державному бюджеті СССР (далі Інструкція), затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я СССР від 02 червня 1987 року № 747 зі змінами внесеними наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 травня 1996 року № 165.

Для цілей бухгалтерського обліку норми цієї Інструкції застарілі, терміни щодо визначення медикаментів, перев’язувальних засобів, допоміжних матеріалів, тари, їх класифікація та порядок віднесення на відповідні бухгалтерські рахунки не відповідають визначенням, які застосовуються у Законі України “Про лікарські засоби” (зі змінами) від 04 квітня 1996 року № 124-96-Вр, у постанові Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2011 року № 867 “Питання звільнення виробів медичного призначення від оподаткування податком на додану вартість“, у постанові Кабінету Міністрів України від 09 литопада 2004 року № 1497 “Про затвердження Порядку державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення“.

 

2. Цілі та завдання прийняття запропонованого акта

 

Мета прийняття запропонованої Методики є запровадження єдиних підходів щодо ведення бюджетними установами та підприємствами, незалежно від форм власності складського обліку, обліку з внутрішнього переміщення і бухгалтерського обліку лікарських засобів та медичних виробів, які відносяться до запасів та застосування запропонованих форм книг, реєстрів, журналів, звітів, згідно з додатками до цієї Методики.

 

3. Оцінка альтернативних способів досягнення зазначених цілей

 

Існує два альтернативні способи досягнення цілей встановленої мети:

Перший альтернативний спосіб – збереження чинної Інструкції з обліку медикаментів, перев’язувальних засобів і виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах охорони здоров’я, які перебувають на державному бюджеті СССР, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я СССР від 02 червня 1987 року № 747 (зі змінами).

Зазначений спосіб є неприйнятним, оскільки призведе до суперечностей в законодавстві в частині ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів

Другий альтернативний спосіб (обраний спосіб) – забезпечить усунення протиріч у нормативній та законодавчій базі з питань ведення складського та бухгалтерського обліку лікарських засобів та медичних виробів на території України.

Таким чином, обраний спосіб, викладений у наказі МОЗ України є єдиним способом вирішити вищезазначене проблемне питання.

 

4. Опис механізмів і заходів для вирішення проблеми

 

Проектом наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Методики ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я” передбачено застосування запропонованої Методики для використання у роботі закладами охорони здоров’я, підпорядкованими Міністерству охорони здоров’я України, Міністерству Автономної республіки Крим, Департаментам охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міської Державних адміністрацій, а також застосування запропонованих форм книг, реєстрів, журналів, звітів, згідно з додатками до цієї Методики.

 

5. Обґрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта

 

Серед сприятливих зовнішніх обставин, що впливають на досягнення цілей цієї Методики, можна виділити:

Виконання норм, які встановлені проектом акту, не викличе ускладнень у виконанні функцій закладами охорони здоров’я.

Виконання запропонованого акту не потребуватиме витрачання додаткових коштів та часу.

Виконання вимог даного акту закладами охорони здоров’я є обов’язковим з метою уникнення порушень норм законодавства.

Очікується ефективність акта, оскільки запропонована Методика сприятиме впорядкуванню обліку лікарських засобів, медичних виробів матеріально відповідальними особами на складах, у віддаленнях та обліку цих матеріальних цінностей бухгалтерськими службами.

Зовнішні фактори, які можуть впливати на виконання вимог акта відсутні.

Впровадження та виконання вимог акта не передбачає фінансування з Державного бюджету України та інших бюджетів.

Затвердження наказу не передбачає нанесення шкоди, а спрямовано на позитивне вирішення завдання, поставленого перед Міністерством охорони здоров’я України підпунктом 1 пунктом 8 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 № 148-р щодо розробки та затвердження Інструкції з ведення обліку лікарських засобів, перев’язувальних засобів та виробів медичного призначення у закладах охорони здоров’я, та створює чітку систему управління та контролю за порядком обліку цих матеріальних цінностей та матеріальної відповідальності.

 

6. Очікувані результати

 

Позитивний результат: встановлення чітких, прозорих і зрозумілих вимог до закладів охорони здоров’я та забезпечення прозорості в питаннях списання використаних, непридатних лікарських засобів та медичних виробів, відслідковування їх залишків по кожному найменуванню за кількістю та сумою.

Негативний результат: відсутній.

 

7. Запропонований строк дії акта

 

Акт набирає чинності з дня його офіційного опублікування у засобах масової інформації відповідно до законодавства України. Термін його дії не обмежено.

 

8. Показники результативності акта

Розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов’язаних з дією акта не передбачається;

Методика пошириться на всі бюджетні заклади та підприємства незалежно від форм власності (далі заклади охорони здоров’я).

Рівень поінформованості закладів охорони здоров’я з основних положень акта: проект розміщено на офіційному сайті МОЗ України. Після державної реєстрації наказу МОЗ України останній буде розміщено на сайті Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, у нормативно-правовій базі “Ліга”.

 

9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватись відстеження результативності акта

 

Відстеження ефективності застосування зазначеного наказу буде здійснюватись Міністерством охорони здоров’я України за рахунок аналізу показників діяльності, наведених у формах державної статистичної звітності закладів охорони здоров’я.

Заступник Міністра керівник апарату                                                                Р. Богачев
Підготувала +Марія Морозова

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ