Законодательство

Проект наказу МОЗ України “Про затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу…”

10/01/2014

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
N
м.Київ

Повідомлення про оприлюднення

Проект наказу МОЗУкраїни “Про затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги”

Пояснювальна записка

Аналіз регуляторного впливу

 

ПОВІДОМЛЕННЯ

 

про оприлюднення проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги”

 

Міністерство охорони здоров’я України пропонує для публічного обговорення проект наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги”

Пропозиції та зауваження щодо положень наказу надсилати на електронні адреси: [email protected] та [email protected] (тел. 253 62 14 – Романів Марія Павлівна).

Проект регуляторного акта та пояснювальна записка оприлюднені шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України в мережі Інтернет www.moz.gov.ua.

 

 

ПРОЕКТ

 

Про затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги

 

На виконання пунктів 24.5. та 24.6. Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2013 року № 128/2013

НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити Нормативи навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги (далі – Нормативи навантаження), щододаються.

2. Керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я Вінницької, Дніпропетровської, Донецької обласних та Київської міської державних адміністрацій забезпечити формування штатних розписів багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування на основі застосування затверджених цим наказом Нормативів навантаження в підпорядкованих закладах охорони здоров’я.

3. Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги (М. Хобзей) у встановленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра О. Толстанова.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр                                                                                                            Р. Богатирьова

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України

 

“Про затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги”

1. Обгрунтування необхідності прийняття акта.

Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги” (далі – проект наказу МОЗ України) розроблено Міністерством охорони здоров’я України на виконання пунктів 24.5. та 24.6. Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2013 року № 128/2013.

2. Мета і шляхи її досягнення.

Проект наказу МОЗ України розроблено з метою визначення нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги.

3. Правові аспекти.

У даній сфері суспільних відносин діють такі нормативно-правові акти: Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затверджений Указом Президента України від 12 березня 2013 року № 128/2013.

4. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття проекту наказу МОЗ України не потребує додаткових коштів із Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів.

Проект наказу МОЗ України потребує погодження із Міністерством фінансів України, Міністерством промислової політики України та Федерацією профспілок України.

6. Регіональний аспект.

Проект наказу МОЗ України стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримнації.

Проект наказу МОЗ України не містить норм, які мають антидискримінаційний характер.

7. Запобігання корупції.

Проект наказу МОЗ України погоджено Сектором з питань запобігання та виявлення корупції МОЗ України.

8. Громадське обговорення.

Проект наказу МОЗ України оприлюднений на офіційному веб-сайті МОЗ України для громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів.

Проект наказу МОЗ України стосується питань соціально-трудової сфери та потребує погодження уповноваженими представниками всеукраїнських профспілок, їх об’єднань та всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців.

10. Оцінка регуляторного впливу.

Проект наказу МОЗ України є не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів.

Результатом прийняття проекту наказу МОЗ України буде затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги.
Заступник Міністра                                                                                          О. Толстанов
“____”______________ 2013 р.

АНАЛІЗ

 

регуляторного впливу проекту наказу

 

Міністерства охорони здоров’я України

“Про затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги”

 

Підстава для розроблення

 

Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Нормативів навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги” підготовлено на виконання пунктів 24.5. та 24.6. Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2013 року № 128/2013

 

1. Визначення та аналіз проблеми, яку буде розв’язано шляхом запровадження наказу.

 

Запропонованим проектом наказу визначаються навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги.

2. Цілі і завдання прийняття наказу.

Основним завданням наказу є поліпшення організації надання онкологічної допомоги населенню, забезпечення усіх громадян кваліфікованою допомогою, підвищення якості первинної та вторинної профілактики зниження рівня захворюваності та смертності.

3. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення зазначених цілей, аргументація переваг обраного способу.

Альтернативні рівноцінні способи досягнення зазначених цілей відсутні.

4. Механізм, який застосовується для розв’язання проблеми і відповідні заходи.

Проектом наказу передбачається затвердження навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги

5. Обґрунтування можливості досягнення зазначених цілей у разі прийняття наказу.

Прийняття наказу сприятиме більш чіткій організації роботи структурних підрозділів з питань охорони здоров’я, посиленню контролю якості наданих медичних послуг за наведеними критеріями, оптимізації роботи стаціонарів з перспективою подальшого скорочення числа ліжок та проведенням фінансування “на послугу”, замість існуючого фінансування “на ліжко”. Врегульовуються механізми обліку медичних послуг у кабінетах сучасних методів лікування, що суттєво вплине на обсяг роботи цих підрозділів та зробить надання цих послуг більш доступним населенню.

6. Визначення очікуваних результатів прийняття проекту наказу.

Вигоди Витрати
Сфера інтересів держави затвердження навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги Запровадження наказу потребує додаткових витрат
Сфера інтересів суб’єктів господарювання Проект наказу формулює основні вимоги до організації діяльності підрозділів з питань охорони здоров’я -“-
Сфера інтересів громадян Підвищення рівня доступності та якості діагностики та лікування -“-

 

7. Обґрунтування терміну дії наказу

Наказ набуває чинності з дня його опублікування та має необмежений термін дії. Перегляд наказу визначається Міністерством охорони здоров’я за потребою.

8. Показники результативності проекту наказу:

Затвердження навантаження на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (для багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування), залежно від обсягу наданої допомоги

9. Заходи, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності проекту наказу

 

Відстеження результативності дії наказу в разі його прийняття буде здійснюватися за рахунок аналізу показників діяльності, наведених у формах державної статистичної звітності медичних закладів.

Аналіз регуляторного впливу підготовлено Міністерством охорони здоров’я України

Заступник Міністра                                                                                       О. Толстанов
Підготувала +Марія Морозова

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ