Проект наказу МОЗ України “Про затвердження нормативно-правових актів щодо допуску особи за станом здоров’я для роботи на судні”
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
N
м.Київ
Повідомлення про оприлюднення
Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження нормативно-правових актів щодо допуску особи за станом здоров’я для роботи на судні”
Пояснювальна записка
Аналіз регуляторного впливу
ПОВІДОМЛЕННЯ
на публічне обговорення виноситься проект наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження нормативно-правових актів щодо допуску особи за станом здоров’я для роботи на судні”.
Пропозиції та зауваження щодо положень проекту надсилати до Міністерства охорони здоров’я України за адресою: вул. Михайла Грушевського, 7, м. Київ, 01601;
e-mail: [email protected]; Квітка Микола Іванович,
тел/факс: 044 253-82-92.
Заступник Міністра О. Толстанов
ПРОЕКТ
Про затвердження нормативно-правових актів
щодо допуску особи за станом здоров’я для роботи на судні
Відповідно до статті 52 Кодексу торговельного мореплавства України, підпункту 6.6. підпункту 6 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1 Правила видачі Висновків про придатність особи для роботи на судні за станом здоров’я, що додаються.
1.2. Критерії встановлення придатності особи до роботи на судні за станом здоров’я, що додаються.
2. Міністерству охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій:
2.1. Затвердити за заявочним принципом перелік закладів охорони здоров’я, які проводять медичні огляди осіб для роботи на судні (далі – Перелік).
2.2. До 15 січня щороку надавати до Міністерства охорони здоров’я України Перелік для внесення до реєстру закладів охорони здоров’я, що проводять медичні огляди осіб для роботи на судні (далі – Реєстр). У разі внесення змін до Переліку інформацію про це подавати до Міністерства охорони здоров’я України в триденний строк для внесення відповідних змін до Реєстру.
2.3. Довести цей наказ до закладів охорони здоров’я та забезпечити його виконання.
3. Установити, що Реєстр веде Державне підприємство Український науково-дослідний інститут медицини транспорту Міністерства охорони здоров’я України. Держателем Реєстру є Міністерство охорони здоров’я України.
4. Державному підприємству Український науково-дослідний інститут медицини транспорту Міністерства охорони здоров’я України (А. Гоженко):
4.1. Забезпечити ведення Реєстру;
4.2. Забезпечити в закладах охорони здоров’я, включених до Переліку централізовану реєстрацію Висновків про придатність особи для роботи на судні за станом здоров’я;
4.3. Створити на базі Державного підприємства Український науково-дослідний інститут медицини транспорту Міністерства охорони здоров’я України:
4.3.1. Постійно діючі курси для навчання персоналу закладів охорони здоров’я, включених до Переліку, щодо ведення Реєстру.
4.3.2. Головну експерту медичну комісію з питань встановлення придатності особи до роботи на судні за станом здоров’я для розгляду спірних випадків та методичного контролю за діяльністю закладів охорони здоров’я, включених до Переліку.
5. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства охорони здоров’я України від 19 листопада 1996 року № 347 “Про затвердження Правил
визначення придатності за станом здоров’я осіб для роботи на суднах”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03 квітня 1997 року за № 108/1912.
6. Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги (М. Хобзей) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
7. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
8. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра О. Толстанова.
Міністр Р. Богатирьова
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
“Про затвердження нормативно-правових актів щодо допуску особи за станом здоров’я для роботи на судні”
1. Обґрунтування необхідності прийняття акту
Проект наказу “Про затвердження нормативно-правових актів щодо допуску особи за станом здоров’я для роботи на судні” (далі – проект наказу) підготовлений відповідно до статті 52 Кодексу торговельного мореплавства України з метою імплементації вимог стандартів Міжнародної Конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року з Манільськими поправками від 25червня 2010 року, Конвенції міжнародної організації праці 2006 року про працю в морському судноплавстві щодо визначення придатності осіб за станом здоров’я для роботи на суднах.
2. Мета і завдання
Проект наказу розроблений з метою удосконалення медичного забезпечення у сфері безпеки морського судноплавства.
Шляхи досягнення – прийняття цього акта.
3. Правові аспекти
На сьогодні у сфері правового регулювання питань медичного забезпечення морського судноплавства діють:
Міжнародна Конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року з поправками;
Кодекс з підготовки і дипломування моряків та несення вахти;
Кодексу торговельного мореплавства України;
Закону України “Про охорону праці“;
Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я“;
Закон України “Про інформацію“;
Закон України “Про захист персональних даних“;
Закон України “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”;
Закон України “Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки”;
Закон України “Про Програму інформатизації”;
Закон України “Про Концепцію Національної програми інформатизації”;
Закон України “Про електронні документи та електронний документообіг”;
Закон України “Про електронний цифровий підпис”;
постанова Кабінету Міністрів України від 06 листопада 1997 року № 1238 “Про обов’язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення”,
постанова Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2000 року № 1465 “Про затвердження Порядку проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служб), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка проводить цю діяльність, або оточуючих”;
наказ Міністерства охорони здоров’я України від 23 липня 2002 року № 280 “Про затвердження Правил проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 08 серпня 2002 року за № 639/6927;
наказ Міністерства охорони здоров’я України від 13 грудня 2004 року № 614 “Про затвердження Порядку складання та вимоги до санітарно-гігієнічних характеристик умов праці”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 23 лютого 2005 року за № 260/10540.
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація проекту акта не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.
5. Позиція заінтересованих органів
Проект наказу потребує погодження з Міністерством інфраструктури України, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.
Наказ у встановленому порядку потребує державної реєстрації у Міністерстві юстиції України.
6 Регіональний аспект
Проект наказу не стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.
7 Запобігання корупції
У проекті наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.
8 Громадське обговорення
Проект нормативного акта розміщено на офіційному веб-сайті МОЗ України для громадського обговорення.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект наказу не стосується соціально-правової сфери.
10. Оцінка регуляторного впливу
Проект наказу є регуляторним актом.
11. Прогноз результатів
Прийняття наказу сприятиме подальшому розвитку правових, організаційних, економічних та соціальних засад охорони здоров’я в Україні, поліпшення системи охорони здоров’я з питань медичного забезпечення у сфері морського судноплавства, удосконалення системи медичних оглядів моряків.
Заступник Міністра О. Толстанов
АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
“Про затвердження нормативно-правових актів щодо допуску особи за станом здоров’я для роботи на судні”
1. Визначення та аналіз проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання
На сучасному етапі становлення України як суверенної європейської країни особливого значення набуває фактор утвердження її як дієздатної морської держави. Це зумовлене низкою тенденцій як глобального, так і внутрішнього характеру. Серед глобальних тенденцій слід виокремити наступні:
1. Зростання обсягів світової морської торгівлі, яка вважається найбільш дешевою, комфортною та доступною.
2. Регіоналізація міжнародної економічної діяльності, формування нових міжнародних економіко-політичних об’єднань, які намагаються здійснювати спільну митно-тарифну політику, перевезення з використанням міжнародних транспортних коридорів, а також внутрішніх водних шляхів у транзиті вантажів.
3. Зростання ролі морських ресурсів у світовій економіці.
4. Суттєві зміни на світовому ринку морської робочої сили, які, у свою чергу, призводять до зміни на ринку освітніх послуг, пов’язаних із підготовкою фахівців морських професій. За останні роки на світовому ринку морської робочої сили склалася ситуація дефіциту командного складу та надлишку рядового.
Прийняття цього наказу дозволить врегулювати відповідні суперечності у нормативно-правових актах з питань медичного забезпечення у сфері морського судноплавства.
2. Цілі і завдання прийняття наказу
Проект наказу “Про затвердження нормативно-правових актів щодо допуску особи за станом здоров’я для роботи на судні” (далі – проект наказу) підготовлений відповідно до статті 52 Кодексу торговельного мореплавства України з метою імплементації вимог стандартів Міжнародної Конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року з Манільськими поправками від 25червня 2010 року, Конвенції міжнародної організації праці 2006 року про працю в морському судноплавстві щодо визначення придатності осіб за станом здоров’я для роботи на суднах.
Метою і завданням акта є удосконалення медичного забезпечення у сфері безпеки морського судноплавства.
Шляхи досягнення – прийняття цього акта.
3. Альтернативні способи досягнення мети
Під час розробки Проекту наказу було визнано, що єдиним оптимальним способом досягнення цілі правового регулювання у цій сфері є прийняття наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження нормативно-правових актів щодо допуску особи за станом здоров’я для роботи на судні”
4. Механізм і заходи, які забезпечують розв’язання проблеми
Розв’язання проблеми планується вирішити шляхом прийняття наказу, тим самим закріпити положення, які посилюють відповідальність з питань медичного забезпечення у сфері безпеки морського судноплавства.
5. Обґрунтування можливості досягнення цілей у разі прийняття регуляторного акту
Впровадження та виконання вимог акта не передбачає виділення додаткових коштів з державного бюджету.
Можливої шкоди у разі настання очікуваних наслідків дії акта не прогнозується.
Зовнішні фактори на прийняття акта не впливають.
Державний контроль та нагляд за додержанням вимог акта буде здійснюватися Міністерством охорони здоров’я України.
6. Очікувані результати
Вигоди | Витрати |
Сфера інтересів держави |
|
вдосконалення медичного забезпечення у сфері морського судноплавства, імплементація законодавства України у цій сфері до міжнародної | відсутні |
Сфера інтересів суб’єктів господарювання |
|
Здійснення суб’єктами господарювання діяльності, пов’язаної із забезпеченням проведення медичних оглядів моряків | Оплата підготовки відповідно до умов договорів |
Сфера інтересів громадян |
|
вдосконалення медичного забезпечення у сфері безпеки морського судноплавства | відсутні |
7. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акту.
Термін дії проекту акту необмежений (безтерміновий).
8. Прогнозні значення показників результативності
Прогнозні значення показників наступні:
надходження до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів у вигляді податків;
кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюватиметься дія акту – визнані медичні заклади, які включені МОЗ України на підставі рішення міжвідомчої комісії до Реєстру визнаних медичних закладів та виданих ними медичних свідоцтв;
розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичними особами, пов’язаними з виконанням вимог акта – витрачання коштів на підготовку відповідно до умов договорів, передбачаються незначні витрати робочого часу на підготовку пакету необхідних документів.
9. Заходи, з допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта
Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватись після набрання чинності цього регуляторного акта шляхом аналізу статистичних даних.
Міністр Р. Богатирьова
Підготувала +Марія Морозова