Проект наказу МОЗ України “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при депресії”
НАКАЗ
N
м.Київ
Повідомлення про оприлюднення
Проект наказу МОЗ України “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при депресії”
Пояснювальна записка
Повідомлення про оприлюднення
проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
“Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при депресії”
На виконання наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Галузевої програми стандартизації медичної допомоги на період до 2020 року”, наказу Міністерства охорони здоров’я України від 15 квітня 2013 року № 303 “Про створення мультидисциплінарних робочих груп з розробки медичних стандартів (уніфікованих клінічних протоколів) медичної допомоги на засадах доказової медицини в 2013 році” робочою групою за участю провідних профільних спеціалістів медичної галузі розроблено проект наказу ” Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при депресії” .
Проект наказу та повідомлення про оприлюднення проекту розміщено на сайті Міністерства охорони здоров’я України: www.moz.gov.ua.
Пропозиції та зауваження просимо надсилати впродовж місяця з дня оприлюднення до Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я України або в електронному вигляді на адресу: [email protected].
Контактна особа – Ліщишина О.М.(тел. 044-536-13-40)
ПРОЕКТ
Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при депресії
Відповідно до частини першої статті 141Основ законодавства України про охорону здоров’я, підпункту 6.3 підпункту 6 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467, наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28 вересня 2012 року № 751 “Про створення та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги в системі Міністерства охорони здоров’я України” зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2012 року за № 2001/22313, на виконання пунктів 2, 3 та 13 Плану заходів Міністерства охорони здоров’я України з реалізації Галузевої програми стандартизації медичної допомоги на період до 2020 року, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 року № 597, з метою удосконалення медичної допомоги при депресії
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги “Депресія (легкий, помірний, тяжкий депресивні розлади без соматичного синдрому або з соматичним синдромом, рекурентний депресивний розлад, дистимія)”, розроблений на основі наведених у додатках до цього наказу адаптованих клінічних настанов “Депресія (легкий та помірний депресивні епізоди без соматичного синдрому та з соматичним синдромом)” та “Рекурентні депресивні розлади”, заснованих на доказах, як джерела доказової інформації про найкращу медичну практику, що додаються.
2. Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги (М. Хобзей) забезпечити перегляд та оновлення уніфікованого клінічного протоколу, затвердженого пунктом 1 цього наказу, не пізніше листопада 2016 року.
3. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України, забезпечити:
1) розробку в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на основі уніфікованого клінічного протоколу, затвердженого пунктом 1 цього наказу;
2) впровадження та моніторинг дотримання в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнта) при наданні медичної допомоги пацієнтам.
4. Державному підприємству “Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України” (О. Нагорна) забезпечити внесення медико-технологічних документів до реєстру медико-технологічних документів.
5. Унести зміни до наказів Міністерства охорони здоров’я України:
1) позицію 3 “Розлади настрою (афективні розлади)” в частині “ІІІ рівень надання медичної допомоги” і позицію 3 “Розлади настрою (афективні розлади)” в частині “ІV рівень надання медичної допомоги” розділу 12 “Психіатрія” Тимчасових галузевих уніфікованих стандартів медичних технологій діагностично-лікувального процесу стаціонарної допомоги дорослому населенню в лікувально-профілактичних закладах України, затверджених пунктом 1 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 27 липня 1998 року № 226, виключити;
2) розділ “Депресивний епізод (F 32)” і таблицю “Схема лікування, профілактики та диспансерного нагляду при депресивному епізоді” розділу “психіатрія” нормативів надання медичної допомоги та показників якості медичної допомоги, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 грудня 2002 року № 507, виключити;
3) підпункти 1.1, 1.3 та 1.11 пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 05 лютого 2007 року № 59 “Про затвердження клінічних протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю “Психіатрія” виключити;
4) позицію 3 “Розлади настрою (афективні розлади)” Державних соціальних нормативів у сфері реабілітації інвалідів за лікарською спеціальністю “Психіатрія, медична психологія”, затверджених пунктом 1.10. наказу Міністерства охорони здоров’я України від 07 лютого 2008 року № 57, виключити.
6. Визнати таким, що втратив чинність наказ Міністерства охорони здоров’я України від 27 жовтня 2000 року № 271 “Про затвердження Критеріїв діагностики і лікування психічних розладів та розладів поведінки”.
7. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр Р. Богатирьова
Пояснювальна записка
до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
“Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при депресії”
Короткий опис проблеми. Актуальність для України
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від 10 до 20% населення Землі протягом свого життя відзначають виникнення клінічно виражених депресивних станів. Згідно з результатами недавно проведених епідеміологічних досліджень специфічна фармакотерапія в зв’язку з депресивними станами необхідна для кожного восьмого мешканця планети. В 60% випадків, як правило, у разі недостатньої або неадекватної терапії, виникають повторні депресивні епізоди. Майже половина хворих з депресією не звертаються до лікарів, а близько 80% лікуються у терапевтів та лікарів загальної практики. Значне зростання депресивних реакцій та станів має істотний вплив на рівень соціальної адаптації, якість життя людей і вимагає врахування їх ролі в хроніфікації соматичних захворювань. Депресивні розлади вирізняються високим ризиком повторення, загострення і хроніфікації.
В Україні останніми десятиріччями також спостерігається зростання випадків непсихотичних психічних розладів, зокрема депресивних. Так, за 1973–2000 рр. кількість зареєстрованих випадків у перерахунку на кількість населення зросла з 2,3 до 3,8 %. За даними МОЗ України, з 2008 р. по 2012 р. поширеність депресивних розладів зросла з 65,37 до 73,6 осіб на 100 тис. населення, а захворюваність – з 8,74 до 9,06 на 100 тис. населення
Як зазначено в доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресії несуть із собою величезний тягар для суспільства і для самого пацієнта, істотно погіршуючи якість його життя. За прогнозами фахівців, депресія претендує на друге місце серед провідних факторів, що визначають кількість загублених років життя у зв’язку із втратою працездатності, поступаючить за цією характеристикою лише ІХС. Згідно з показником глобального тягаря хвороби, депресія за скорегованим значенням інвалідизації (DALYs) займає четверте місце у світі, третє в Європі (відповідальна за 6% DALYs) і перше на американському континенті.
Мета і шляхи її досягнення
Прийняття та забезпечення виконання наказу МОЗ України “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при депресії” сприятимуть поліпшенню надання психіатричної допомоги стратифіковано у визначеному обсязі у всіх закладах охорони здоров’я, а саме забезпеченню якості, ефективності та доступу до медичної допомоги пацієнтів із депресією шляхом встановлення єдиних вимог щодо діагностики, лікування та реабілітації хворих.
Досягнення зазначеної мети може бути реалізовано шляхом створення в Україні сучасної системи впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при депресії із обґрунтованим кадровим забезпеченням та оснащенням закладів охорони здоров’я; відповідним до визначених індикаторів якості медичної допомоги для проведення моніторингу та клінічного аудиту в закладах охорони здоров’я.
Підготувала +Марія Морозова