Проект наказу МОЗ України “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі на засадах доказової медицини”
НАКАЗ | |
N | |
м.Київ |
- Повідомлення про оприлюднення
- Проект наказу МОЗ України “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі на засадах доказової медицини”
- Пояснювальна записка
ПОВІДОМЛЕННЯ
про оприлюднення проекту наказу МОЗ України
“Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі на засадах доказової медицини”
На виконання рішення Колегії МОЗ України від 29.04.2010 р. «Розвиток хоспісної та паліативної медицини» та наказу МОЗ України від 10.03.2011 № 62-Адм «Про створення робочої групи з підготовки медико-технологічних документів за темою «Хронічний больовий синдром» на засадах доказової медицини» робочою групою за участю провідних профільних спеціалістів медичної галузі розроблено проект наказу МОЗ “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі на засадах доказової медицини”.
Проект наказу та повідомлення про оприлюднення проекту розміщено на сайті Міністерства охорони здоров’я України: www.moz.gov.ua.
Пропозиції та зауваження щодо положень проекту наказу надсилайте до:
– Міністерства охорони здоров’я України за адресою: вул. Михайла Грушевського, 7, м. Київ, 01021, тел. (044) 253-24-58, E-mail: [email protected]. Контактна особа Коллякова О.М. тел. 044 2532458
Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються у письмовому та/або електронному вигляді.
НАКАЗ_____________________________ м.Київ № ____________________
Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі на засадах доказової медицини
На виконання Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року», наказу МОЗ України від 10.03.2011 № 62-Адм «Про створення робочої групи з підготовки медико-технологічних документів за темою «Хронічний больовий синдром» на засадах доказової медицини»
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Уніфікований клінічний протокол паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі, що додається.
2. Рекомендувати ректорам вищих медичних навчальних закладів, головним лікарям закладів охорони здоров’я, професійним медичним організаціям та асоціаціям, іншим зацікавленим громадським організаціям, діяльність яких спрямовується на поліпшення якості медичної допомоги використовувати адаптовану клінічну настанову «Контроль болю» в якості джерела інформації про найкращу медичну практику, що додається.
3. Департаменту лікувально-профілактичної допомоги, Департаменту охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення, Управлінню контролю якості медичних послуг в межах повноважень здійснювати контроль за дотриманням локальних протоколів медичної допомоги в практиці сімейних лікарів/лікарів загальної практики та закладів охорони здоров’я відповідно їх компетенції під час ліцензування та акредитації.
4. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь (головних управлінь) охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити:
4.1. Розробку в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на основі «Уніфікованого клінічного протоколу паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі», затвердженого пунктом 1 цього наказу, відповідно «Уніфікованої методики з розробки клінічних настанов, медичних стандартів, уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги, локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на засадах доказової медицини», затвердженої спільними наказами МОЗ України та НАМН України від 19.02.2009 № 102/18 та від 3.11.2009 № 798/75 зі змінами від 20.07.2010 №594/71.
4.2. Впровадження та моніторинг дотримання в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнта) при наданні медичної допомоги хворим.
5. ДП “Державний експертний центр МОЗ України” забезпечити внесення медико-технологічних документів до галузевого реєстру медико-технологічних документів.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Моісеєнко Р.О.
Віце-прем’єр-міністр – Міністр | Р.В. Богатирьова |
до проекту наказу МОЗ
“Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі на засадах доказової медицини”
1. Обґрунтування необхідності прийняття наказу
Актуальність проблеми паліативної та хоспісної допомоги населенню суттєво зросла вже у другій половині, а особливо – наприкінці ХХ сторіччя у зв’язку із глибокими демографічними та соціальними змінами, які є характерними для більшості постіндустріальних країн світу, у тому числі (в останні десятиріччя) і для Україні та характеризуються постійним зростанням кількості людей, що вмирають від хронічних, важких, невиліковних хвороб. Вивчення світового досвіду в розвиткові допомоги особам з важкими невиліковними хворобами та обмеженим терміном (прогнозом) життя дозволяє зробити висновок, що, згідно із сучасними концепціями, всі пацієнти, які підпадають до означеної категорії (а не тільки хворі в IV стадії онкологічного захворювання), в термінальному періоді життя (від 6 місяців до року) повинні обов`язково підлягати професійному паліативному медико-соціальному та психологічному нагляду та опікуванню, який здійснюється в спеціалізованих установах стаціонарного типу – хоспісах, так званих “паліативних” відділеннях закладів охорони здоров‘я або в домашніх умовах. Разом з тим, біль надзвичайної сили та тривале больове подразнення, що спостерігається за росту злоякісної пухлини, і відповідне важке відчуття болю формують стійкі патологічні реакції у периферичній та центральній нервовій системі. Хронічний біль являє небезпеку для організму, спричиняє нейрофізіологічні зміни та порушення гомеостазу цілісного організму. За тривалого перебігу сильного болю розвивається хронічний больовий синдром, що є притаманним багатьом хронічним хворобам та практично усім розповсюдженим видам злоякісних пухлин в ІІІ – IV клінічній стадії.
3. Правові аспекти
Підставою для розроблення проекту наказу МОЗ України “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі на засадах доказової медицини” є Закон України “Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги”, рішення Колегії МОЗ України від 29.04.2010 р. «Розвиток хоспісної та паліативної медицини» та наказ МОЗ України від 10.03.2011 № 62-Адм «Про створення робочої групи з підготовки медико-технологічних документів за темою «Хронічний больовий синдром» на засадах доказової медицини».
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Прийняття наказу МОЗ України не потребує додаткових коштів із Державного бюджету України.
5. Позиція заінтересованих органів.
Проект наказу підлягає погодженню із заінтересованими відомствами та міністерствами.
6. Регіональний аспект
Проект наказу не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.
7. Запобігання корупції
Наказ МОЗ України не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.
8. Громадське обговорення
Проект наказу оприлюднено шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України в мережі Інтернет www.moz.gov.ua .
Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань у письмовому та/або електронному вигляді не надійшли.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект наказу не підлягає погодженню із представниками профспілок та роботодавців.
10. Перелік переваг, що надасть впровадження уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги.
– зменшення або повне купірування хронічного больового синдрому;
– покращення якості життя пацієнтів з невиліковними хворобами;
– єдиний підхід до виявлення, діагностики та лікування хронічного больового синдрому.
11. Характеристика цільової популяції, на яку розрахована клінічна настанова:
– особи з хронічними, важкими, невиліковними хворобами, з прогнозованою тривалістю життя, які страждають на хронічний больовий синдром.
Міністр охорони здоров’я України | О.В. Аніщенко |
«____» ______________ 2012р.