Законодательство

Проект наказу Про затвердження протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки)”

09/11/2012

НАКАЗ
м.Київ

Повідомлення про оприлюднення

Проект наказу Про затвердження протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки)”

Пояснювальна записка

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ОПРИЛЮДНЕННЯ

 

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення проекту наказу МОЗ України “Про затвердження протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки)”.

Проект наказу розроблено Міністерством охорони здоров’я України На виконання Наказу МОЗ України від 21.09.2012 № 732 “Про затвердження Плану заходів МОЗ України на виконання Концепції управління якістю медичної допомоги у галузі охорони здоров’я в Україні на період до 2020 року” з метою упорядкування обсягів та якості надання медичної допомоги закладами охорони здоров’я.

Метою прийняття нормативного акта є упорядкування обсягів та якості надання медичної допомоги закладами охорони здоров’я.

Зауваження та пропозиції приймаються Департаментом реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України протягом місяця з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді на адресу:

01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7.

Контактна особа:

Ліщишина Олена Михайлівна, тел. 536-13-40, e-mail: [email protected]

ПРОЕКТ
Про затвердження протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки)

На виконання Наказу МОЗ України від 21.09.2012 № 732 “Про затвердження Плану заходів МОЗ України на виконання Концепції управління якістю медичної допомоги у галузі охорони здоров’я в Україні на період до 2020 року” з метою упорядкування обсягів та якості надання медичної допомоги закладами охорони здоров’я

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити протоколи медичної сестри (фельдшера, акушерки) з догляду за пацієнтом та виконання основних медичних процедур та маніпуляцій, що додаються:

1.1. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з виконання найпростіших фізіотерапевтичних процедур;

1.2. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) із застосування газовивідної трубки;

1.3. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з годування пацієнта;

1.4. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) із застосування лікарських засобів мазей;

1.5. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) із застосування лікарських засобів крапель;

1.6. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) із виконання зондових процедур;

1.7. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з виконання ін’єкцій;

1.8. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з катетеризації сечового міхура;

1.9. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з встановлення клізм;

1.10. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з забору матеріалу для лабораторних досліджень;

1.11. Протокол медичної сестри (фельдшера) з догляду за пацієнтом зі зниженою рухомістю (нерухомого);

1.12. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з оксигенотерапії;

1.13. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з надання допомоги в підтриманні пацієнтом особистої гігієни;

1.14. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з оцінки функціонального стану пацієнта;

1.15. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) із застосування лікарських засобів сублінгвально;

1.16. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) із застосування п’явок медичних;

1.17. Протокол медичної сестри (фельдшера ) зі зміни положення пацієнта;

1.18. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з переміщення пацієнта;

1.19. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з піднімання пацієнта;

1.20. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з підтримування пацієнта;

1.21. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) з повертання пацієнта;

1.22. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки ) з розміщення пацієнта;

1.23. Протокол медичної сестри (фельдшера, акушерки) із застосування лікарських засобів перорально.

 

2. Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги забезпечити перегляд та оновлення уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги, затверджених в пункті 1 цього наказу, не пізніше 2016 року.

3. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь (головних управлінь) охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління МОЗ України забезпечити:

3.1. Розробку в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки) на основі протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки) з догляду за пацієнтом та виконання основних медичних процедур та маніпуляцій, затверджених підпунктами 1.1 – 1.х пункту 1 цього наказу, відповідно до Уніфікованої методики з розробки клінічних настанов, медичних стандартів, уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги, локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на засадах доказової медицини, затвердженої наказами Міністерства охорони здоров’я України та Національної академії медичних наук України від 19 лютого 2009 р. № 102/18 та від 3 листопада 2009 р. № 798/75.

 

3.2. Впровадження в закладах охорони здоров’я локальних протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки) при наданні медичної допомоги пацієнтам.

 

4. ДП “Державний експертний центр МОЗ України” забезпечити внесення медико-технологічних документів до реєстру медико-технологічних документів.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Толстанова О.К.
Віце-прем’єр-міністр України Міністр                                                       Р.В.Богатирьова

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
“Про затвердження протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки)”

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Сучасна модель медсестринської справи передбачає, що медична сестра (фельдшер, акушерка) – це фахівець з професійною освітою, який поділяє філософію медсестринської справи, має право на працю і творчо здійснює медсестринський процес.

Медсестринська справа має включати планування і здійснення догляду в разі хвороби чи травми, у передопераційний період і період реабілітації, впливаючи не лише на фізичні, а й на психологічні та соціальні аспекти життя людини.

Одним із важливих напрямів медсестринства в доказовій медицині є стандартизація медсестринської діяльності. Стандарти догляду за хворими, науково опрацьовані й апробовані на практиці, важливі як для медичних сестер, так і організаторів системи охорони здоров’я. Їх дотримання забезпечить ефективну і точну роботу медичної сестри (фельдшера, акушерки) з догляду за пацієнтом та та виконання основних медичних процедур та маніпуляцій.

Проект наказу “Про затвердження протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки)” розроблений з метою упорядкування обсягів та якості надання медичної допомоги закладами охорони здоров’я.

 

2. Цілі і завдання прийняття акта

Проект наказу “Про затвердження протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки)” розроблений на виконання Наказу МОЗ України від 21.09.2012 № 732 “Про затвердження Плану заходів МОЗ України на виконання Концепції управління якістю медичної допомоги у галузі охорони здоров’я в Україні на період до 2020 року“.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом наказу Міністерства охорони здоров’я України передбачено затвердження протоколів медичної сестри (фельдшера, акушерки), на основі яких в закладах охорони здоров’я мають бути розроблені та запроваджені локальні протоколи з догляду за пацієнтом та виконання найпростіших медсестринських процедур.

4. Правові аспекти

На сьогодні у цій сфері правове регулювання відсутнє. Загальні кваліфікаційні характеристики медичної сестри (фельдшера, акушерки) визначаються Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, Випуск 78 – охорона здоров’я, затвердженим наказом МОЗ України від 29 березня 2002 р. № 117. Складових галузевих стандартів вищої освіти медичної сестри (фельдшера, акушерки) визначаються наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 24 червня 2011 р. № 649 “Про затвердження і введення в дію складових галузевих стандартів вищої освіти зі спеціальностей освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста галузей знань “Медицина” та “Фармація”.

 

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту наказу не потребує додаткових фінансових та інших витрат з державного та місцевих бюджетів та від суб’єктів господарювання.

 

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття наказу сприятиме підвищенню якості надання медичної допомоги хворим.

Заступник Міністра                                                                                        О.К.Толстанов

“___” ___________ 2012 р.
Підготувала +Марія Морозова

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ