Проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки”
Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення проекту розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки” (далі – Проект розпорядження). Проект розпорядження розроблено Державною службою України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань на виконання:
– пункту 1.3 доручення Президента України від 28.12.2012 “Щодо деяких питань запобігання поширенню епідемій туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та вірусних гепатитів”
– пункту 6 витягу з протоколу № 81 засідання Кабінету Міністрів України від 22.10.2012 “Про результати діяльності Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань у 2011 – 2012 роках”;
– пункту 2.1 рішення спільного засідання Колегії Міністерства охорони здоров’я України, Президії Національної академії медичних наук України, Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань від 19 листопада 2012 року, уведеного в дію спільним наказом МОЗ і НАМН України від 07.12.2012 № 1015/81.
Проект розпорядження, Концепція Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки, пояснювальна записка, повідомлення про оприлюднення розміщені на сайті Міністерства охорони здоров’я України.
Зауваження та пропозиції приймаються у письмовому або електронному вигляді до 7 березня 2013 року на адресу: Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, 03150, м. Київ, вул. Анрі Барбюса 5а, тел. 287-89-41, Білощицька Наталя Олексіївна, e-mail:. [email protected].
Про схвалення Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки
1. Схвалити Концепцію Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки, що додається.
2. Визначити Державну службу України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань державним замовником Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки.
3. Державній службі України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади розробити та подати до 1 квітня 2013 року Кабінетові Міністрів України проект Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки.
Прем’єр-міністр України М. АЗАРОВ
“Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки”
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки” розроблено Державною службою України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань на виконання:
пункту 1.3 доручення Президента України від 28.12.2012 “Щодо деяких питань запобігання поширенню епідемій туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та вірусних гепатитів”
пункту 6 витягу з протоколу № 81 засідання Кабінету Міністрів України від 22.10.2012 “Про результати діяльності Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань у 2011 – 2012 роках”;
пункту 2.1 рішення спільного засідання Колегії Міністерства охорони здоров’я України, Президії Національної академії медичних наук України, Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань від 19 листопада 2012 року, уведеного в дію спільним наказом МОЗ і НАМН України від 07.12.2012 № 1015/81.
2. Мета і шляхи її досягнення
Метою розробки проекту розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки” є визначення і затвердження базових положень відповідної Програми.
Метою Програми є зниження рівня захворюваності і смертності від ВІЛ-інфекції/СНІДу шляхом забезпечення державою сталості системи надання якісних і доступних послуг з профілактики та діагностики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ, у контексті реформи системи охорони здоров’я та соціальної сфери.
Проектом розпорядження затверджуються базові положення Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки, зокрема:
визначено проблему, на розв’язання якої спрямовано Програму;
проаналізовано причини виникнення проблеми та наведено обґрунтування необхідності її розв’язання програмним методом;
сформульовано мету Програми;
обрано оптимальний варіант розв’язання проблеми на основі порівняльного аналізу можливих варіантів;
викладено основні шляхи і способи розв’язання проблеми;
перераховано очікувані результати виконання Програми, які будуть показниками її ефективності;
вказано терміни виконання Програми та окреслено засади її фінансування.
3. Правові аспекти
У проекті розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки” реалізовано норми:
Конституції України (розпорядження спрямовано на реалізацію прав та обов’язків громадян, визначених Конституцією);
Закону України “Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ” (розпорядження спирається на основні правові засади у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, терміни та поняття, визначені цим Законом).
Крім того, розпорядження базується на нормах Закону України від 19 лютого 2009 року №1026-VI “Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 – 2013 роки” і передбачає впровадження найбільш ефективних завдань і напрямів вказаної програми, які будуть актуальними для наступного п’ятирічного періоду.
Реалізація розпорядження не передбачає внесення змін до чинних актів або визнання актів такими, що втратили чинність.
За результатами прийняття розпорядження передбачається розроблення нового правового акта – проекту Закону України “Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки”.
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки” не потребує додаткових витрат із державного бюджету, оскільки воно є проектом відповідної Програми, яку буде розроблено на основі Концепції.
Фінансування Програми в необхідних обсягах передбачається здійснювати за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством.
5. Позиція заінтересованих органів
Проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки” стосується інтересів інших органів, які будуть співвиконавцями вказаної Програми, зокрема:
Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства доходів і зборів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури України, Міністерства оборони України, Міністерства освіти і науки України, молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України;
Державної пенітенціарної служби України, Державної прикордонної служби України, Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, Державної служби України з контролю за наркотиками, Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва;
Державної інспекції України з питань праці;
Державного комітету телебачення та радіомовлення України, Служби безпеки України, Національної академії медичних наук України, Національної академії наук України, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
6. Регіональний аспект
Проект розпорядження стосується діяльності регіонів у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу. Під час розробки проекту бралися до уваги такі регіональні чинники:
нерівномірність поширення ВІЛ-інфекції у різних регіонах України, яка зумовлює необхідність розподілу коштів та зусиль відповідно до реальних потреб;
відставання (особливо на місцевому рівні) розвитку інфраструктури медичної і соціальної допомоги від темпів поширення епідемії, що зумовлює низький рівень доступу загального населення та представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ і людей, які живуть з ВІЛ, до лікування, якісної профілактичної, медичної та соціальної допомоги, в тому числі паліативної і хоспісної.
З огляду на необхідність врахування потреб регіонів під час розроблення проекту Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки, проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки” направлено на погодження до Ради міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
7. Запобігання корупції
У проекті акта відсутні правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.
8. Громадське обговорення
Проект акта потребує громадського обговорення.
Для залучення громадськості, фахівців та експертів до розроблення проекту Концепції наказом Міністерства охорони здоров’я України від 05.09.2012 №698 утворено міжвідомчу робочу групу з питань розробки проекту Концепції Загальнодержавної програми з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки. До складу групи увійшли представники зацікавлених міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, неурядових та міжнародних організацій, які працюють у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу. Крім того, при робочій групі було утворено дві підгрупи – з розробки заходів профілактики та заходів лікування.
Загалом відбулося п’ять засідань, на яких опрацьовано мету, очікувані результати і показники Програми.
22 січня 2013 року проект Концепції представлено та в цілому узгоджено на засіданні міжсекторальної робочої групи для подальшого направлення на погодження до центральних та місцевих органів виконавчої влади.
Для громадського обговорення проект акта розміщено на сайті МОЗ України www.moz.gov.ua та на сайті Держслужби України соцзахворюваньwww.dssz.gov.ua.
Підсумкове розширене громадське обговорення проекту розпорядження (за результатами опрацювання центральними та місцевими органами виконавчої влади, громадського обговорення проекту, розміщеного на сайті МОЗ) заплановано на 7 лютого 2013 року.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект акта стосується соціально-трудової сфери, інтересів Спільного представницького органу всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань, Спільного представницького органу Сторони роботодавців на національному рівні.
10. Оцінка регуляторного впливу
Проект акта не є регуляторним актом.
11. Прогноз результатів
Прийняття розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки” забезпечить:
розроблення відповідної Програми на основі консолідованої позиції центральних та регіональних органів влади, національних та міжнародних експертів, громадських та приватних інституцій,
закріплення здобутків аналогічної загальнодержавної програми протидії ВІЛ/СНІДу на 2009 – 2013 роки;
забезпечення представників уразливих щодо інфікування ВІЛ груп до якісних послуг, впровадження ефективного досвіду та інноваційних механізмів у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Міністр охорони здоров’я України Р. Богатирьова
_____________ 2013 року
Підготувала +Марія Морозова