Законодательство

Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про здійснення державних закупівель” (щодо сфери застосування закону) № 8010 від 20.01.2011

Законодательство

Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про здійснення державних закупівель” (щодо сфери застосування закону) № 8010 від 20.01.2011

10/02/2020

                                                                                                   Проект

                                                      вноситься народним депутатом України

 Забарським В.В.

(посвідч. № 497)

ЗАКОН УКРАЇНИ

 Про внесення змін до Закону України

«Про здійснення державних закупівель»

(щодо сфери застосування Закону)

 Верховна Рада України  постановляє:

І. Статтю 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., № 33, ст. 471) доповнити частиною шостою такого змісту:

“6. Дія цього Закону не поширюється на закупівлі товарів, робіт і послуг, які здійснюються підприємствами оборонно-промислового комплексу, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України”.

ІІ. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

Голова Верховної Ради

України

Верховна Рада України

Відповідно до ст. 93 Конституції України в порядку законодавчої ініціативи вношу на розгляд  Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про здійснення державних закупівель» (щодо сфери застосування Закону).

Доповідати зазначений законопроект на пленарному засіданні Верховної Ради України буду особисто.

Додатки:

1. Проект Закону на 1 арк.;

2. Порівняльна таблиця на 4 арк.;

3. Пояснювальна записка на 3 арк.;

4. Проект Постанови Верховної Ради України на 1 арк.;

5. Електронна версія зазначених документів

Народний депутат України                                      В.В. Забарський (посвід. № 497)

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України

«Про здійснення державних закупівель»

(щодо сфери застосування Закону)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Указом Президента України від 5 березня 2002 р. № 219 “Про концепцію структурної перебудови оборонно-промислового комплексу України” визначено оборонно-промисловий комплекс як сукупність диверсифікованих та спеціальних підприємств, установ і організацій різних форм власності, що представляють сучасні високотехнологічні галузі економіки і забезпечують створення наукових і технологічних розробок, виробництво наукоємної конкурентоспроможної військової та цивільної продукції.

Сучасний розвиток підприємств оборонно-промислового комплексу спрямований на забезпечення оборонної достатності держави та експортної активності на ринках озброєнь.

Указом Президента України від 27.08.2003 р. № 913/2003 “Про Концепцію військово-технічного співробітництва України з іноземними державами на період до 2010 року” визначено, що в умовах жорсткого обмеження бюджетного фінансування військових науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт та програм розвитку оборонного виробництва основним джерелом коштів для збереження і розвитку вітчизняного ОПК є надходження від міжнародних передач товарів військового призначення.

Однак, прийнятий Закон України «Про здійснення державних закупівель» не враховує специфіки діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу України, яка полягає у спеціалізації на довготривалих підрядних відносинах при виробництві складної військової техніки, та може призвести до зриву виробничого процесу, невиконання укладених контрактів з іноземними замовниками, а також неможливості в подальшому укладати нові контракти з іноземними покупцями військової техніки.

На даний час підприємства не мають змоги сформувати річний план та визначити обсяги закупівель, оскільки самостійно не впливають на процес реалізації своєї продукції на світовому ринку, а переговори та відповідні міжнародні передачі продукції підприємств ОПК інозамовникам здійснюються через Державну компанію «Укрспецекспорт».

Таким чином, необхідність проведення тендерів та відсутність планування обсягів закупівель суттєво впливає на процес виробництва підприємств оборонно-промислового комплексу. При цьому, іноземні замовники укладаючи контракти, вимагають їх виконання у найкоротший строк.

Проте, процедура закупівлі здійснюється у більш тривалий термін, а виробництво, наприклад, радіолокаційних станцій військового призначення, є технічно складним процесом: при конструюванні виробів закладена велика кількість комплектуючих, які пройшли відповідні випробування і виготовляються тільки одним виробником.

У такому випадку необхідність отримання дозволу на закупівлю у одного учасника обумовлена діючим законодавством. Збирання доказів про неможливість закупівлі у будь-якого іншого учасника, особливо коли виробник розташований за межами України, пов’язане зі значними труднощами, оскільки ця процедура не врегульована законом.

Таким чином, буває неможливо одержати такий дозвіл, або для  його отримання  потрібно витратити  багато часу і підприємство, в свою чергу, не в змозі у намічені строки виготовити та поставити необхідні вироби замовнику.

Окремо слід зауважити, що військово-технічне співробітництво вимагає від його учасників високого рівня конфіденційності. Висвітлення у засобах масової інформації та у мережі Інтернет відомостей про закупівлю (як планів, так і результатів) військової продукції, зброї, її елементів та запасних частин до неї або послуг з її капітального ремонту, модернізації, технічного обслуговування може призвести до негативних наслідків та аж ніяк не сприятиме просуванню української продукції на зовнішніх ринках.

Запропоновані зміни дозволять створити відповідні законодавчі засади, вчасно і якісно виконувати замовлення згідно укладених контрактів, а також на практиці вирішать ряд існуючих проблем в галузі закупівлі товарів, робіт і послуг.

 

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект розроблено з метою забезпечення належної системи  здійснення закупівель товарів, робіт і послуг та задля підвищення ефективності функціонування підприємств оборонно-промислового комплексу, а також збереження попиту та обсягів поставок української продукції на світовому ринку.

Законопроектом шляхом внесення зміни до Закону України «Про здійснення державних закупівель» пропонується визначити, що дія вказаного Закону України не поширюється на закупівлі товарів, робіт і послуг, які здійснюються підприємствами оборонно-промислового комплексу, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.

 

3. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють положення Конституції України та Закону України «Про здійснення державних закупівель».

Положення поданого законопроекту не потребують прийняття змін до інших діючих  законів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту у запропонованій редакції не потребує додаткових видатків із Державного та місцевих бюджетів України.

5. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Громадське обговорення

Проект Закону потребує проведення консультацій з громадськістю.

 

7. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально – трудової сфери.

8. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта.

Прийняття Закону сприятиме забезпеченню виконання  зовнішньоекономічних контрактів на постачання продукції підприємств військово-промислового комплексу, позитивно вплине на фінансово-економічне становище зазначених підприємств, утриманню Україною позицій на міжнародних ринках товарів військового призначення, забезпечить подальший розвиток виробництва, збереження існуючих та створення нових робочих місць.

Народний депутат України                                           В.В. Забарський (посвідч. № 497)

Порівняльна таблиця до проекту Закону України

„Про внесення змін до Закону України „Про здійснення державних закупівель”

(щодо сфери застосування Закону)

 

Чинна редакція Закону Редакція Закону із запропонованими змінами
     Стаття 2. Сфера застосування Закону1. Цей Закон застосовується до всіх замовників та  закупівель товарів, робіт і послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів),   послуги   (послуг)   дорівнює   або  перевищує 100 тисяч гривень, а робіт – 300 тисяч гривень.

2. Умови,  порядок та процедури закупівель товарів,  робіт  і послуг  за  рахунок  державних  коштів  можуть встановлюватися або змінюватися виключно цим Законом,  крім випадків, передбачених цим Законом.

Порядок закупівлі   фінансових   та  консультаційних  послуг міжнародних фінансових установ визначається законом України.     Інформація щодо   здійснення   закупівель    фінансових    та консультаційних     послуг    міжнародних    фінансових    установ направляється замовником Уповноваженому органу,  Рахунковій палаті (у разі використання коштів Державного бюджету України), Головному контрольно-ревізійному  управлінню  України  у  встановлені   цими органами  строки  та  за  визначеною ними формою.  Таку інформацію замовник  також  направляє  до  інших   державних   органів,   які здійснюють   контроль   у   сфері  закупівель,  у  разі  наявності відповідних запитів.     3. Дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є:     товари і   послуги,   пов’язані   з   розробленням   дизайну, виготовленням захищеного паперу,  банкнот і монет, їх зберіганням, транспортуванням та обліком;     послуги, закупівля  яких  здійснюється  державними банками та банками,  в капіталізації яких взяла участь держава,  виключно для проведення  ними банківських операцій відповідно до Закону України “Про банки і банківську діяльність”     товари, роботи  і  послуги,   закупівля   яких   здійснюється замовниками, розташованими за межами України;     товари, роботи  і послуги,  закупівля яких становить державну таємницю відповідно до  Закону  України  “Про  державну  таємницю”     послуги, необхідні   для   здійснення  державних  запозичень, обслуговування і погашення державного боргу.     Товари,  роботи  і  послуги,  закупівля яких здійснюється для підготовки   і  проведення  виборів  та  референдумів  в  Україні.     4. Окремими   законами   України   визначаються   особливості здійснення закупівлі таких товарів, робіт і послуг:     захищені фарби, папір та інші матеріали, які використовуються для  виготовлення  бланків  цінних  паперів,  документів   суворої звітності (обліку) згідно із схемою їх захисту;     послуги з  перевезення  залізничним транспортом;  природний і нафтовий газ та  послуги  з  його  транспортування,  розподілу  та постачання;     послуги поштового   зв’язку,   поштові   марки  та  марковані конверти;     телекомунікаційні послуги, в тому числі з ретрансляції радіо- та  телесигналів  (за винятком послуг мобільного зв’язку та послуг Інтернет-провайдерів);     централізоване водопостачання та водовідведення;     електрична енергія, її передача та розподіл;     централізоване постачання теплової  енергії;  ядерне  паливо, неопромінені паливні елементи (твели) для ядерних реакторів;     послуги з     транспортування    нафти    і    нафтопродуктів трубопроводами, інших речовин трубопровідним транспортом;     нафта або нафтопродукти сирі;     послуги з  підготовки  кадрів  вищими  навчальними  закладами I-IV рівнів акредитації за державним замовленням;     товари,  роботи і послуги,  закупівля  яких  здійснюється  за кошти,  розпорядником  яких є спеціально уповноважений центральний орган  виконавчої  влади  із  забезпечення  здійснення  заходів  з

підготовки  та  проведення  в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року  з  футболу,  для  виконання  завдань  і  заходів Державної  цільової  програми  підготовки  та проведення в Україні фінальної  частини  чемпіонату  Європи   2012   року   з   футболу     5. Забороняється   укладання   договорів,   які  передбачають витрачання державних коштів,  та/або  оплата  замовником  товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом.

     Стаття 2. Сфера застосування Закону1. Цей Закон застосовується до всіх замовників та  закупівель товарів, робіт і послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів),   послуги   (послуг)   дорівнює   або  перевищує 100 тисяч гривень, а робіт – 300 тисяч гривень.

2. Умови,  порядок та процедури закупівель товарів,  робіт  і послуг  за  рахунок  державних  коштів  можуть встановлюватися або змінюватися виключно цим Законом,  крім випадків, передбачених цим Законом.

Порядок закупівлі   фінансових   та  консультаційних  послуг міжнародних фінансових установ визначається законом України.     Інформація щодо   здійснення   закупівель    фінансових    та консультаційних     послуг    міжнародних    фінансових    установ направляється замовником Уповноваженому органу,  Рахунковій палаті (у разі використання коштів Державного бюджету України), Головному контрольно-ревізійному  управлінню  України  у  встановлені   цими органами  строки  та  за  визначеною ними формою.  Таку інформацію замовник  також  направляє  до  інших   державних   органів,   які здійснюють   контроль   у   сфері  закупівель,  у  разі  наявності відповідних запитів.     3. Дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є:     товари і   послуги,   пов’язані   з   розробленням   дизайну, виготовленням захищеного паперу,  банкнот і монет, їх зберіганням, транспортуванням та обліком;     послуги, закупівля  яких  здійснюється  державними банками та банками,  в капіталізації яких взяла участь держава,  виключно для проведення  ними банківських операцій відповідно до Закону України “Про банки і банківську діяльність”     товари, роботи  і  послуги,   закупівля   яких   здійснюється замовниками, розташованими за межами України;     товари, роботи  і послуги,  закупівля яких становить державну таємницю відповідно до  Закону  України  “Про  державну  таємницю”     послуги, необхідні   для   здійснення  державних  запозичень, обслуговування і погашення державного боргу.     Товари,  роботи  і  послуги,  закупівля яких здійснюється для підготовки   і  проведення  виборів  та  референдумів  в  Україні.     4. Окремими   законами   України   визначаються   особливості здійснення закупівлі таких товарів, робіт і послуг:     захищені фарби, папір та інші матеріали, які використовуються для  виготовлення  бланків  цінних  паперів,  документів   суворої звітності (обліку) згідно із схемою їх захисту;     послуги з  перевезення  залізничним транспортом;  природний і нафтовий газ та  послуги  з  його  транспортування,  розподілу  та постачання;     послуги поштового   зв’язку,   поштові   марки  та  марковані конверти;     телекомунікаційні послуги, в тому числі з ретрансляції радіо- та  телесигналів  (за винятком послуг мобільного зв’язку та послуг Інтернет-провайдерів);     централізоване водопостачання та водовідведення;     електрична енергія, її передача та розподіл;     централізоване постачання теплової  енергії;  ядерне  паливо, неопромінені паливні елементи (твели) для ядерних реакторів;     послуги з     транспортування    нафти    і    нафтопродуктів трубопроводами, інших речовин трубопровідним транспортом;     нафта або нафтопродукти сирі;     послуги з  підготовки  кадрів  вищими  навчальними  закладами I-IV рівнів акредитації за державним замовленням;     товари,  роботи і послуги,  закупівля  яких  здійснюється  за кошти,  розпорядником  яких є спеціально уповноважений центральний орган  виконавчої  влади  із  забезпечення  здійснення  заходів  з

підготовки  та  проведення  в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року  з  футболу,  для  виконання  завдань  і  заходів Державної  цільової  програми  підготовки  та проведення в Україні фінальної  частини  чемпіонату  Європи   2012   року   з   футболу     5. Забороняється   укладання   договорів,   які  передбачають витрачання державних коштів,  та/або  оплата  замовником  товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом.     6. Дія цього Закону не поширюється на закупівлі товарів, робіт і послуг, які здійснюються підприємствами оборонно-промислового комплексу, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України” .

Народний депутат України                                            В.В. Забарський(посвідч. № 497)

 

 

 

 

 

 

 

Вся інформація про лікарські засоби та їх застосування представлена для ознайомлення і не може вважатися настановою для самостійної діагностики та лікування. Інформація призначена виключно для медичних та фармацевтичних працівників.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ