Проект Закону України № 10192 від 14.03.2012″Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки”
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекцїі, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 – 2013 роки»
Обґрунтування необхідності прийняття акта
Зазначений проект розроблено на виконання:
– п. 1 доручення Президента України від 24 травня 2011 року № 1- 1/968 «Забезпечити вивчення Національною координаційною радою боротьби з наркоманією при Кабінеті Міністрів України із залученням незалежних експертів із наукових установ питання щодо доцільності подальшого розширення сфери застосування методу замісної підтримувальної терапії препаратами «Метадол» (метадону гідрохлорид), «Метадикт» (метадону гідрохлорид) та «Еднок» (бупренорфіну гідрохлорид), зокрема за рахунок бюджетних асигнувань, за результатами цього вивчення розробити та внести у встановленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроект про внесення змін до Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки»;
– розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 223-р «Деякі питання оптимізації державних цільових програм» до Указу Президента України від 9 грудня 2010 року N 1085 (1085/2010) «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».
Програма замісної підтримувальної терапії (далі – ЗПТ) для хворих на опіоїдну залежність в Україні запроваджена на виконання постанови Верховної Ради України від 3 лютого 2004 року «Про рекомендації парламентських слухань на тему: соціально-економічні проблеми ВІЛ/СНІДу, наркоманії та алкоголізму в Україні та шляхи їх розв’язання», постанови Кабінету Міністрів України від 04 березня 2004 №264 «Про затвердження Концепції стратегії дій Уряду, спрямованих на попередження розповсюдження ВІЛ-інфекції/СНІДу, на період до 2011 року, Національної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих на 2004-2008 роки» та виконання зобов’язань Уряду України перед Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
Сьогодні впровадження ЗПТ продовжується на виконання статті 3 пункту 2 Указу Президента України від 12 грудня 2007 №1208 «Про додаткові невідкладні заходи щодо протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні» «здійснити у тижневий строк заходи щодо виконання зобов’язань перед Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією із впровадження програм замісної підтримувальної терапії для споживачів ін’єкційних наркотиків», Закону України від 19 лютого 2009 року №1026-VI «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 – 2013 роки» (далі – Програма).
Законом України №2861-17 «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» (редакція від 23 грудня 2010) у статті 4 «Державні гарантії у сфері протидії поширенню хвороб, зумовлених ВІЛ», зазначено гарантування Державою: запобігання поширенню ВІЛ-інфекції серед осіб, які вживають наркотичні засоби та психотропні речовини ін’єкційним способом, за допомогою програм реабілітації таких осіб та програм зменшення шкоди, що серед іншого передбачають використання замісної підтримувальної терапії для осіб, які страждають на наркотичну залежність, та створення умов для заміни використаних ін’єкційних голок і шприців на стерильні з подальшою їх утилізацією.
Головною метою проведення ЗПТ в Україні є попередження подальшого розповсюдження інфікування ВІЛ серед споживачів ін’єкційних наркотиків, підвищення прихильності ВІЛ-інфікованих споживачів ін’єкційних наркотиків до антиретровірусної та протитуберкульозної терапії, лікування хворих із опіоїдною наркотичною залежністю.
За даними офіційної статистики МОЗ України станом на 01.01.2011 в Україні на диспансерному обліку перебуває 70464 споживачів ін’єкційних наркотиків.
Станом на 1 червня поточного року замісну підтримувальну терапію в Україні впроваджено на базі 126 лікувальних закладів, підпорядкованих Міністерству охорони здоров’я України, для 6126 наркозалежних (метадон отримують 5327 пацієнтів, бупренорфін – 799 пацієнтів відповідно). Серед них – 2735 (44,6%) ВІЛ-інфіковані, 3403 (55,2%) хворі на вірусні гепатити (В та С), 1055 (17,2%) хворі на туберкульоз. Антиретровірусну терапію ВІЛ-інфекції отримують 778 осіб.
Наведені дані свідчать про той факт, що всі пацієнти програми ЗПТ -це пацієнти з поєднаною важкою патологією (ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити В та С, тривала наркотична залежність), причому ВІЛ-інфекція та гепатит С є хронічними пожиттєвими захворюваннями, які призводять до ранньої летальності. Перебуваючи під постійним медичним спостереженням, пацієнт має можливість своєчасно отримати необхідну медичну допомогу. Наркотична залежність із застосуванням ін’єкційних вуличних наркотиків значно погіршує перебіг зазначених захворювань внаслідок виникнення гнійно-септичних ускладнень, передозувань та інше.
ЗПТ в Україні впроваджується насамперед як програма зниження шкоди та як компонент комплексного лікування синдрому залежності, що виник у результаті вживання опіоїдів. Акцент у роботі зі споживачами ін’єкційних наркотиків робиться на зворотній інтеграції в суспільство хворих, які пройшли курс ЗПТ та досягли ремісії.
Доцільність подальшого впровадження замісної підтримувальної терапії є її позитивні результати:
– зменшення кількості уражених ВІЛ-інфекцією серед споживачів ін’єкційних наркотиків (у 2006 році серед 33 094 обстежених споживачів ін’єкційних наркотиків виявили 16,5 % ВІЛ-інфікованих, у 2010 році серед 34 749 обстежених споживачів ін’єкційних наркотиків виявили 13,34 % ВІЛ-інфікованих);
– зменшення темпів приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію порівняно з 2009 роком при збільшенні кількості тестувань на ВІЛ-інфекцію в уразливих групах з 2006 р. по 2010 р. на 25,7%);
– підвищення прихильності ВІЛ-інфікованих споживачів ін’єкційних наркотиків до антиретровірусного та протитуберкульозного лікування (778 пацієнтів отримують антиретровірусну терапію, 1055 —протитуберкульозну терапію);
– поліпшення фізичного та психічного стану пацієнтів та підвищення їхнього соціального статусу: з 6127 пацієнтів ЗПТ працевлаштувались 2061 особа, 1828 осіб створили сім’ї, 207 осіб народили здорових дітей. На 2013 рік на виконання Загальнодержавної програми забезпечення
профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД заплановано надати послуги ЗПТ для 20000 осіб. Для цього заплановані видатки з державного бюджету в обсязі 19409,84 тис грн., у тому числі 5077,8 тис. грн. на закупівлю метадону гідрохлориду та 14332 тис грн. бупренорфіну гідрохлориду.
Однак, у 2012 році впровадження замісної підтримувальної терапії буде забезпечуватися на виконання наказу МОЗ України від 23.11.2010 №1036, яким передбачено надання замісної підтримувальної терапії 7885 наркозалежним пацієнтам, відповідно до заявок регіонів. Кількість метадону гідрохлориду, необхідна для забезпечення виконання зазначеного наказу, складає 313 кг 410,5 г. Закупівля 170 кг метадону гідрохлориду у таблетках буде здійснено за кошти гранту ГФ у 2011 році в межах квот, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2011 року №207. Решта буде закуплена та ввезена в країну у 2012 році у разі затвердження квот.
Квота на метадону гідрохлорид у вигляді рідкої форми затверджена в рамках квот 2011 року в обсязі 12 кг 600 г (для 400 пацієнтів пілотного проекту).
Потреба у препаратах для замісної підтримувальної терапії забезпечується у 2011-2012 роках за кошти гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Україні необхідно вжити заходів щодо отримання у 2013 році гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією 10 раунду для продовження забезпечення замісної підтримувальної терапії за вказані кошти для 9600 пацієнтів, які її вже отримують.
Процес реалізації програми замісної підтримувальної терапії потребує подальшого удосконалення. За результатами надання пропозицій зацікавлених міністерств та відомств, незалежних експертів із наукових установ під час засідання Національної координаційної ради боротьби з наркоманією при Кабінеті Міністрів України 6 червня 2011 року пропонується змінити найменування заходу Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 – 2013 роки, яка затверджена Законом України від 19 лютого 2009 p. № 1026-VI, та перепрофілювати кошти державного бюджету в обсязі запланованих асигнувань у рамках зазначеного заходу.
2. Мета і шляхи її досягнення
Метою розробки проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 – 2013 роки» є забезпечення ефективної реалізації державної політики з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.
«Розширення сфери застосування методу замісної підтримувальної терапії (далі – ЗПТ) з метою зменшення ризику ВІЛ-інфікування та підвищення прихильності до антиретровірусної терапії серед споживачів ін’єкційних наркотиків, у тому числішляхом:
– опрацювання основних принципів проведення ЗПТ та моніторингу її ефективності;
– впровадження застосування рідких форм лікарських засобів в програму ЗПТ;
– облаштування засобами контролю кабінетів ЗПТ;
– вивчення питання щодо створення реєстру споживачів опіоїдних
ін’єкційних наркотиків, яким надаються послуги з проведення ЗПТ;
– проведення моніторингу ефективності впровадження ЗПТ в Україні;
– вивчення та узагальнення ефективності ЗПТ та альтернативних методів
лікування наркозалежності.».
Правові аспекти
У проекті Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 – 2013 роки» реалізовані норми:
Конституції України;
постанови Верховної Ради України від 3 лютого 2004 року «Про рекомендації парламентських слухань на тему: Соціально-економічні проблеми ВІЛ/СНІДу, наркоманії та алкоголізму в Україні та шляхи їх розв’язання»;
Закону України від 23 грудня 2010 року №2861 – 17 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення»;
Указу Президента України від 12 грудня 2007 року №1208 «Про додаткові невідкладні заходи щодо протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні», стаття 3, пункт 2: «здійснити у тижневий строк заходи щодо виконання зобов’язань перед Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією із впровадження програм замісної підтримувальної терапії для споживачів ін’єкційних наркотиків»;
Закону України від 19 лютого 2009 року №1026-VI «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки»;
Закону України від 15 лютого 1995 року №61/95 – ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори».
Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація акта не потребує додаткових витрат із державного бюджету: фінансування заходів проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 – 2013 роки» заплановано в межах видатків, передбачених для реалізації заходу «Розширення сфери застосування методу замісної підтримувальної терапії з метою зменшення ризику ВІЛ-інфікування та формування прихильності до антиретровірусної терапії серед споживачів ін’єкційних наркотиків».
Позиція заінтересованих органів
Проект стосується інтересів інших органів виконавчої влади, які є виконавцями зазначеної Програми, а саме: Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Служби безпеки України, Міністерства оборони України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної пенітенціарної служби України, Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, Державної служби України з контролю за наркотиками, Національної академії медичних наук України, Міністерство юстиції України, Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, Міністерства культури і туризму України, Державної прикордонної служби України, Державного комітету телебачення та радіомовлення України, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Міністерства соціальної політики України, Національної академії наук України.
Регіональний аспект
Проект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.
7. Запобігання корупції
У проекті акта правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень, відсутні.
Громадське обговорення
Проект акта потребує громадського обговорення.
Проект акта розміщено на сайті МОЗ України та Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам для громадського обговорення.
Позиція соціальних партнерів
Проект акта стосується інтересів Спільного представницького органу всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань, Спільного представницького органу Сторони роботодавців на національному рівні.
Прогноз результатів
Прийняття цього проекту дасть змогу ефективніше протидіяти поширенню епідемії ВІЛ у країні та удосконалити програму замісної підтримувальної терапії для осіб із опіоїдною залежністю.
Міністр охорони здоров’я О.В. Аніщенко
Вноситься
Кабінетом Міністрів України
Закон України
Про внесення змін до Закону України
“Про затвердження Загальнодержавної програми
забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування,
догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих
на СНІД на 2009—2013 роки”
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
Внести зміни у Додаток до Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009—2013 роки, затвердженої Законом України “Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009—2013 роки” (Відомості Верховної Ради України, 2009 р., № 27, ст. 353), виклавши його у редакції, що додається.
Голова Верховної Ради України Ю. М. АЗАРОВ
2012 р.
Верховна Рада України
Відповідно до статті 93 Конституції України Кабінет Міністрів подає в порядку законодавчої ініціативи для розгляду Верховною Радою проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009—2013 роки”.
Представлятиме проект Закону у Верховній Раді перший заступник Міністра охорони здоров’я Моісеєнко Раїса Олександрівна.
Додаток: 1. Текст законопроекту на 30 арк.
2. Проект постанови Верховної Ради на 1 арк.
3. Пояснювальна записка на 6 арк.
4. Порівняльна таблиця на 2 арк.
5. Текст зазначених документів в електронній формі.
Прем’єр-міністр України Микола АЗАРОВ