Законодательство

Проект Закону України “Про інформацію для споживачів стосовно харчових продуктів”

30/07/2012

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ОПРИЛЮДНЕННЯ

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення проекту Закону України “Про інформацію для споживачів стосовно харчових продуктів” розроблено на виконання пункту № 103.1.1. Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2012 року № 187/2012.

Метою прийняття проекту акту є встановлення загальних принципів, вимог та відповідальності, що регулюють питання надання інформації для споживачів про харчові продукти, їх маркування та гармонізація законодавства України з законодавством Європейського Союзу для забезпечення гарантування права споживачів на інформацію, а також на процедури надання інформації про харчові продукти.

Зауваження та пропозиції приймаються Управлінням громадського здоров’я МОЗ України протягом місяця з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді на адресу:

МОЗ України

вул. Грушевського, м. Київ, 7, 01601

Контактні особи:

Бутильська Неля Олександрівна тел. 253 74 53 e-mail: [email protected]

Півень Наталія Василівна, тел. 253-82-66, e-mail: [email protected]

вул. Арсенальна, 9/11, м. Київ, 01011,

Державна служба України з питань

регуляторної політики та розвитку підприємництва

е-mail: [email protected]

Проект

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про інформацію для споживачів стосовно харчових продуктів

РОЗДІЛ I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Предмет та сфера регулювання

1. Цей Закон регулює відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку та споживачами харчових продуктів і визначає правовий порядок надання інформації про харчові продукти, призначені для кінцевого споживача, включаючи харчові продукти в закладах громадського харчування, а також харчові продукти, що постачаються закладам громадського харчування.

2. Цей Закон застосовується до операторів ринку на всіх стадіях харчового ланцюгу, якщо їхня діяльність пов’язана із наданням споживачам інформації про харчові продукти.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України
“Про інформацію для споживачів стосовно харчових продуктів”

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України “Про інформацію для споживачів стосовно харчових продуктів” розроблено Міністерством охорони здоров’я України на виконання пункту № 103.1.1. Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2012 року № 187/2012.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту акта є встановлення загальних принципів, вимог та відповідальності, що регулюють питання надання інформації для споживачів про харчові продукти, їх маркування та гармонізація законодавства України з законодавством Європейського Союзу для забезпечення гарантування права споживачів на інформацію, а також на процедури надання інформації про харчові продукти.

Законопроект регулює відносини між органами виконавчої влади, виробниками, продавцями (постачальниками) та споживачами харчових продуктів і визначає правовий порядок надання споживачам інформації про харчові продукти, призначені для постачання кінцевому споживачеві або масовим постачальникам громадського харчування.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, закони України “Про безпечність та якість харчових продуктів”, “Про захист прав споживачів”, технічний регламент “Щодо правил маркування харчових продуктів” та інші нормативно-правові акти.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту акта не потребує додаткових матеріальних та інших витрат.

5. Позиція зацікавлених органів

Проект Закону України потребує погодження з Мінекономрозвитку, Мінфіном, Мінагрополітики, Держпідприємництвом та з Мін’юстом.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень, у зв’язку з чим громадська антикорупційна експертиза не проводилась.

8. Громадське   обговорення

Проект акта розміщено на офіційному веб-сайті МОЗ України в мережі Інтернет для громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери, а тому не потребує погодження уповноважених представників від всеукраїнських профспілок, їх об’єднань та всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону України є регуляторним актом, який матиме позитивний вплив на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави, а також відповідає принципам державної регуляторної політики.

Сфера впливу Вигоди Витрати
Інтереси держави Гармонізація законодавства України з законодавством Європейського Союзу. Реалізація державної політики у сфері забезпечення безпечності харчових продуктів. Відсутні
Інтереси суб’єктів господарювання Створення правових та організаційних засад надання інформації щодо продуктів харчування, встановлення обсягів обов’язкової та деяких вимог до добровільної інформації про харчові продукти відповідно до європейських вимог. Відсутні
Інтереси громадян Забезпечення підвищення рівня захисту здоров’я та інтересів споживачів шляхом належного рівня поінформованості громадян стосовно характеристик харчових продуктів. Відсутні

 

11. Прогноз результатів

Реалізація положень законопроекту дозволить:

створити результативний механізм інформування споживачів стосовно харчових продуктів або інгредієнтів, їх складу, поживної цінності, способу споживання тощо;

зменшити навантаження на операторів ринку шляхом систематизації положень законодавства щодо вимог до інформації про харчові продукти в одному Законі України, гармонізованому з законодавством Європейського Союзу.

Прийняття законопроекту є частиною процесу адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу у сфері безпечності харчових продуктів, що дасть змогу забезпечити високий рівень захисту здоров’я та інтересів споживачів, а також прозорі умови ведення господарської діяльності у сфері виробництва, постачання, обігу та реалізації новітніх харчових продуктів та інгредієнтів.
Віце-прем’єр-міністр України –

Міністр охорони здоров’я України                                                               Р. Богатирьова

“____” _____________ 2012 р.

Аналіз регуляторного впливу
до проекту Закону України
“Про інформацію для споживачів стосовно харчових продуктів”

1. Аналіз проблеми, яку пропонується розв’язати шляхом державного регулювання.

 

Проект Закону України “Про інформацію для споживачів стосовно харчових продуктів” розроблено Міністерством охорони здоров’я України на виконання пункту 103.1.1. Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 12.03.2012 №187/2012.

Метою розробки цього проекту Закону України є забезпечення належного рівня захисту здоров’я та інтересів споживачів, їх поінформованості, встановлення засобів гарантування права споживачів на інформацію та процедури надання інформації про харчові продукти.

Виготовлення, збут та споживання безпечних і повноцінних харчових продуктів є суттєвим аспектом українського ринку харчових продуктів та суттєво допомагає підтримувати здоров’я та добробут громадян, а також втілити їхні соціальні та економічні інтереси.

Для досягнення найвищого рівня захисту здоров’я споживачів та гарантування їх прав на інформацію, необхідно забезпечити, щоб споживачі отримували відповідну інформацію щодо харчових продуктів, які вони споживають.

Таким чином, для регулювання відносин між органами виконавчої влади, виробниками, продавцями (постачальниками) та споживачами харчових продуктів і визначення правового поряду надання споживачам інформації про харчові продукти необхідне прийняття на основі Регламенту (ЄС) №1169/2011 від 25 жовтня 2011 року Європейського Парламенту та Ради про надання споживачам інформації про харчові продукти.

2. Визначення цілей державного регулювання.

Метою проекту акта є встановлення загальних принципів, вимог та відповідальності, що регулюють інформацію про харчові продукти, та особливо маркування харчових продуктів на території України, а також гармонізація законодавства України з законодавством Європейського Союзу для забезпечення гарантування права споживачів на інформацію.

Реалізувати зазначену мету пропонується шляхом прийняття цього проекту Закону.

3. Визначення та оцінка усіх прийнятих альтернативних способів досягнення цілей з аргументацією переваг обраного способу.

 

Варіант № 1. Не приймати ніяких законодавчих ініціатив.

Така ситуація неприйнятна з огляду на необхідність встановлення правових положень, що законодавчо закріплюють обсяг обов’язкової інформації про харчові продукти. У такий спосіб можна сприяти досягненню балансу інтересів суспільства, з точки зору захисту здоров’я споживачів та підвищення рівня їх поінформованості, з одного боку, та інтересів операторів ринку, з іншого боку.

Варіант № 2. Внести зміни до деяких законів України.

Внесення змін до деяких законів України не зможе повною мірою відобразити європейські принципи надання повної та необхідної інформації споживачам.

Варіант № 3. Прийняти Закон України “Про надання споживачам інформації про харчові продукти”, який буде:

– регулювати відносини між органами виконавчої влади, виробниками, продавцями (постачальниками) та споживачами харчових продуктів;

– визначати правовий порядок надання споживачам інформації про харчові продукти, призначені для постачання кінцевому споживачеві або масовим постачальникам громадського харчування;

– гармонізовувати Українське законодавство з Європейським у відповідній сфері.

4. Опис механізму і заходів, які забезпечують розв’язання визначеної проблеми шляхом прийняття регуляторного акта.

Реалізувати поставлену мету пропонується шляхом:

встановлення принципів, що регулюють подання інформації про харчові продукти;

встановлення обсягів обов’язкової інформації та окремих вимог до добровільної інформації про харчові продукти.

5. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття запропонованого регуляторного акта та оцінки можливості впровадження та виконання вимог регуляторного акта.

5.1. Оцінка впливу зовнішніх факторів на дію акта з визначенням та порівнянням позитивних і негативних обставин, які можуть впливати на виконання вимог акта.

Зовнішні фактори, які можуть впливати на виконання вимог акта відсутні, оскільки відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Прийняття акта забезпечить виконання вимог пункту 103.1.1. Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 12.03.2012 №187/2012.

5.2. Оцінка можливості впровадження та виконання вимог акта органами державної влади і органами місцевого самоврядування.

Після прийняття зазначеного проекту Закону України немає необхідності вносити зміни до нормативно-правових актів.

5.3. Характеристика механізму повної або часткової компенсації можливої шкоди у разі настання очікування наслідків дії акта.

Внаслідок прийняття проекту Закону не передбачається заподіяння шкоди.

Запровадження законопроекту забезпечить прийнятну вірогідність досягнення поставлених цілей.

6. Визначення очікуваних результатів прийняття запропонованого регуляторного акта, зокрема розрахунок очікуваних витрат та вигод суб’єктів господарювання, громадян та держави внаслідок дії регуляторного акта.

Прийняття законопроекту забезпечить виконання пункту 103.1.1. Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 12.03.2012 №187/2012.

Опис прогнозованих вигод та витрат у разі прийняття регуляторного акта:

Сфера впливу Вигоди Витрати
Інтереси держави Виконання вимог чинного законодавства. Гармонізація законодавства України з законодавством Європейського Союзу. Реалізація державної політики у сфері захисту прав споживачів. Відсутні
Інтереси суб’єктів господарювання Створення правових та організаційних засад надання інформації щодо продуктів харчування, встановлення обсягів обов’язкової та деяких вимог до добровільної інформації про харчові продукти відповідно до європейських вимог. Внаслідок запровадження достатнього перехідного періоду, який дозволить поступово змінити маркування витрати суб’єктів господарювання будуть мінімізовані.
Інтереси громадян Забезпечення підвищення рівня захисту здоров’я і інтересів споживачів шляхом належного рівня поінформованості громадян стосовно характеристик харчових продуктів. Відсутні

7. Обґрунтування запропонованого строку чинності регуляторного акта.

Строк дії акта не обмежено.

8. Визначення показників результативності регуляторного акта.

Показниками результативності прийняття проекту акта є дані про:

– рівень поінформованості операторів ринку харчових продуктів, споживачів та інших зацікавлених сторін щодо положень акта.

9. Визначення заходів, за допомогою яких буде здійснюватись відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття.

Заходи щодо відстеження результативності акта базуються на методиці, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 “Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта” та здійснюватимуться шляхом аналізу статистичних даних.

Спеціальне залучення наукових установ не передбачається.

Базове відстеження після набрання чинності акта шляхом аналізу статистичних даних.

Повторне відстеження – через рік після набрання чинності акта шляхом аналізу даних, визначених в пунктах 8 цього документа.
Віце-прем’єр-міністр України –

Міністр охорони здоров’я України                                                               Р. Богатирьова

“_____”_____________2012 р.
Підготувала +Марія Морозова

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ