Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення державних закупівель № 9451 від 11.11.2011
ПРОЕКТ
Вноситься
Кабінетом Міністрів України
ЮМ. АЗАРОВ
“ ” 2011 р.
Закон УкраЇни
Про внесення змін до деяких законів
України щодо здійснення державних закупівель
Верховна Рада України постановляє:
1. Внести зміни до таких законів України:
1) частину десяту статті 34 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 2—3, ст. 20; 2008 р., № 5—8, ст. 78; із змінами, внесеними Законом України від 8 вересня 2011 року № 3714–VI) після слів ”Державного бюджету України” доповнити словами ”та порядок проведення конкурсного відбору науково-дослідних, науково-технічних та дослідно-конструкторських робіт”;
2) пункт 1 частини другої статті 39 Закону України “Про здійснення державних закупівель” (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., № 33, ст. 471; із змінами, внесеними Законом України від 8 липня 2011 року № 3681–VI) після слів ”мистецького конкурсу” доповнити словами “, або закупівлі послуг з виконання науково-дослідних, науково-технічних та дослідно-конструкторських робіт, що пройшли конкурсний відбір в установленому порядку”.
2. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Голова
Верховної Ради України
Верховна Рада України
Відповідно до статті 93 Конституції України Кабінет Міністрів подає в порядку законодавчої ініціативи для розгляду Верховною Радою проект Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення державних закупівель”.
Проект Закону пропонується розглянути в першочерговому порядку.
Представлятиме проект Закону у Верховній Раді Голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Семиноженко Володимир Петрович.
Додаток: 1. Текст законопроекту на 1 арк.
2. Проект постанови Верховної Ради на 1 арк.
3. Пояснювальна записка на 3 арк.
4. Текст Закону в електронній формі.
5. Порівняльна таблиця на 3 арк.
Прем’єр-міністр України Микола АЗАРОВ
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України «Про внесення змін до
деяких законів України щодо здійснення державних закупівель»
- 1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону
Проект Закону України Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення державних закупівель» розроблено з метою вдосконалення системи фінансування науково-технічних досліджень на виконання пункту 11.1.7. Національного плану дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010- 2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, затвердженого Указом Президента України від 27 квітня 2011 року № 504/2011.
Для надання бюджетної підтримки перспективним науковим ідеям державні замовники після підведення підсумків конкурсів наукових і науково-технічних проектів і визначення їх переможців зобов‘язані додатково проводити відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» процедуру конкурсних торгів для вибору виконавців проектів-переможців.
В результаті цього замовники вимушені витрачати до 7-8 місяців на проведення всіх необхідних конкурсних та тендерних процедур, кошти виконавцям наукових проектів надходять у серпні–вересні, а на виконання роботи залишається 3-4 місяці.
Крім того, вимога Закону щодо проведення додаткової тендерної процедури вибору виконавця досліджень і розробок після оголошення результатів конкурсу наукових проектів збільшує кількість бюрократичних кроків, які можуть сприяти корупційним проявам та створювати штучні перешкоди для того, щоб автор наукової ідеї, покладеної в основу поданих конкурсної пропозиції, не став виконавцем проекту.
Також мати місце ситуація, коли неможливо знайти на торгах конкурента авторові унікального проекту-переможця конкурсу – і тоді торги відміняються. При цьому, відповідно до норм Закону, тільки тоді, коли торги відміняються двічі, можна застосувати процедуру закупівлі у одного учасника. Проведення 2-х процедур конкурсних торгів вимагає додаткової втрати часу терміном до 3 місяців, на які зменшується час, відведений для виконання наукового проекту.
Таким чином, виникають умови, що перешкоджають вчасному виконанню важливих і потрібних для держави наукових досліджень та науково-технічних розробок при здійсненні їх закупівель за процедурою відкритих торгів.
- 2. Мета і шляхи її досягнення
Проектом закону пропонується запровадження процедури закупівлі в одного учасника для закупівлі послуги з виконання науково-дослідних, науково-технічних та дослідно-конструкторських робіт, що пройшли конкурсний відбір в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Для цього пропонується внести відповідні доповнення до пункту 1 частини 2 статті 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» , де перелічені випадки проведення закупівлі в одного учасника, а також статті 34 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», у якій передбачатиметься, що Порядок проведення конкурсного відбору науково-дослідних, науково-технічних та дослідно-конструкторських робіт затверджується Кабінетом Міністрів України.
3. Правові аспекти
У даній сфері суспільних відносин діють Закони України: «Про здійснення державних закупівель», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пріоритетні напрями розвитку науки», «Про державні цільові програми», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель» від 8 липня 2011 року № 3681-VI.
Запропонована проектом акта процедура відповідає законодавству ЄС щодо державних закупівель, а саме пунктам 1с і 1d статті 30 та пунктам 2а і 3 статті 31 Директиви 2004/18 Європейського Парламенту та Ради від 31 березня 2004 року про координацію процедур з проведення тендерів на закупівлю товарів, робіт та послуг (OВ L 134, 30.4.2004, С. 114).
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Виконання положень законопроекту не потребує додаткових витрат коштів державного бюджету.
5. Позиція заінтересованих органів
Проект акта погоджено Міністерством економічного розвитку і торгівлі та Міністерством фінансів без зауважень, Міністерством юстиції – із зауваженнями, які враховано повністю.
6. Регіональний аспект
Впливу на регіональний аспект проект акта не має.
7. Запобігання корупції
Проект акта не містить ризиків вчинення корупційних правопорушень та не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.
8. Громадське обговорення
Проект акта розглянуто на засіданні Робочої групи напряму економічних реформ «Розвиток науково-технічної та інноваційної сфер» від 14 жовтня 2011 року, підтримано як такий, що спрямований на виконання пункту 11.1.7 Національного плану дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» та рекомендовано його погодження із заінтересованими центральними органами виконавчої влади для наступного внесення на розгляд Кабінету Міністрів України в установленому порядку.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.
10. Прогноз результатів
В результаті прийняття запропонованих змін до Законів України «Про здійснення державних закупівель» та «Про наукову і науково-технічну діяльність» при збереженні принципу надання фінансової підтримки наукової діяльності на конкурсній основі буде суттєво скорочено штучні бюрократичні бар’єри для фінансової підтримки наукових проектів, зокрема:
процедура закупівлі послуг з виконання наукових робіт скоротиться з майже 80-90 днів до 20-25 днів;
закупівля послуг з виконання наукових робіт в одного учасника відбуватиметься виключно після проведення відкритих конкурсів з відбору тематик таких робіт, що сприятиме формуванню нових творчих колективів та підтримці найбільш перспективних наукових робіт.
Голова Державного агентства
з питань науки, інновацій та
інформатизації України В.П.Семиноженко
“____” _______________ 2011 р.
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону України «Про внесення змін до
деяких законів України щодо здійснення державних закупівель»
Зміст положення (норми)чинного законодавства | Зміст положення (норми) запропонованого проекту акта |
Пункт 1частини 2 статті 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» | |
Стаття 39. Умови застосування процедури закупівлі в одного учасника2. Процедура закупівлі в одного учасника застосовується замовником як виняток у разі: 1) закупівлі творів мистецтва або закупівлі, пов’язаної із захистом прав інтелектуальної власності, або укладення договору про закупівлю з переможцем архітектурного чи мистецького конкурсу; | Стаття 39. Умови застосування процедури закупівлі в одного учасника2. Процедура закупівлі в одного учасника застосовується замовником як виняток у разі: 1) закупівлі творів мистецтва або закупівлі, пов’язаної із захистом прав інтелектуальної власності, або укладення договору про закупівлю з переможцем архітектурного чи мистецького конкурсу, або закупівлі послуг з виконання науково-дослідних, науково-технічних та дослідно-конструкторських робіт, що пройшли конкурсний відбір в установленому порядку; |
Стаття 34 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» | |
Стаття 34. Бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльностіФінансове забезпечення наукової і науково-технічної діяльності здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, власних або залучених коштів підприємств, установ та організацій, коштів вітчизняних та іноземних замовників робіт, грантів, інших джерел, не заборонених законом.Одним із основних важелів здійснення державної політики у сфері наукової та науково-технічної діяльності є бюджетне фінансування.Держава забезпечує бюджетне фінансування наукової та науково-технічної діяльності (крім видатків на оборону) у розмірі не менше 1,7 відсотка валового внутрішнього продукту України.Видатки на наукову і науково-технічну діяльність є захищеними статтями видатків Державного бюджету України.Бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльності здійснюється шляхом фінансування основної діяльності державних наукових установ, наукових досліджень вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, фінансування окремих наукових і науково-технічних програм, проектів та надання грантів.Базове фінансування надається для забезпечення:фундаментальних наукових досліджень;найважливіших для держави напрямів досліджень, у тому числі в інтересах національної безпеки та оборони;розвитку інфраструктури наукової і науково-технічної діяльності;збереження наукових об’єктів, що становлять національне надбання;підготовки наукових кадрів.Перелік наукових установ та вищих навчальних закладів, яким надається базове фінансування для здійснення наукової і науково-технічної діяльності, затверджується Кабінетом Міністрів України.Програмно-цільове фінансування здійснюється, як правило, на конкурсній основі для:науково-технічних програм і окремих розробок, спрямованих на реалізацію пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки;забезпечення проведення найважливіших прикладних науково-технічних розробок, які виконуються за державним замовленням;проектів, що виконуються в межах міжнародного науково-технічного співробітництва;підтримки фундаментальних наукових досліджень за грантами Державного фонду фундаментальних досліджень та інших державних фондів, створених з метою підтримки наукової і науково-технічної діяльності; розроблення наукових засад державної політики у відповідних сферах, проведення наукової експертизи проектів нормативно-правових актів, державних програм;розвитку матеріально-технічної бази наукової і науково-технічної діяльності.Положення відсутнє Бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльності здійснюється відповідно до законодавства України. Видатки Державного бюджету України, передбачені для проведення фундаментальних досліджень, здійснюються за наявності висновку про доцільність проведення витрат по кожній науковій темі, наданого Експертною радою при Національній академії наук України із залученням експертів центрального органу виконавчої влади у сфері наукової і науково-технічної діяльності.Порядок формування і виконання замовлення на проведення фундаментальних наукових досліджень, прикладних наукових досліджень та виконання науково-технічних (експериментальних) розробок за рахунок коштів Державного бюджету України встановлюється Кабінетом Міністрів України. | Стаття 34. Бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльностіФінансове забезпечення наукової і науково-технічної діяльності здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, власних або залучених коштів підприємств, установ та організацій, коштів вітчизняних та іноземних замовників робіт, грантів, інших джерел, не заборонених законом.Одним із основних важелів здійснення державної політики у сфері наукової та науково-технічної діяльності є бюджетне фінансування.Держава забезпечує бюджетне фінансування наукової та науково-технічної діяльності (крім видатків на оборону) у розмірі не менше 1,7 відсотка валового внутрішнього продукту України.Видатки на наукову і науково-технічну діяльність є захищеними статтями видатків Державного бюджету України.Бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльності здійснюється шляхом фінансування основної діяльності державних наукових установ, наукових досліджень вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, фінансування окремих наукових і науково-технічних програм, проектів та надання грантів.Базове фінансування надається для забезпечення:фундаментальних наукових досліджень;найважливіших для держави напрямів досліджень, у тому числі в інтересах національної безпеки та оборони;розвитку інфраструктури наукової і науково-технічної діяльності;збереження наукових об’єктів, що становлять національне надбання;підготовки наукових кадрів.Перелік наукових установ та вищих навчальних закладів, яким надається базове фінансування для здійснення наукової і науково-технічної діяльності, затверджується Кабінетом Міністрів України.Програмно-цільове фінансування здійснюється, як правило, на конкурсній основі для:науково-технічних програм і окремих розробок, спрямованих на реалізацію пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки;забезпечення проведення найважливіших прикладних науково-технічних розробок, які виконуються за державним замовленням;проектів, що виконуються в межах міжнародного науково-технічного співробітництва;підтримки фундаментальних наукових досліджень за грантами Державного фонду фундаментальних досліджень та інших державних фондів, створених з метою підтримки наукової і науково-технічної діяльності; розроблення наукових засад державної політики у відповідних сферах, проведення наукової експертизи проектів нормативно-правових актів, державних програм;розвитку матеріально-технічної бази наукової і науково-технічної діяльності.Порядок проведення конкурсного відбору науково-дослідних, науково-технічних та дослідно-конструкторських робіт затверджується Кабінетом Міністрів України.Бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльності здійснюється відповідно до законодавства України. Видатки Державного бюджету України, передбачені для проведення фундаментальних досліджень, здійснюються за наявності висновку про доцільність проведення витрат по кожній науковій темі, наданого Експертною радою при Національній академії наук України із залученням експертів центрального органу виконавчої влади у сфері наукової і науково-технічної діяльності.Порядок формування і виконання замовлення на проведення фундаментальних наукових досліджень, прикладних наукових досліджень та виконання науково-технічних (експериментальних) розробок за рахунок коштів Державного бюджету України встановлюється Кабінетом Міністрів України. |
Голова Державного агентства з питань
науки, інновацій та інформатизації України В.П.Семиноженко
Подготовила +Мария Морозова