Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення умов поставок № 9602 від 16.12.2011
ПРОЕКТ
Вноситься
Кабінетом Міністрів України
Ю. М. АЗАРОВ
“ ” 2011 р.
Закон УкраЇни
Про внесення змін до деяких законодавчих
актів України щодо визначення умов поставок
Верховна Рада України постановляє:
І. Внести до законодавчих актів України такі зміни:
1. Частину четверту статті 265 Господарського кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 18—22, ст. 144) викласти в такій редакції:
“4. Сторони мають право використовувати для визначення умов договорів поставки відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим Кодексом або законами України.”.
2. Третє речення частини першої статті 6 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 29, ст. 377) після слова “рекомендації” доповнити словом
“, правила”.
3. Третє речення частини першої статті 9 Закону України “Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту” (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 9—10, ст. 65; 2006 р., № 4, ст. 54) викласти в такій редакції: “Базисні умови поставки визначаються відповідно до правил “Інкотермс”.”.
4. Абзац другий частини восьмої статті 14 Закону України “Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну” (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 11, ст. 78; 2006 р., № 4, ст. 55) викласти в такій редакції:
“Базисні умови поставки визначаються відповідно до правил “Інкотермс”.”.
5. Абзац перший пункту 2.19 статті 2 Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України” (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 49, ст. 527; 2009 р., № 43, ст. 638) викласти в такій редакції:
“2.19. Умови поставки — умови, визначені у договорах (контрактах), згідно з якими сторони мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим та іншими законами України.”.
6. Абзац другий частини третьої статті 8 Закону України “Про транспортно-екcпедиторську діяльність” (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 52, ст. 562) викласти в такій редакції:
“забезпечують оптимальне транспортне обслуговування, а також організовують перевезення вантажів різними видами транспорту територією України та іноземних держав відповідно до договорів (контрактів), згідно з якими сторони мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим та іншими законами України;”.
II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Голова
Верховної Ради України
Верховна Рада України
Згідно із статтею 93 Конституції України Кабінет Міністрів подає в порядку законодавчої ініціативи для розгляду Верховною Радою проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення умов поставок”.
Представлятиме проект Закону у Верховній Раді перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Копилов Вадим Анатолійович.
Додаток: 1. Текст законопроекту на 2 арк.
2. Проект постанови Верховної Ради України на 1 арк.
3. Пояснювальна записка на 3 арк.
4. Порівняльна таблиця на 2 арк.
5. Текст проекту Закону в електронній формі.
Прем’єр-міністр України Микола АЗАРОВ
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення умов поставок”
1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України
З набранням чинності Указом Президента України “Про визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України” від 19.05.2011 № 589 втратили чинність Укази Президента України від 04.10.1994 № 567 “Про застосування Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів” та
від 01.07.1995 № 505 “Про внесення змін до Указу Президента України від
4 жовтня 1994 року №567”.
Однак деякі норми законодавства України у частині визначення умов договору не відповідають вимогам Господарського та Митного кодексів України, а також не відповідають рекомендаціям Міжнародної торгової палати
(далі – МТП) щодо використання у контрактах правил Інкотермс будь-якої редакції. Зокрема, пунктом 2.19 статті 2 Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України”, статтею 9 Закону України “Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту” та частиною другою пункту 8 статті 14 Закон України “Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну” передбачено укладання сторонами контрактів купівлі-продажу товарів з використанням правил редакції Інкотермс або редакції правил Інкотермс, яка діє на дату ввезення товару в країну імпорту.
Враховуючи висловлені зауваження Секретаріатом Кабінету Міністрів Мінекономрозвитку доопрацьовано проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення умов поставок”.
2. Мета і шляхи її досягнення
Метою розроблення законопроекту є створення суб’єктам господарської діяльності умов визначати на основі вільного волевиявлення умови договорів поставки для внутрішньої та зовнішньої торгівлі, використовуючи відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій.
3. Правові аспекти
У цій сфері правового регулювання діє Господарський кодекс України, Митний кодекс України, Закони України “Про державну підтримку сільського господарства України”, “Про зовнішньоекономічну діяльність”, “Про транспортно-експедиторську діяльність”, “Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту” та “Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну”.
4. Фінансово-економічне обгрунтування
Прийняття Закону України не потребує виділення додаткових коштів з державного бюджету.
5. Позиція заінтересованих органів
Проект Закону України погоджено без зауважень з Мінфіном, Мінінфраструктури, Мінагрополітики, Національним банком, Держмитслужби та Держкомпідприємництва. Мін’юстом погоджено із зауваженнями щодо невідповідності вимогам нормопроектувальної техніки.
6. Регіональний аспект
Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.
7. Запобігання корупції
У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.
8. Громадське обговорення
Проект Закону України не потребує консультацій з громадськістю.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.
10. Прогноз результатів
Прийняття Закону України надасть можливість суб’єктам господарської діяльності України використовувати в контрактах (договорах) внутрішньої та зовнішньої торгівлі відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, а також визначати митну вартість товару на основі однорідних та нейтральних систем оцінювання, у тому числі з використанням правил Інкотермс будь-якої редакції.
Перший заступник Міністра економічного
розвитку і торгівлі України В. А. Копилов
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону України
“Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення умов поставок”
Чинна редакція
|
|
Господарський кодекс України
|
|
Частина четверта статті 265.“Умови договорів поставки повинні викладатися сторонами відповідно до вимог Міжнародних правил щодо тлумачення термінів “Інкотермс”. | Частина четверта статті 265.“Сторони мають право використовувати для визначення умов договорів поставки відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим Кодексом або законами України”.
|
Закон України Про зовнішньоекономічну діяльність
|
|
Третє речення частини першої статті 6Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України. .
|
Третє речення частини першої статті 6Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України.
|
Закон України “Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту”
|
|
Третє речення частини першої статті 9.“Базисні умови поставки визначаються відповідно до Міжнародних правил тлумачення комерційних термінів – “ІНКОТЕРМС“ у редакції, яка діє на дату ввезення товару в країну імпорту”. | Третє речення частини першої статті 9.“Базисні умови поставки визначаються відповідно до правил “Інкотермс”. |
Закон України “Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну”
|
|
Абзац другий частини восьмої статті 14.“Базисні умови поставки визначаються відповідно до Міжнародних правил тлумачення комерційних термінів – “ІНКОТЕРМС” у редакції, яка діє на дату ввезення товару в Україну”. | Абзац другий частини восьмої статті 14.“Базисні умови поставки визначаються відповідно до правил “Інкотермс”. |
Закон України “Про державну підтримку сільського господарства України”
|
|
Абзац перший пункту 2.19 статті 2.“Умови поставки – умови, визначені відповідно до вимог Міжнародних правил щодо тлумачення термінів “Інкотермс” чинної редакції”. | Абзац перший пункту 2.19 статті 2.“2.19. Умови поставки — умови, визначені у договорах (контрактах), згідно з якими сторони мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим та іншими законами України.”. |
Закон України “Про транспортно-експедиторську діяльність”
|
|
Абзац другий частини третьої статті 8.“забезпечують оптимальне транспортне обслуговування, а також організовують перевезення вантажів різними видами транспорту територією України та іноземних держав відповідно до умов договорів (контрактів), укладених відповідно до вимог Міжнародних правил щодо тлумачення термінів “Інкотермс”; | Абзац другий частини третьої статті 8.“забезпечують оптимальне транспортне обслуговування, а також організовують перевезення вантажів різними видами транспорту територією України та іноземних держав відповідно до договорів (контрактів), згідно з якими сторони мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим та іншими законами України;”.
|
Директор Департаменту
зовнішньоекономічних зв’язків
та двосторонніх комісій Геннадій Латій
” ” грудня 2011 р.
Подготовила +Мария Морозова