Законодательство

Протокол громадського обговорення проекту плану заходів МОЗ з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства

Законодательство

Протокол громадського обговорення проекту плану заходів МОЗ з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства

28/11/2019

ПРОТОКОЛ
громадського обговорення проекту плану заходів МОЗ з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства
Дата та час проведення: 12.01.2011 1100 – 1300 Місце проведення: вул. Грушевського, 7, зал засідань Колегії МОЗ

Присутні: Перший заступник Міністра охорони здоров’я України АНІЩЕНКО О. В., начальник Управління стратегічного планування та аналітичного забезпечення МОЗ України ЛИХОТОП Р.Й., керівники структурних підрозділів МОЗ, керівник прес-центру МОЗ, представники громадських організацій, що акредитувались до участі у заході (список додається).

Порядок денний:

1. Відкриття заходу: АНІЩЕНКО Олександр Володимирович – Перший заступник Міністра охорони здоров’я України.
2. Про стан реалізації МОЗ України Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства у 2010 році : ЛИХОТОП Ростислав Йосипович – начальник Управління стратегічного планування та аналітичного забезпечення МОЗ України.
3. Представлення проекту Плану заходів МОЗ України з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадського суспільства: ЛИХОТОП Ростислав Йосипович – начальник Управління стратегічного планування та аналітичного забезпечення МОЗ України.
4. Обговорення проекту Плану заходів: Мусій О.С.- голова Громадської ради при МОЗ; Онищенко В.В.- голова Правління союзу споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення. Інші учасники заходу.

З першого питання порядку денного

СЛУХАЛИ: Аніщенка О.В.- із вступним словом.

Виступаючий привітав учасників, коротко окреслив основні напрями реформ у галузі охорони здоров’я. У Програмі економічних реформ на 2010-2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, інших стратегічних документах визначено шляхи та механізми реформ, а саме: передбачена структурна реорганізація галузі, розмежування медичної допомоги на первинному, вторинному та третинному рівнях; оптимізація ліжкового фонду.

На виконання доручень Президента та Уряду Міністерство розробило концепцію реформування, а також План-графік реформ де завдання сформовано у три етапи реформ – з 2010 по 2014 рік.

Готується законодавча база реформ – доопрацьовуються законопроекти “Про особливості діяльності закладів охорони здоров’я”, другий – “Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я” (на даний час узгоджуються окремі спірні моменти та перепогоджуються у зв’язку з адміністративною реформою).

Планується практична реалізація програми реформи медичної галузі на прикладі трьох регіонів – Вінницької, Дніпропетровської та Донецької областей (підготовлено відповідний законопроект “Про проведення експерименту у Донецькій, Дніпропетровській, Вінницькій областях з реформування охорони здоров’я”).

Здійснення реформ у бюджетній моделі охорони здоров’я дозволить підготувати умови для переходу до страхової моделі (проект Закону “Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування” розроблено).

Далі Перший заступник Міністра відповів на запитання учасників заходу.

Із запитаннями та пропозиціями виступили:

1) Преображенська Н. Ю . – зауваження: у запропонованому Плані не відображено вирішення проблеми медичного забезпечення постраждалих від Чорнобильської трагедії.

Пропозиції:

– МОЗ акцентувати увагу на проблему кадрового забезпечення структурного підрозділу, який займається проблематикою постраждалих від Чорнобильської катастрофи;

– звернутися до Київської міської державної адміністрації з вимогою припинити збір коштів (по 30 грн.) на безкоштовне лікування та загалом припинити дії лікарняних кас;

– У Міністерстві окремо займатися проблемами дітей, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

 Аніщенко О.В.зазначив, що найбільш складною у діяльності медичної галузі на сьогодні є кадрова проблема, причому спостерігається світова тенденція міграції лікарів у більш розвинуті країни. МОЗ здійснює реформування та пошук можливих механізмів виходу з цієї ситуації, насамперед зусилля спрямовані на покращення фінансування галузі. Усі функції МОЗ у межах компетенції будуть реалізовуватись.

2) Діасамідзе Е. Д., Всеукраїнська громадська організація “Громадський контроль” – запитання: як МОЗ буде враховувати пропозиції громадських організацій?

– Аніщенко О. В.: Усі пропозиції будуть опрацьовані. Про результати (враховані або відхилені) буде повідомлено на офіційному веб-сайті МОЗ.

3) Петренко Л. І., Міжнародна діабетична асоціація України – з інформацією про звернення їх організації до Міністерства охорони здоров’я, Кабінету Міністрів України щодо впровадження рецептурно-компенсаційної система боротьби з цукровим діабетом.

Запитання: Який стан забезпечення діабетичних хворих препаратами інсуліну? Чи це буде пілотні проекти у Полтавській, Чернігівській області?

– Аніщенко О.В.зазначив, що всі позитивні напрацювання Міністерство буде намагатися втілити в життя. На сьогодні в Україні 1млн. 183 тис. хворих на цукровий діабет, але коштів виділяється для забезпечення хворих, на жаль, набагато меншого числа. Для того, щоб рецептурна система запрацювала необхідно 100-відсотково забезпечити потребу хворих у препаратах інсуліну.

4) Олійничук В. Т ., Всеукраїнська громадська організація “Організація Українських націоналістів” – запитання: “Де у світі ще є така модель охорони здоров’я?”

– Аніщенка О. В.: по-перше, немає у світі ідеальної системи організації надання медичної допомоги, у кожній країні вибудовується своя модель; по-друге, система охорони здоров’я – це галузь, яка при вкладанні у її діяльність інвестицій дає результати не раніше ніж через 5-10 років; по-третє, потрібно привчати громадян до звички самим звертатися до лікаря тоді, коли людина здорова, а не навпаки – тобто, щоб забезпечити раннє виявлення захворювань. Система повинна бути спільною, лише такі сумісні дії дають результати.

5) Савко Ю., “Асоціація виробників інноваційних ліків “АПРАД” – з інформацією щодо двостороннього діалогу професійних асоціацій та влади. Поцікавився щодо ролі фармацевтичної галузі в системі охорони здоров’я України і зокрема нової редакції Закону України “Про лікарські засоби”?

 Аніщенко А. В.: на сьогодні опрацьовується доручення Прем’єр-міністра України відповідно до плану. Затверджено Концепцію розвитку фармацевтичного сектору галузі охорони здоров’я на 2011-2020 роки (наказом МОЗ України від 13.09.2010 р. № 769 – уточ.), якою визначаються перспективні напрямки та завдання фармацевтичного сектору галузі охорони здоров’я зі створення відповідної нормативно-правової бази, що регулює фармацевтичну діяльність, розробку національної політики у фармацевтичній сфері при визначенні соціальних пріоритетів у забезпеченні населення лікарськими засобами.

Міністерством розроблено нову редакцію Закону України “Про лікарські засоби” (проект надіслано до заінтересованих органів центральної виконавчої влади на погодження).

6. Мусій О. С., Всеукраїнське Лікарське Товариство – запитання щодо позиції нового керівництва МОЗ про проект Закону України “Про обов’язкове державне соціальне медичне страхування”.

– Аніщенко О. В.: спочатку необхідно підготувати систему охорони здоров’я до нових економічних реформ. Зараз, на перших етапах реформування, вводити ще соціальне медичне страхування (без розробки фінансових та економічних механізмів) неможна.

7. Найду І. В., Всеукраїнська громадська організація “Фундація конструктивних ініціатив”: яким чином здійснюється аналіз того, що вже напрацьовано в Україні, у тому числі в пілотних проектах – за участю фінансування держави, міжнародних організацій, з урахуванням громадських ініціатив?

– Аніщенко О.В.зазначив, що розумний фахівець завжди візьме напрацювання попередників, теоретичні знання та практичний досвід і тільки тоді зможе працювати як професіонал. Звернув увагу на те, що у розробці Концепції реформування системи охорони здоров’я беруть участь не тільки фахівці МОЗ, але й науковці, а також залучаються міжнародні експерти. При підготовці законодавчих та нормативно-правових актів, виробленні стратегії розвитку галузі, а також у разі виникнення проблем МОЗ завжди радиться з громадськістю і надалі буде продовжувати цю практику.

8. Бабій І. Л., “Асоціація замовників та виробників соціальної реклами в України” – запитання: “Як у цьому році побудувати роботу МОЗ спільно з громадськістю (щоб МОЗ займало лідируючу позицію) у напрямку розвитку соціальної реклами щодо пропаганди здорового способу життя?”

– Аніщенко О.В.підтримав цікаву пропозицію щодо співпраці, зауваживши, що потрібно з’ясувати лише фінансову сторону (хто за це буде платити). Здійснюючи реформування, МОЗ повинен забезпечити пацієнта першим необхідним – інформацією. Усі наші ідеї щодо реформування галузі ми повинні донести до пацієнта. Необхідно спільно відпрацювати механізми.

9. Очеретенко В. Д ., Спілка громадських організацій “Всеукраїнська асоціація захисту прав пацієнтів “Здоров’я нації”: із пропозицією віднести Громадську раду при МОЗ до виконавців усіх пунктів плану заходів МОЗ з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства.

10. Прудиус П. Г. , “Громадська рада при Вінницькій обласній раді”, “Громадська рада при Вінницькій ОДА”: з інформацією про позитивний досвід роботи Громадської ради при Вінницькій обласній раді та при Вінницькій ОДА. Пропозиції:

– включити до плану заходів підготовку громадських експертів взагалі та за напрямками;

– забезпечити організацію антикорупційної експертизи законодавчих актів, які будуть готуватися у МОЗ, або подавати їх на рівень Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України.

11. Ступницький Р. В., Всеукраїнська спілка громадських організацій “Рух протидії наркоманії та наркокорупції”: із інформацією щодо роботи громадських центрів реабілітації наркозалежних, які нерідко працюють з порушеннями чинного законодавства, просто займаються торгівлею деякими препаратами.

Пропозиція: звернутися до відповідних органів щодо перевірки центрів реабілітації наркозалежних у частині можливої незаконної торгівлі наркотичними речовинами.

УХВАЛИЛИ:

Рекомендувати МОЗ розглянути надані пропозиції до представленого проекту Плану заходів МОЗ з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства, які надійшли у паперовому варіанті та електронною поштою та, за результатами, внести у проект Плану.

З другого питання порядку денного

СЛУХАЛИ: Лихотопа Р.Й. з інформацією про стан реалізації МОЗ України Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства у 2010 році. Звернув увагу присутніх, що роздана інформація це – попередній звіт, який буде доопрацьовано після надання звітної інформації місцевими органами охорони здоров’я (матеріали виступу додаються).

УХВАЛИЛИ: інформацію взяти до відома.

З третього питання порядку денного

СЛУХАЛИ: Лихотопа Р.Й. з інформацією щодо проекту Плану заходів МОЗ України з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства.

Відзначив, що за період опублікування проекту Плану для громадського обговорення на сайті МОЗ, представники інститутів громадянського суспільства розділились на ті, що критикують, ті, що вносять конструктивні пропозиції і ті, що вносять нереальні пропозиції.

Далі Лихотоп Р.Й. прокоментував пропозиції, що вже надійшли:

– щодо створення цілодобових “гарячих телефонних ліній” обласних державних адміністрацій. Такі “гарячі телефонні лінії вже створено навіть в УОЗ ОДА, інформацію про які роздано присутнім. Робота їх цілодобово потребує значних фінансових витрат.

– щодо визначення статусу громадських рад при органах виконавчої влади. Він повідомив, що відповідно до п. 13 Указу Президента України від 24 грудня 2010 року рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих органів, їх кількісний та персональний склад, положення про них затверджує міністр.

– щодо проведення атестації фахівців охорони здоров’я за головуванням фахових асоціацій. Це питання піднімалось вже багато разів. Передбачається делегування асоціаціям права оцінювати етику поведінки медичних працівників, проводити акредитацію та атестацію тощо. Але це лише пропозиції, які законодавчо не врегульовано.

Виступаючий зауважив, що наразі розглядається не План організаційних заходів МОЗ, а план заходів сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства, який повинен визначати шляхи подальшої ефективної взаємодії між інститутами громадянського суспільства та МОЗ.

УХВАЛИЛИ:

1) інформацію щодо проекту Плану заходів МОЗ України з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства взяти до відома.

З четвертого питання порядку денного

СЛУХАЛИ:

– Мусія О. С., який зазначив , що обговорення Концепції свідчить про бажання МОЗ співпрацювати з громадськістю. Наступним етапом співпраці, на його думку, повинно стати обговорення Плану організаційних заходів МОЗ, до якого громадськість може надати багато пропозицій.

Запропонував після формування нового складу Громадської ради при МОЗ виступити з ініціативою щодо створення на основі Концепції Програми сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства.

Висловив пропозиції до проекту плану:

– розділ 1 доповнити пунктом “Погодити положення про Громадську ради при МОЗ”, термін – лютий;

– розділ 2 доповнити пунктом “При формуванні бюджетного запиту МОЗ на 2012 рік передбачити фінансування проведення інститутами громадянського суспільства аналітичних звітів, консультацій з громадськістю, соціологічних опитувань на основі тендерних процедур;

– розділ 3 доповнити пунктом “При опрацюванні Бюджету України на 2012 рік передбачити кошти на матеріально-технічне забезпечення консультативно-дорадчих органів”, термін – II півріччя.

– Оніщенка В. В., Союз споживачі медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення: підкреслив ефективність взаємодії органів виконавчої влади з інститутами громадянського суспільства. У цьому процесі особливого значення набуває План заходів МОЗ з реалізації у 2010 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства. На його думку, відсутні ефективні заходи зазначеного плану у справі налагодження системи охорони здоров’я тими структурами МОЗ, які зобов’язані розвивати цей напрямок. Як приклад навів факт виступу керівника Департаменту регуляторної політики МОЗ на спільному засіданні МОЗ та Союзу споживачів, де спостерігалось ігнорування пропозицій Союзу споживачів, якщо вони не відповідають прийнятій МОЗ концепції.

Запропонував альтернативний підхід до реалізації визначеної Кабінетом Міністрів Концепції, який, на його думку, може дати відчутний результат за короткий термін, без залучення масштабних бюджетних капіталовкладень та на основі діючої нормативної бази:

1. Узагальнити пропозиції інститутів громадянського суспільства по реформуванню системи охорони здоров’я;

2. Кабінету Міністрів України за участі розробників пропозицій, рецензувати та сформувати пакет заходів для включення в План заходів МОЗ. З метою досягнення обґрунтованого переліку заходів КМУ доцільно заключити угоди з ІГС у відповідності з постановою КМУ від 3 листопада 2010 р. № 996

3. З результатами включених до реалізації пропозицій, Кабінету Міністрів разом з їх розробником визначити:

– відповідальних виконавців;

– терміни виконання;

– дати поетапних та кінцевих звіту про затверджені планом види робіт;

– контролюючі громадські організації за виконання планових заходів.

Фінансування та залучення відповідальних виконавців здійснюється Кабінетом Міністрів України

– Лихотопа Р.Й. з інформацією про організацію проведення установчих зборів для формування нового складу Громадської ради при МОЗ.

Виступив Кріводонов С. В., Всеукраїнська громадська організація “Фумігаційна асоціація”: відмітив, що є багато запитань щодо правомірності створення ініціативної робочої групи з підготовки установчих, які потрібно вирішити та передав звернення членів Громадської ради при МОЗ Міністру охорони здоров’я.

– Бабія І. Л. , “Асоціація замовників та виробників соціальної реклами в України”: із інформацією щодо відмову розміщення соціальної реклами про запобігання онкологічних захворювань у метрополітені.

Запропонував МОЗ звернутися до КМДА щодо сприяння вирішенню подібних питань.

– Прудиуса П. Г., “Громадська рада при Вінницькій обласній раді”, “Громадська рада при Вінницькій ОДА”: з інформацією щодо практики організації установчих зборів у Вінницькій ОДА. Запропонував до зазначеного проекту плану заходів внести наступні пункти:

– В структурі Громадської ради при МОЗ передбачити створення комітетів відповідно до структури апарату МОЗ.

– Включити в спільний план роботи Громадської ради при МОЗ громадську експертизу деяких державних програм спільно з зацікавленими Міністерствами (Мінфін, Мінекономіки, Міносвіти, науки, фізичної культури та спорту, у справах сім’ї та молоді).

УХВАЛИЛИ: рекомендувати МОЗ розглянути надані пропозиції.

– Литвиненкову Т. Г., Громадська організація “Фармацевтична асоціація Дніпропетровської області”: з пропозицією щодо створення на веб-сайті МОЗ відповідної сторінки інститутів громадянського суспільства, для подання ними оголошень, різної інформації, яка б цікавила інші організації. Також вона запропонувала включити до складу Колегії представників фахових організацій.

Уточнення: Лихотоп Р.Й. – відповідна рубрика створена на веб-сайті МОЗ.

УХВАЛИЛИ:

1) Рекомендувати МОЗ продовжити термін надання пропозицій щодо запропонованого проекту Плану заходів МОЗ з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства;

2) МОЗ доопрацювати проект Плану з врахуванням пропозицій інститутів громадянського суспільства.

3) Оприлюднити протокол громадського обговорення проекту Плану заходів МОЗ з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства на веб-сайті МОЗ;

3) Оприлюднити звіт про розгляд пропозицій, наданих до проекту Плану заходів МОЗ з реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільств, на веб-сайті МОЗ.

4) Передати звернення членів Громадської ради при МОЗ Міністру охорони здоров’я (шляхом реєстрації у канцелярії) для розгляду та надання відповіді відповідно до чинного законодавства.

Перший заступник Міністра О. В. Аніщенко
Начальник Управління стратегічного планування та аналітичного забезпечення Р.Й. Лихотоп

Протокол вела Радкевич Н. В.

Вся інформація про лікарські засоби та їх застосування представлена для ознайомлення і не може вважатися настановою для самостійної діагностики та лікування. Інформація призначена виключно для медичних та фармацевтичних працівників.

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ