Наука

Рак молочної залози на пізній стадії вилікували шляхом імунотерапії

Наука

Рак молочної залози на пізній стадії вилікували шляхом імунотерапії

14/06/2018

В США жінку з раком молочної залози на пізній стадії вилікували шляхом так званої персоналізованої імунотерапії. Хід лікування описаний в журналі Nature Medicine

Вчені з Національного інституту раку (США) повідомили. що повністю знищили пухлину в молочній залозі пацієнтки за допомогою її власних імунних клітин. До початку імунотерапії 49-річна хвора пройшла кілька курсів хіміотерапії, але вони виявилися неефективними: пухлина продовжувала рости, а в печінці та інших органах з’явилися метастази. Лікарі вважали, що жінці залишилося жити кілька місяців.

Імунотерапія, яку застосували для лікування, заснована на тому, щоб допомогти власним лімфоцитам пацієнта розпізнавати та знищувати ракові клітини. Останні відрізняються від здорових, але цих відмінностей може бути недостатньо для розвитку потужної імунної відповіді, тоді пухлині вдається уникнути знищення імунною системою.

subscribe

Лікарі шляхом біопсії отримали ракові клітини та ретельно вивчили їх ДНК: вони шукали мутантні поверхневі білки, які відрізняли б ці клітини від здорових. Коли такі специфічні для пухлини білки були знайдені, вони дослідили пухлинно-інфільтруючі лімфоцити (tumour infiltrating lymphocytes, TILs) пацієнтки – імунні клітини, які проникають всередину пухлини, але не завжди можуть впоратися з нею. Лікарі відібрали TILs, які найбільш ефективно розпізнавали специфічні для пухлини білки, розмножили їх та ввели пацієнтці в кількості близько 80 млрд клітин. Одночасно пацієнтка отримувала лікування пембролізумабом – моноклональним антитілом, яке не дає раковим клітинам уникати розпізнавання та знищення Т-клітинами.

Читайте також: Как «работают» Т-лимфоциты и что делать, если они не справляются?

Лікарі зазначили, що поєднання цих двох способів терапії допомогло повністю знищити, як саму пухлину, так і метастази протягом 42 тижнів. Пацієнтка залишається здоровою вже більше двох років. Запропонований підхід цінний також тим, що спрацював на пухлині молочної залози, для якої характерна мала кількість мутацій, які необхідні для розпізнавання імунною системою ракових клітин як чужорідних.

Нагадаємо, що імунотерапія пропонує нові підходи до таргетної терапії онкологічних захворювань, зокрема таких форм, які нещодавно вважалися невиліковними.

* Nikolaos Zacharakis, Harshini Chinnasamy, Mary Black, Hui Xu, al. Immune recognition of somatic mutations leading to complete durable regression in metastatic breast cancer // Nature Medicinevolume, 2018, 24:724–730. https://doi.org/10.1038/s41591-018-0040-8

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ