Непрохані мешканці: кліщі хатнього пилу
Якщо у вас немає домашніх улюбленців, то на питання про те, чи є у вас в будинку синантропні організми, ви відповісте негативно. Однак не варто поспішати із відповіддю.
Синантропні організми, або синантропи, — це неодомашнені тварини, рослини та навіть мікроорганізми, спосіб життя яких пов’язаний із людиною та її житлом (наприклад, таргани, кімнатні мухи, будинкові миші, постільні клопи і, звичайно ж, кліщі хатнього пилу)
Мікроскопічні та небезпечні
Кліщі хатнього пилу, або пилові кліщі, є синантропними тваринами класу павукоподібних, які мешкають в домівках людей.
Дотепер у складі хатнього пилу виявлено близько 150 видів цих тварин. Розмір кліщів коливається від 0,1 до 0,5 мм.
Кліщі хатнього пилу живуть у м’яких меблях, матрацах, килимах, ковдрах, подушках, паперових книгах та харчуються омертвілими частинками епідермісу людини.
Всі види пилових кліщів дозрівають до стану дорослої особини за 3–4 тиж. Доросла жіноча особина у період між 4-м та 6-м тижнем може відкласти від 40 до 80 яєць. Такі репродуктивні можливості кліщів хатнього пилу забезпечують колонізацію нового будинку вже протягом року [1].
Кліщі залишають після себе фекалії діаметром близько 30 мкм, що містять травні ензими та антиген P1. Вони призводять до руйнування клітин людської шкіри й можуть стати причиною розвитку алергії в осіб з підвищеною чутливістю [2].
Саме пилові кліщі є основним джерелом алергенів у помешканні людини та чинником ризику респіраторних алергічних захворювань, а саме алергічного риніту та бронхіальної астми. Згідно з результатами проведених епідеміологічних досліджень встановлено, що до алергенів кліщів хатнього пилу сенсибілізовано 1–2% населення у світі, що еквівалентно 65–135 млн людей [1].
Читайте також: Інсектна алергія: комахи атакують!
Сприятливі умови
Симптоми алергії проявляються протягом усього року. При цьому загострення найчастіше починаються восени, коли вмикають опалення, рідше відкривають вікна, а вологість навпаки — підвищується. Цікаво, що вологість та температура впливають на певну локалізацію пилових кліщів у межах оселі. Зокрема, швидке підвищення вологості спостерігають у ліжку в момент, коли людина перебуває в ньому протягом деякого часу. Саме цим пояснюється більша кількість пилових кліщів у подушках, ковдрах, матрацах та ліжку, ніж у килимах (1884 кліщів/г у ліжку проти 601 кліщів/г у килимі). Загалом, оптимальними умовами для розмноження кліщів є таке співвідношення вологості та температури: 60% — при 21 ˚С та 75% — при 16 ˚С [1].
Концентрація кліщових алергенів дещо коливається у різних регіонах. При цьому їхній вплив у ранній період життя відіграє значну роль у розвитку алергічної сенсибілізації. У дітей, що мешкають у сільській місцевості, алергічні реакції, спричинені алергенами пилових кліщів, виникають набагато рідше, ніж у міських. Вважають, що це обумовлено ранніми контактами з тваринами та їхнім кормом у перших, та відносно стерильними умовами — у других [3]
Ґрунтовна санація
Для того щоб позбавити пилових кліщів можливості комфортного перебування в оселі, потрібно дотримуватися певних загальних правил, які спрямовані на ґрунтовну санацію приміщень.
Зокрема, провітрювати приміщення потрібно щодня впродовж щонайменше 15 хв. Підтримувати температуру в будинку бажано на рівні 18–20 °C (особливо у зимовий час), тоді як відносна вологість має становити <50% (для створення сухого мікроклімату можна використовувати осушувачі повітря).
Також бажано застосовувати кондиціонери та очищувачі повітря, що здатні вловлювати частинки розміром <30 мкм.
Важливий аспект полягає у зменшенні кількості м’яких меблів із тканинною обивкою та використання шкіри або її замінників. Якщо це неможливо, то потрібно прати меблеві чохли, наволочки та фіранки кожні 2 міс за температури 60 °C.
Для виявлення сенсибілізації до алергенів пилових кліщів застосовують два основних методи: in vivo (шкірні прик-тести) та in vitro (визначення рівня специфічних IgE-антитіл). У разі невідповідності результатів шкірного тестування і анамнезу використовують провокаційні тести
Вовняних килимів, як і килимів та доріжок із високим та/або натуральним ворсом, краще позбутися. Крім того, потрібно пам’ятати, що пухові та пір’яні подушки й ковдри також можуть становити загрозу.
За можливості необхідно позбутися пухнастих іграшок (які оселилися у помешканні ще за часів вашого дитинства). Якщо вдома є діти, доцільно надавати перевагу м’яким іграшкам, які можна прати за температури 60 °C.
Для підлоги та матраців необхідно використовувати пилосос (кожні 2 тиж) і регулярно робити вологе прибирання.
Читайте також: Їсти подано: харчова алергія та харчові алергени
Підготувала Олександра Демецька, канд. біол. наук
Література
- Уманець Т.Р. та ін. Алергія до кліщів хатнього пилу // Клінічна імунологія. Алерголія. Інфектологія. — 2017; 1: 18–23.
- Krämer U. Current eczema in children is related to Der f 1 exposure but not to Der p 1 exposure // Br J Dermatol. — 2006 Jan; 154 (1): 99–105.
- Casas L. Early-life house dus tmite allergens, child hood mite sensitization, and respiratory outcomes // Allergy. — 2015 Jul; 70 (7): 820–7.
“Фармацевт Практик” #12′ 2019