Що порадити пацієнтові для лікування головного болю?
Пацієнти з мігренню або головним болем напруження рідко звертаються до лікаря, здебільшого вони займаються самолікуванням. Завдання фармацевта — допомогти пацієнту обрати лікарський засіб, ефективність та безпеку якого в лікуванні головного болю доведено. Скористаємося для цього рекомендаціями Німецького товариства мігрені та головного болю (DMKG), Німецького неврологічного товариства (DGN), Австрійського товариства головного болю (ÖKSG) та Швейцарського товариства головного болю (SKG) [1]
Принаймні раз на рік на головний біль скаржаться 50% дорослого населення планети [2]. Близько 90% з них страждають на мігрень або головний біль напруження [1]. Самолікування первинного головного болю — мігрені з аурою або без неї, а також епізодичного головного болю напруження — пацієнт може здійснювати самостійно, після встановленого лікарем діагнозу.
Оцінка доказової бази
Європейські експерти чотирьох наукових товариств провели систематичну оцінку досліджень і узагальнили найкращі наявні наукові дані щодо самолікування мігрені та головного болю напруження 30 безрецептурними лікарськими засобами — як монопрепаратами, так і фіксованими комбінаціями. Критеріями якості досліджень були чітке встановлення мети; дизайн, що відповідає меті; визначення первинної та вторинних кінцевих точок; належне засліплення та рандомізація; плацебо-контроль; репрезентативна для самолікування вибірка пацієнтів; належні статистичні методи обробки даних та правильна інтерпретація результатів. При розробці рекомендацій експерти враховували якість наукових доказів (за 4-бальною шкалою від A до D); наукові докази ефективності (за 5-бальною шкалою від +++ до 0); клінічне враження про ефективність та переносимість (за 5-бальною шкалою від +++ до 0) [1].
Рекомендації щодо лікування мігрені та головного болю напруження були представлені в трьох категоріях [1]:
Рекомендації експертів
Німецьке товариство мігрені та головного болю, Німецьке неврологічне товариство, Австрійське товариство головного болю та Швейцарське товариство головного болю рекомендують для самолікування головного болю [1]:
- від мігрені: комбінація фіксованих доз АСК + парацетамол + кофеїн (як основна рекомендація); АСК, ібупрофен, наратриптан, парацетамол і феназон як додаткові засоби першого вибору. Жодного з профілактичних засобів мігрені не було рекомендовано.
- від головного болю напруження: комбінація фіксованих доз АСК + парацетамол + кофеїн (як основна рекомендація); АСК, диклофенак (12,5 і 25 мг), ібупрофен (всього 400 мг) і комбінація фіксованих доз парацетамолу + кофеїн як додаткові засоби першого вибору, парацетамол як засіб другого вибору [3].
* Категорія «тільки в окремих випадках» не є рекомендацією в прямому значенні, вона поєднує препарати, для яких наукові дані щодо ефективності в лікуванні мігрені та головного болю напруження наразі не існують або є недостатніми.
** АСК — ацетилсаліцилова кислота.
В [1] серед засобів першого вибору для лікування мігрені також вказаний наратриптан, який не зареєстрований в Україні.
Література
- Haag G, Diener H-Ch, May A et al. Self-medication of migraine and tension-type headache: summary of the evidence-based recommendations of the Deutsche Migräne und Kopfschmerzgesellschaft (DMKG), the Deutsche Gesellschaftfür Neurologie (DGN), the Österreichische Kopfschmerzgesellschaft (ÖKSG) and the Schweizerische Kopfwehgesellschaft (SKG) // The Journal of Headache and Pain, 2011, 12: 201–217. https://doi.org/10.1007/s10194-010-0266-4
- Головные боли / ВОЗ, 8 апреля 2016 г (https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders)
- Diener HC, Pfaffenrath V, Pageler L et al. The fixed combination of acetylsalicylic acid, paracetamol and caffeine is more effective than single substances and dual combination for the treatment of headache: a multicentre, randomized, double-blind, single-dose, placebo-controlled parallel group study. Cephalalgia, 2005, 25:776–787. doi:10.1111/j.1468-2982.2005.00948.x
Інформація призначена виключно для розміщення в спеціалізованих виданнях,
призначених для медичних установ та лікарів.
РП МОЗ України №UA/17370/01/01.
“Фармацевт Практик” #9′ 2019