Супербактерії вбивають все більше людей
Ми весь час чуємо про поширення стійких до антибіотиків штамів бактерій, але навіть не уявляємо масштабів проблеми – вже зараз тільки в країнах ЄС та Європейської економічної зони 33 тис осіб щорічно гине лише через п’ять типів резистентних інфекцій. В світі антибіотикорезистентні бактерії щорічно забирають життя 700 тис осіб
Шкода, яку несуть антибіоткорезистентні інфекції, зіставна з такою від грипу, туберкульозу та ВІЛ/СНІД разом. З кожним роком зростає частота інфекцій, стійких до антибіотикив останнього резерву – колістину та карбапенемів. Важливо, що 75% таких інфекцій люди “отримують” в закладах охорони здоров’я. А це означає, що лікарні та амбулаторії не здатні належним чином контролювати розповсюдження стійких бактерій.
Ситуація виходить з-під контролю по всьому світу. Якщо не будуть вжиті термінові заходи, до 2050 р інфекції, стійки до антибіотиків, стануть причиною близько 10 млн смертей щорічно.
Звичайно, десятки провідних лабораторій шукають шляхи вирішення проблеми: розробляються нові антимікробні сполуки та нові комбінації вже відомих лікарських засобів. Так, запропоновано новий клас антибіотиків на основі синтетичних ретиноїдів, хімічно схожих з вітаміном А та в дослідах на тваринах активних проти мультирезистентних бактерій. Багатообіцяючим кандидатом у антибіотики є цефодерокол – лікарський засіб, який, наче Троянський кінь, може потрапити всередину бактерії та вже там розпочати свою руйнівну дію. Цефодорокол вже проходить фазу II клінічних випробувань та демонструє активність проти мультирезистентних бактерій.
З 12 по 18 листопада 2018 р. ВООЗ традиційно оголошує тиждень раціонального використання антибіотиків.
Читайте також: Борьба с устойчивостью к противомикробным средствам: роль провизоров и фармацевтов
Експерти закликають кожного поставитися відповідально до антимікробних засобів: якщо ви хочете, щоб вам та вашим дітям через 10 років було, чим лікувати інфекції, вже сьогодні треба змінити своє відношення до цих важливих лікарських засобів:
– антибіотики слід приймати тільки за призначенням лікаря;
– щоб антибіотикотерапія була ефективною, бажано зробити аналіз на чутливість бактерій, що викликали захворювання, до різних антибіотиків (посів та антибіотикограму);
– необхідно ретельно дотримуватися дозування, кратності та тривалості прийому антибіотика, призначених лікарем;
– перед прийом антибіотиків необхідно ознайомитися з інструкцією та під час прийому враховувати всі застереження, що стосуються взаємодії препарату з їжею та іншими ліками.
Читайте також: 10 перспективных альтернатив антибиотикам