Наука

Антимікробні властивості знайшли у відомого кардіопрепарата

Наука

Антимікробні властивості знайшли у відомого кардіопрепарата

20/05/2019

Пероральний антиагрегантний препарат тикагрелор виявився антимікробним засобом: він ефективно знищує стійки до антибіотиків грампозитивні бактерії, в тому числі метицилін-резистентний стафілокок (MRSA). Тикагрелор може стати родоначальником нового класу антимікробних засобів для лікування мультирезистентних стафілококових та ентерококових інфекцій

Автори статті, що була опублікована 8 травня 2019 в журналі  JAMA Cardiol*, пояснюють, що антибактеріальні властивості тикагрелору не пов’язані з його антиагрегантними властивостями, і іншим антиагрегантам, наприклад, клопідогрелю або прасугрелю, подібний ефект не притаманний. Вони вважають, що подвійний терапевтичний ефект тикагрелору – антиагрегантний та антибактеріальний – може бути корисним для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями та ризиком грампозитивних інфекцій, наприклад, інфекційного ендокардиту. Крім того, тикагрелор можна використовувати у полімерному покритті кардіологічних пристроїв, що імплантуються, для зменшення ризику інфікування.

Автори також зазначають, що на основі тикагрелору можуть бути створені антимікробні засоби, позбавлені антиагрегантної активності, адже ці механізми дії препарату не пов’язані один з одним.

Нагадаємо, що механізм дії тикагрелору полягає у зворотному блокуванні P2RY12-рецепторів тромбоцитів, що призводить до інгібування дії на них АДФ та знижує зв’язування фібриногену з глікопротеїнами ІІв/ІІІа, наслідком чого є гальмування І та ІІ фази агрегації тромбоцитів. Тикагрелор є метаболічно активним препаратом

До дослідження* авторів спонукало спостереження, що серед пацієнтів із гострим коронарним синдромом та легеневими інфекціями, які знаходилися на інтенсивній терапії, виживання було вищим у тих, хто отримував тикагрелор, а не інші антиагреганти. Автори зробили post hoc аналіз результатів, отриманих в дослідженні PLATO за участю пацієнтів із гострим коронарним синдромом, і з’ясували, що ризик смерті внаслідок інфекції у пацієнтів, які отримували тикагрелор був нижчим, ніж у тих, хто отримував клопідогрель. Пізніше, при дослідженні впливу антиагрегантів на запалення та імунну відповідь (дослідження XANTHIPPE), було встановлено, що застосування тикагрелору пов’язане з поліпшенням функції легень у пацієнтів, госпіталізованих з приводу пневмонії.

subscribe

Автори провели серію експериментів in vitro та встановили, що тикагрелор високоактивний проти Staphylococcus aureus, в тому числі MRSA. Через стійкість до більшості антибіотиків MRSA є величезною проблемою сучасної медицини. А тикагрелор знищив MRSA швидше, ніж ванкоміцин. Активність тикагрелору проти MRSA була схожою з такою даптоміцину – антибіотику, який нещодавно було схвалено для лікування мультирезистентних стафілококів.

Тикагрелор також був активним щодо бактерій роду Enterococcus, які можуть спричиняти інфекційний ендокардит та інфекції кардіологічних пристроїв та при цьому також нечутливі до більшості лікарських засобів. В статті* зазначено, що тикагрелор та його метаболіт AR-C124910 демонструють бактерицидну активність проти всіх грампозитивних бактерій, що тестувалися.

У субмінімальній концентрації тикагрелор (10 мкг/мл) у комбінації з ванкоміцином (4 мкг/мл) вбивали близько 50% MRSA, демонструючи синергічну активність. Тикагрелор також підвищував бактерицидну активність рифампіцину, ципрофлоксацину та ванкоміцину у дискодифузному аналізі. Також тикагрелор був ефективний проти бактеріальних біоплівок.

Читайте також: Биопленки — еще одна причина неэффективности антибиотиков

Досліди на мишах показали, що при прийомі тикагрелору в дозах, рекомендованих для антиагрегантної дії, системної бактерицидної концентрації досягти не вдається, але у вогнищах інфекції відбувається акумуляція препарату, можливо, через взаємодію препарату з тромбоцитами.

Оптимальна антибактеріальна доза тикагрелору надто висока з огляду на антиагрегантий ефект, і значно підвищує ризик кровотеч. Тому молекулу тикагрелору дослідники планують трохи змінити, щоб вона втратила антиагрегантні та зберегла антимікробні властивості.

Читайте також: Новий клас антибіотиків знайдено в паразитах комах

* Lancellotti P, Musumeci L, Jacques N, et al. Antibacterial Activity of Ticagrelor in Conventional Antiplatelet Dosages Against Antibiotic-Resistant Gram-Positive Bacteria. JAMA Cardiol. Published online May 08, 2019. doi:10.1001/jamacardio.2019.1189

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ