Наука

Новий клас антибіотиків знайдено в паразитах комах

Наука

Новий клас антибіотиків знайдено в паразитах комах

11/04/2018

Сполуки, які отримали назву «одилорабдини» (odilorhabdins, ODLs), у дослідах in vivo продемонстрували антимікробну активність по відношенню як до грампозитивних, так і грамнегативних бактерій, зокрема, стійких до розповсюджених антибіотиків. Виділено ці антибіотики було з бактерій, які допомагають нематодам позбавитися комах-хазяїв

В поле зору вчених потрапила складна система природних взаємовідносин. В організмах комах паразитують мікроскопічні  червоподібні тварини – нематоди Steinernema carpocapsae (раніше нематод називали круглими червами). Ці нематоди можуть жити в живих комахах, але розмножуються лише в мертвих. Забезпечити умови для розмноження нематодам допомагають бактерії, які в них мешкають – Xenorhabdus nematophila. Ці бактерії виділяють токсини, які вбивають комаху. Крім того, вони виділяють антибіотичні сполуки, які пригнічують інші бактерії та таким чином уповільнюють розкладання мертвої комахи.

Синтетична сполука класу одилорабдинів

Сполука класу одилорабдинів (Lucile Pantel et al., 2018)

Вчені проаналізували антибактеріальну активність 80 штамів X. nematophila та виділили кілька найефективніших сполук одного типу – це були пептиди, синтезовані не на рибосомах X. nematophila, а ферментативним шляхом. Механізм їх дії заснований на порушенні роботи бактеріальних рибосом, тобто біосинтезу білка. При цьому одилорабдини зв’язуються з ділянкою рибосоми, з якою не зв’язуються інші антибіотики. Це дає надію, що одилорабдини будуть активні проти бактерій, стійких до інших груп антибіотиків.

Читайте також: Синтезирован полимер, уничтожающий бактерии, устойчивые к антибиотикам

Нові антибіотики були випробувані на мишах та продемонстрували активність проти кількох поширених видів бактерій – Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae.

Читайте також: Антибиотик с помойки

subscribe

* Lucile Pantel, Tanja Florin, Malgorzata Dobosz-Bartoszek, Emilie Racine, et al. (2018) Odilorhabdins, Antibacterial Agents that Cause Miscoding by Binding at a New Ribosomal Site // Molecular Cell, 2018, 70(1): 83–94.e7. DOI: https://doi.org/10.1016/j.molcel.2018.03.001

На фото під заголовком: нематода Steinernema carpocapsae (фото: Douglas Richmond. Managing billbugs in turfgrass)

 

ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ