Антитіло проти збудника SARS нейтралізує новий коронавірус
Вчені з Нідерландів витягли з холодильника людські моноклональні антитіла, які отримали 15 років тому проти коронавірусу SARS-CoV, що в 2003-2004 рр. спричинив епідемію тяжкого гострого респіраторного синдрому (SARS), та знайшли серед них одне, яке нейтралізує також новий коронавірус SARS-CoV-2. Антитіло зв’язується з вірусним S-білком, що бере участь у приєднанні вірусу до рецептора ACE2 на людської клітини, і таким чином блокує проникнення вірусу в клітину*
Під час епідемії SARS вчені всього світу шукали засоби лікування, але епідемія тривала недовго, і більшість з них так і не випробували, адже інфікованих було вже замало для досліджень. Ще в той пріод вчені з Університетів Утрехту та Роттердаму створили низку моноклональних антитіл, специфічних до білків збудника SARS вірусу SARS-CoV. Тепер вчені випробували ці антитіла проти актуального коронавірусу SARS-CoV-2, що наразі став причиною пандемії COVID-19.
Антитіла отримали із гібридом трансгенних мишей та ввели в культури клітин зелених мавп VeroE6 і клітин людської нирки HEK-293T, попередньо заражених вірусами везикулярного стоматиту з S-білками від SARS-CoV та SARS-CoV-2 на поверхні. Шляхом імуноферментного аналізу було встановлено, що антитіла 47D11 приєднуються до S-білків і таким чином нейтралізують віруси (вони припиняли поширюватися по культурі клітин). Моноклональне антитіло 47D11 теоретично може як захистити від зараження SARS-CoV і SARS-CoV-2, так і допомогти хворим позбутися цих вірусів.
Наразі автори шукають фармацевтичну компанію, яка би провела клінічні випробування антитіла проти SARS-CoV-2. Випробування можуть тривати від кількох місяців до півроку. Антитіло також можна використати при створенні тест-систем на SARS-CoV і SARS-CoV-2.
Читайте також: Головний кандидат на лікування коронавірусної інфекції – ремдесивір
* Wang Ch, Li W, Drabek D et al. A human monoclonal antibody blocking SARS-CoV-2 infection // https://doi.org/10.1101/2020.03.11.987958