Чому ми гикаємо? Нова версія
Немовлятам гикання дозволяє «налаштувати» центри дихання в головному мозку, а для дорослих – це просто рудиментарний механізм
На сьогодні причини виникнення гикавки достеменно невідомі. Більше того, досі відсутні методи припинення нападу гикавки з доведеною ефективністю. Відомо, що напад гикавки можуть спровокувати переохолодження організму , надмірне розтягнення шлунку їжею або повітрям, подразнення діафрагмального нерва. А ще можна почати гикати без видимих причин і так само спонтанно припинити.
Читайте також: Икота-икота, или Как быть, если рядом нет Федота (рус.)
Немовлята, особливо недоношені, гикають частіше, ніж дорослі. Вперше людина починає гикати ще в утробі матері, на 9 тижні гестації. Вважається, що гикання сприяє тренуванню дихальної системи та мозкових центрів, які за нього відповідають.
Група вчених з Університетського коледжу Лондона провела* нейрофізіологічні дослідження у 13 недоношених немовлят, які служили моделлю мозкової активності останнього триместру вагітності. Малюкам провели електроенцефалографію із одночасною реєстрацією гикавки датчиками руху. В процесі гикання скорочення м’язів діафрагми викликало виражену відповідь в корі головного мозку – виникнення двох високих хвиль активності та третьої, що слідувала за ними. Третя, схоже, була спричинена звуком гикавки.
Автори дослідження зазначають, що мозкова активність, спричинена гикавкою, може допомагати мозку дитини навчитися контролювати дихальні м’язи, щоб можна було довільно контролювати дихання, переміщуючи діафрагму вверх-вниз. У новонароджених ці шляхи контролю ще є недорозвиненими.
Що стосується гикавки в дорослому віці, то, на думку авторів, це може бути рудимент механізму, який був важливий в дитинстві. І дорослим від гикавки жодної користі – лише дискомфорт.
* Whitehead K, Jonesa L, Laudiano-Dray MP et al. Event-related potentials following contraction of respiratory muscles in pre-term and full-term infants // Clinical Neurophysiology, 2019, 130(12): 2216-2221. https://doi.org/10.1016/j.clinph.2019.09.008