Наука

Гідрогель проти виразки шлунка

07/09/2020

У Китаї розробили та випробували гідрогель для лікування виразок шлунка. Гель утворюється безпосередньо на стінці шлунку та утримується там принаймні 48 год. Кисле агресивне середовище та постійні рухи стінок органу для нього не є проблемою

Стінки шлунка – непроста мішень для терапевтичних впливів, адже ліки мають, по-перше, зберегти властивості в дуже агресивному середовищі, а по-друге, якось триматися на поверхнях, які майже постійно рухаються.

Вчені із Університету Гонконгу створили* гідрогель HA-Cat-NCSN, що виглядає гарною альтернативою сучасним пеоральним гастропротекторам. Компоненти гелю за допомогою ендоскопу доставляють в шлунок, де безпосередньо на цільовій ділянці слизової оболонки відбувається утворення гелю. Основою нової розробки стали адгезивні катехолові гідрогелі, на створення яких свого часу науковців надихнули мідії – цим молюскам катехолові групи в адгезивних білках дозволяють дуже міцно утримуватися на будь-яких поверхнях.

Випробували гідрогель у свиней зі штучно-індукованою виразкою шлунка. Тварин розділили на три групи: перша – контрольна, друга отримувала лікування гастропротектором (сукральфатом), а третя – експериментальне лікування гідрогелем. Сукральфат, загорнутий у марлю, фіксували в місцях виразок за допомогою ендоскопічних затискачів. Компоненти гідрогелю доставляли на уражені ділянки слизової шлунка через різні катетери, тобто гель утворювався вже «на місці».

Про гідрогелі та їхні можливості читайте: Гідрогелі: від підгузків до штучних органів

Гідрогель швидко прилипав до ділянки слизової шлунка та тримався не менше 48 год, незалежно від перистальтики, кислотності та прийому їжі твариною. Гідрогель перешкоджав проникненню зовнішніх катаболічних факторів та накопиченню факторів росту в ділянці виразки, що пригнічувало запалення. Через 48 год в експериментальній та контрольній групі провели імуногістохімічне фарбування на індуцибельну синтазу оксиду азоту, що є маркером запалення. Її кількість виявилася меншою на ділянках, вкритих гідрогелем.

В групі тварин, які отримали сукральфат, спостереження за станом виразок тривало 14 діб, після чого тварин умертвляли і проводили гістологічне дослідження тканини виразок.

Читайте також: Як шлунок захищається від канцерогенної дії Helicobacter pylori

Індекс виразок у експериментальній групі був значно менший, ніж у контрольній і на сьомий, і на чотирнадцятий день, тоді як різниця цього показника у групах сукральфату та контрольній була незначною.

Автори розробки вважають, що запропонований гідрогель має потенціал у лікуванні рефрактерних виразок шлунка та переваги щодо ефективності у порівнянні з традиційними пероральними гастропротекторами.

Підписатися на електронну версію журналу "Фармацевт Практик"
* Xiayi Xu, Xianfeng Xia, Kunyu Zhang et al. Bioadhesive hydrogels demonstrating pH-independent and ultrafast gelation promote gastric ulcer healing in pigs // Science Translational Medicine, 2020, 12(558): eaba8014. DOI: 10.1126/scitranslmed.aba8014

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ