Наука

Підвищений ризик аутизму: винні не щеплення, а інфекції

Наука

Підвищений ризик аутизму: винні не щеплення, а інфекції

13/03/2019

Вакцинація не збільшує ризику розвитку аутизму: ані вакцинація майбутньої матері, ані вакцинація самої дитини. Це було доведено в численних дослідженнях за участю сотень тисяч дітей. Навпаки, з’являється все більше свідчень, що ризик аутизму вищий у дітей, чиї мами не були вакциновані від поширених інфекційних хвороб. Так, нещодавно було опубліковано результати великого дослідження, яке показало зв’язок між аутизмом у дитини та інфекційними захворюваннями матері в період вагітності

Дослідження проводилося з 1973 по 2014 р. в Швеції за участю 1,8 млн дітей. Автори вирішили перевірити, як впливають різні інфекції, на які хворіє вагітна, на ризик розвитку аутизму, депресії, біполярного розладу та шизофренії у їх дітей  в подальшому житті.

Виявилося, що дійсно, перенесені вагітною інфекційні захворювання, які потребували госпіталізації, значно підвищують ризик розвитку аутизму та депресії у дитини. Проте, несподівано для дослідників, ризик не залежав від того, через яку саме інфекцію жінка потрапила в лікарню – тяжкий грип, менінгіт, пневмонію чи нетяжку інфекцію сечостатевої системи. Отже, не конкретна інфекція небезпечна для нервової системи плода, а інфекція взагалі. При цьому інфекція не обов’язково має дістатися мозку ембріона. Ризик розвитку аутизму у таких дітей зростав на 79%, а депресії – на 24%. На рівні популяції такі показники є досить відчутними. На ризик розвитку у дітей біполярного розладу та шизофренії перенесені матерями під час вагітності інфекції не впливали.

Дослідження обсерваційне, отже воно не може пояснити, яким чином інфекції матері впливають на мозок дитини в ембріональний період. Експерименти на тваринах дозволяють припустити, що інфекція запускає у нервовій системі дитини запальний процес, який впливає на експресію генів в мозку та змінює його архітектуру. Але реальна картина, мабуть, є значно складнішою. Автори припускають, що підвищення ризику психопатології може бути пов’язано з запальним пошкодженням мозку ембріона на фоні генетичної чутливості.

subscribe

Потрібні подальші дослідження зв’язку між інфекціями та аутизмом, але майбутнім мама в будь-якому разі слід уникати інфекційних хвороб. Гарним початком стане своєчасна вакцинація згідно з календарем щеплень та при підготовці до вагітності (особливу увагу треба звернути на щеплення проти кору, краснухи, паротиту), а також під час вагітності (щеплення проти сезонних штамів грипу, в деяких країнах вагітним рекомендують також зробити щеплення проти коклюшу).

Читайте також: Вагітність і ліки: раціональне та безпечне застосування лікарських засобів для народження здорових дітей

* al-Haddad BJS, Jacobsson B, Chabra Sh. et al. Long-term Risk of Neuropsychiatric Disease After Exposure to Infection In Utero // JAMA Psychiatry. Published online March 6, 2019. doi:10.1001/jamapsychiatry.2019.002

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ