Помірне споживання кави не зашкодить серцю
Один з найпопулярніших напоїв світу знов в центрі уваги
Останні роки про каву чути переважно приємні речі: при помірному споживанні (2-3 чашки на день) вона є корисною для різних органів систем, включно з серцево-судиною. Розбещені такою інформацією поціновувачі ароматного напою нещодавно були збентежені новиною про те, що суд штату Каліфорнія забов’язав виробників кави на кожній упаковці, включно з паперовими стаканчиками, вказувати, що кава може викликати рак (як на цигарках!). Це рішення називають вельми суперечливим. Йому передували вісім років юридичної тяганини між 90 кавовими компаніями та громадською організацією CERT, яка займається просвітою та дослідженнями в сфері токсичних впливів.
Проблемою став акриламід – речовина, яка дійсно може в незначній кількості виділятися при обсмажуванні кавових зерен, як, зрештою, і інших продуктів багатих вуглеводами (картоплі, хліба, тощо). Про акриламід відомо, що у великих дозах він чинить канцерогенну дію у мишей, на людях подібні експерименти не проводилися. Судді виходили з того, що відповідачі не надали переконливої інформації про відсутність ризиків при споживанні кави. З одного боку, етично попереджати про можливі наслідки, пов’язані з вживаннях тих чи інших продуктів, з іншого – багато хто вважає, що у випадку кави наслідки суто теоретичні та перебільшені. Адвокат, який представляв на суді інтереси організації CERT, не приховував, що випиває щоденно кілька чашок кави та не збирається припиняти це.
Читайте також: Кофеин замедляет старение?
Але кава недовго перебувала в оточенні поганих новин: нещодавно були знайдені її нові медичні переваги, цього разу – кардіологічні. Мета-аналіз, проведений вченими з Американського коледжу кардіології, показав, що кілька чашок кави на день є безпечними навіть при наявності певних серцево-судинних хвороб. Це не стосується енергетичних напоїв, які містять надто високу концентрацію кофеїну та протипоказані при серцево-судинних захворюваннях.
Вчені встановили, що споживаннядо шести чашок кави середньої міцності (або 500 мг кофеїну) на день не погіршують стан при шлуночковій аритмії. В одному дослідженні, в якому взяли участь 228 тис людей, було показано, що споживання кави на 6% знижує ризик фібриляції передсердь (миготлива аритмія) – одного з найбільш розповсюджених та небезпечних порушень серцевого ритму. Інше дослідження (115 тис учасників) показало зниження ризику 13%. А дослідження за участі 103 пацієнтів після інфаркту міокарду показало, що споживання в середньому трьох чашок кави (350 мг кофеїну) щоденно дійсно нормалізує частоту серцевих скорочень та не веде до розвитку значних аритмій. Автори вказують на те, що розповсюджена думка про каву як тригер виникнення аритмій, не знаходить підтвердження.
Раніше вже повідомлялося про безпечність та користь кави, зокрема зі зниженням ризику розвитку небезпечної патології печінки, а також передчасної смерті від цілої низки захворювань.
Читайте також: Нераскрытые «секреты» алкалоидов
* Aleksandr Voskoboinik, Jonathan M. Kalman, and Peter M. Kistler. Caffeine and Arrhythmias : Time to Grind the Data // JACC: Clinical Electrophysiology, 2018б 4(4): 425–432. https://doi.org/10.1016/j.jacep.2018.01.012