Наука

Розроблено тест, що може передбачити смерть в найближчі 10 років

Наука

Розроблено тест, що може передбачити смерть в найближчі 10 років

23/08/2019

Мабуть, це не та інформація, яку більшість людей хотіла б дізнатися, але наша кров дійсно може «розповісти», чи не помремо ми в найближчі 10 років. Ризик цієї події можна розрахувати на основі 14 біомаркерів у людській крові

Про фактори, які дозволять оцінити довгостроковий (5-10 років) ризик смерті, в науковому світі консенсусу немає. Особливо складно з людьми похилого віку. Якщо в середньому віці більш-менш надійними предикторами ризику смерті є, наприклад, артеріальний тиск або рівень холестерину, то для старших пацієнтів ці фактори вже не мають явного зв’язку із загальною смертністю. Проте, в похилому віці якраз важливо своєчасно визначати групи ризику, які потребують особливої уваги лікарів тих чи інших спеціальностей.

В пошуках факторів, які б мали зв’язок із загальною смертністю, вчені проаналізували* зразки крові 44168 осіб у віці від 18 до 109 років на наявність 226 метаболітів. Протягом подальшого спостереження 5512 учасників померли. Аналіз виявив 14 незалежних біомаркерів, які були пов’язані зі смертністю.

Для перевірки отриманих результатів вчені на когорті з 7600 фінських пацієнтів, яким у 1997 р. робили відповідні аналізи. В цій когорті 1213 осіб померли, а 14 згаданих маркерів змогли «передбачити» їх смерть із точністю 83%, що перевищує використання традиційних факторів ризику смерті для передбачення.

subscribe

Звичайно, до впровадження такого тесту в клінічну практику ще дуже далеко. Потрібна валідація методики, для того, щоб її результати відтворювалися в різних лабораторіях, потрібні референтні зразки, валідація методики на різних когортах тощо. Дані отримані для мешканців Європи, отже необхідно пересвідчитися, що вони актуальні для інших етносів.

Автори дослідження самі біли здивовані, що один аналіз крові може передбачити таке далеке майбутнє. І підкреслюють, що розуміння життєвих перспектив людини допоможе ефективно допомагати, своєчасно виявляючи приховані проблеми зі здоров’ям.

* Deelen J, Kettunen J, Fischer K et al. A metabolic profile of all-cause mortality risk identified in an observational study of 44,168 individuals // Nature Communications, 2019, 10, Article number: 3346. https://doi.org/10.1038/s41467-019-11311-9

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ