Наука

В Китаї народилися мавпи-клони з відредагованим геномом

Наука

В Китаї народилися мавпи-клони з відредагованим геномом

28/01/2019

Китайські вчені вперше клонували мавп класичним методом переносу ядра із соматичної клітини. Більше того, геном мавпи, яка стала донором ядер для клонування, було відредаговано за технологією CRISPR/Cas9 – всі клоновані тварини мають «вимкнутий» ген, що регулює циркадний ритм

Досягнення китайців демонструє не тільки можливості технологій клонування та редагування геному, а може також бути корисним для дослідження хвороб, що пов’язані з порушенням циркадних ритмів.

На початку 2018 р. китайські вчені доповіли про народження двох здорових клонованих мавпочек. Їх клонували за класичною технологією, як овечку Доллі, – шляхом переносу ядра соматичної клітини, наприклад, клітини шкіри, в незапліднену яйцеклітину, позбавлену власного ядра. Досі клонувати мавп таким методом не вдавалося.

Читайте також: Клонування людей та тварин: чи є успіхи?

П’ять нових клонів отримали за тією самою технологією, однак в якості донора соматичних клітин для клонування став макак, у якого на стадії ембріону за допомогою CRISPR/Cas9 було «вимкнуто» ген BMAL1, що бере участь в регуляції циркадних ритмів [1,2]. Щоб отримати цього макака-донора вченим довелося добряче попрацювати. Спочатку вони відредагували 88 ембріонів, в результаті чого народилося 8 тварин. З них лише 5 мали мутацію в потрібному гені, та в 2 із них спостерігався мозаїцизм (мутація була присутня не в усіх клітинах організму). Одного немозаїчного макака обрали донором для клонування. Ядра його соматичних клітин використали для створення 325 ембріонів-клонів. Їх імпалнатція самкам закінчилася вагітністю лише в 16 випадках. В підсумку вчені отримали 5 дитинчат без мозаїцизму з мутаціями в гені  BMAL1 в обох алелях.

І мавпа-донор, і його клони демонструють поведінку, характерну для розладів циркадних ритмів: вони активніші, тривожніші, менше сплять, схильні до депресій.

subscribe

Автори вважають, що така технологія отримання клонів мавп із конкретними мутаціями допоможе створити зручні модельні організми для вивчення різних хвороб – від діабету до раку. Вони вказують, що всі роботи проводяться з суворим дотриманням етичних норм, що прийняті в їх установі – Інституті нейронаук Китайської академії наук в Шанхаї.

Читайте також: Генетично-модифіковані люди: китайці знов шокують світ

  1. Qiu P, Jiang J, Liu Zh et al. BMAL1 knockout macaque monkeys display reduced sleep and psychiatric disorders // National Science Review, Published: 24 January 2019, nwz002. https://doi.org/10.1093/nsr/nwz002
  2. Liu Zh, Cai Y, Liao Zh et al. Cloning of a Gene-edited macaque monkey by somatic cell nuclear transfer // National Science Review, Published: 24 January 2019, nwz003. https://doi.org/10.1093/nsr/nwz003

 

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ