Волоські горіхи допомагають знизити артеріальний тиск
Заміщення частини насичених жирів у раціоні волоськими горіхами допомагає знизити центральний аортальний тиск у пацієнтів із підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань. Про це свідчать результати рандомізованого контрольованого дослідження*, проведеного на базі Університету штату Пенсільванія (США)
Центральний артеріальний (аортальний) тиск – це тиск в корені аорти. Його значення відрізняються від тиску в периферійних судинах. У здорових людей центральний тиск зазвичай нижчий, ніж тиск в периферійних судинах. Але в певних випадках – при старінні, артеріальній гіпертензії, підвищеному рівні холестерину в крові, курінні, цукровому діабеті – центральний аортальний тиск може перевищувати звичайний плечовий. Головна причина зростання центрального аортального тиску – втрата судинами еластичності та, відповідно, збільшення швидкості розповсюдження пульсової хвилі по судинах. Центральний аортальний тиск безпосередньо впливає на серце, головний мозок та нирки, тому його підвищення збільшує ризик ушкодження цих органів.
Читайте також: Рекомендації хворим на артеріальну гіпертензію щодо способу життя та харчування
Позитивний вплив волоських горіхів та їх компонентів, зокрема альфа-ліноленової кислоти (ALA), на серцево-судинну систему добре відомий. Отже, дослідники з Пенсільванії вирішили з’ясувати, які саме компоненти горіху найбільш корисні для серця. Вони залучили до випробувань 45 учасників у віці від 30 до 65 років із підвищеним серцево-судинним ризиком через наявність зайвої ваги або ожиріння.
За два тижні до початку дослідження всіх учасників перевели на однакову стартову дієту, в якій 12% калорій приходилися на насичені жири (як в середньостатистичному раціоні американців). Потім учасників випадковим чином поділили на три групи, в кожній з яких 5 з 12% насичених жирів було заміщено: в першій групі – цілими ядрами волоських горіхів; в другій групі – ALA та поліненасиченими жирами; в третій групі – олеїновою кислотою. Кожна група дотримувалася кожної дієти по черзі, протягом шести тижнів з перервами між різними дієтами. Протягом дослідження у учасників регулярно оцінювали фактори серцево-судинного ризику: центральний аортальний тиск, тиск в плечовій артерії, рівень холестерину в крові, еластичність судин.
Читайте також: Рекомендації пацієнтам з ішемічною хворобою серця щодо способу життя та харчування
Позитивний вплив на серцево-судинний ризик чинили всі три дієти, але найбільшим він був при вживанні цільних ядер волоських горіхів. Особливо помітним був ефект горіхів щодо центрального аортального тиску. Отже, схоже, горіхи містять ще якісь компоненти, що впливають на серце та судини, окрім ALA.
Дослідження в черговий раз доводить користь обмеження насичених жирів у раціоні та їх заміщення ненасиченими, а також вказує на користь включення волоських горіхів до повсякденного харчування.
Читайте також: Для тех, кто на работе: питаемся правильно!
* Tindall AM, Petersen KS, Skulas‐Ray AC et al. Replacing Saturated Fat With Walnuts or Vegetable Oils Improves Central Blood Pressure and Serum Lipids in Adults at Risk for Cardiovascular Disease: A Randomized Controlled‐Feeding Trial // Journal of the American Heart Association, 2019; 8, Originally published7 May 2019. doi: 10.1161/JAHA.118.011512.