Наука

Вже третьому пацієнту, схоже, вдалося позбавитися ВІЛ

Наука

Вже третьому пацієнту, схоже, вдалося позбавитися ВІЛ

07/03/2019

На сьогодні в науковій літературі є повідомлення вже про трьох осіб, яким, можливо, вдалося позбавитися ВІЛ-інфекції. Всім трьом пересадили кістковий мозок від донора з мутацією в гені CCR5, яка забезпечує стійкість носія до зараження вірусом імунодефіциту

ВІЛ вже не є смертельною хворобою: антиретровірусна терапія допомагає носіям ВІЛ вести нормальне життя. Але таке лікування є по життєвим, і деяким верствам хворих важко регулярно отримувати його. Звичайно, метод, який дозволив би хворому позбутися ВІЛ раз і назавжди, став би справжньою революцією в медицині.

Першим пацієнтом, якого в медичних колах охрестили «берлінським», став американець Тимоті Браун, який був носієм ВІЛ з 1995 р. В 2007 р. йому провели трансплантацію стовбурових клітин кісткового мозку від особи з мутацією Δ32 (делеція, тобто втрата 32 нуклеотидів) в гені CCR5. Цей ген кодує один із рецепторів на поверхні лейкоцитів, з яким зв’язуються частки ВІЛ. Через зміну рецептору вірус не може приєднатися до поверхні лейкоцитів, отже носій мутації стає нечутливим до зараження ВІЛ.

В березні 2019 р. майже одночасно з’явилися одразу два повідомлення, які свідчать про те, що випадок «берлінського пацієнта» не був випадковим. Так, в журналі Nature було описано «лондонського» пацієнта, зараженого ВІЛ в 2003 р, який захворів на лімфому, та йому було пересаджено кістковий мозок від донора з мутацією Δ32 в гені CCR5. Вже 18 місяців у чоловіка спостерігається ремісія; 16 місяців тому він припинив прийом антиретровірусних ліків.

subscribe

Друге повідомлення було опубліковано в журналі New Scientist та стосувалося пацієнта з Дюссельдорфа, який також переніс трансплантацію кісткового мозку від донора з мутантним CCR5, вже три місяці не отримує антиретровірусну терапію та демонструє відсутність ВІЛ в крові. Дослідники пишуть, що наразі під наглядом перебуває ще кілька ВІЛ-носіїв, які пройшли трансплантацію кісткового мозку від донора з мутантним CCR5.

Нагадаємо, що в 2018 р. китаєць Цзянькуй Хе намагався вимкнути ген CCR5 в ембріонах за допомогою технології CRISPR/Cas, за що був гаряче розкритикований:  Генетично-модифіковані люди: китайці знов шокують світ

https://rx.ua
ПЕРЕДПЛАТА
КУПИТИ КНИГИ