Плацебо може працювати навіть тоді, коли ви знаєте, що це плацебо
Плацебо працює навіть тоді, коли ви знаєте, що це плацебо. Але тільки тоді, коли ви знаєте, як саме працює плацебо
Вважається, що для того, щоб плацебо спрацювало пацієнт не повинен знати, що приймає «пустушку», а не справжні ліки. Як виявилося, все складніше.
Плацебо — це імітація лікарського засобу, яка не має фармакологічної активності. Плацебо широко використовують у випробуваннях лікарських засобів
Вчені з Університету Базеля в Швейцарії та Гарвардської медичної школи в США провели експеримент, результати якого опублікували в науковому журналі Pain*.
Учасниками експерименту стали 160 волонтерів. В них на передпліччі розміщували диск, що поступово нагрівався. Коли учасник вже не міг терпіти, нагрівання диску припиняли та давали йому намастити опік знеболюючим кремом.
Першій групі учасників давали крем, про який заявляли, що він містить анестетик лідокаїн, але насправді він не містив ніяких знеболюючих речовин, тобто був плацебо.
Читайте також: Обнаружена область мозга, отвечающая за эффект плацебо
Другій групі учасників давали крем, про який заявляли, що це плацебо, та протягом 15 хвилин проводили бесіду про те, що таке ефект плацебо та як він працює.
Третій групі давали крем, про який заявляли, що це плацебо, але нічого не пояснювали.
І перша, і друга групи після застосування крему відзначили зменшення болю та збільшення комфорту на ураженій ділянці шкіри. Учасники з третьої групи полегшення від свого плацебо-засобу не відчули. Це може свідчити про те, що ефект плацебо має місце навіть тоді, коли людина знає, що приймає «пустушку», але в курсі, як і чому ця «пустушка» може давати ефект лікарського засобу.
Автори вказують, що треба переглянути думку, що плацебо можна використовувати лише обманюючи пацієнта. Можливо, використання плацебо може бути більш етичним – заснованим на інформуванні пацієнта та наданні пояснень, що це та як працює, без втрати терапевтичного ефекту.
Читайте також: Люди верят, что «дорогие» лекарства эффективнее «дешевых»
* Locher C, Frey Nascimento A, Kirsch I, Kossowsky J, et al. (2017) Is the rationale more important than deception? A randomized controlled trial of open-label placebo analgesia // Pain: Post Author Corrections: July 12, 2017. doi: 10.1097/j.pain.0000000000001012